Hp pavilion dv5 amd notebook ısınma sorunu

Konu, 'Hp Notebook' kısmında cemsaglam tarafından paylaşıldı.

1. cemsaglam

cemsaglam Yeni Üye

Arkadaşlar merhaba forumunuza yeni üye oldum öncelikle site çok yararlı olmuş.

Benim hp paviliion dv5 amd çift çekirdek işlemcili bir notebookum var bu cihazı yarın itibari ile servise vermeyi düşünüyorum. Ancak size danışmak istedim yaşadığım sorunlar şunlar;

1-) Yüksek ısınma sorunu yaşamaktayım. İnternetten indirdiğim CPUID hardware programı ile yaptığım ölçümlerde aldığım sıcaklık sonuçları şöyle;

Sistem Sıcaklığı: 97 derece
    İşlemci 1 Sıcaklığı: 97 derece
    İşlemci 2 Sıcaklığı: 97 derece
    Ekran Kartı Sıcaklığı: 63 derece

Bu değerler normalmidir?

2-) Notebookumdan aşırı fan sesi geliyor rahatsız edecek düzeyde.

3-) Bilgisayarımın şarjı sadece 1 saat 7 dakika gitmekte. Bu normalmi ?

Bunların sorun olup olmadığını yazarsanız sevinirim.
    Not: Oyun felan oynamıyorum sadece internet explorer kullanmama rağmen bu şekilde.

2. maxmen

maxmen Yeni Üye

değerler kesinlikle normal değil heleki sadece interneti kullanıyorsan.benim tavsiyem başka programlarlada ısı testi yap bakalım sonuçlar nasıl çıkıcak?ve bide notebook'a dokunduğun zaaman elle ciddi anlamda hissedilir bi sıcaklık var mı eğer bu verdiğin değerler doğruysa bi an önce servise götür derim.

3. sartifical

sartifical Yeni Üye

Merhaba
    Linkini verdiğim sayfada detaylı bir açıklama yapmış..İşine yarayacağını umuyorum.

Notebook Isınma Sorunu Ve Çözümü

Ülkemizde Son zamanlarda laptop ve notebook satışlarındaki artış beraberinde yedek parça, aksesuar ve diğer yan ürünlere olan ihtiyacında artmasına sebep oldu.

Müşterilerimiz ve çevremizdeki kişilerin şikayetlerini göz önnde bulundurarak son zamanlarda en çok karılaştıkları sorunun laptoplarının Aşırı ısınması, aşırı ısınmaya bağlı olarak yavaşlama ve bozulmalar olduğunu gözlemledik.Bizde sizlere daha fazla yardımcı olabilmek için laptop ve notebooklarınızı ısınmadan daha verimli kullanmanıza yardımcı olacak bu dökümanı yazmaya karar verdik.

Notebook neden ısınır

Notebooklarda bulunan işlemciler her ne kadar desktop işlemcilere göre daha az voltaj harcasada belli oranda ısınmaktadır.Standart bir şekilde kullandığınız notebookunuzun belli bir oranda ısınması normaldir.Fakat bu ısı rahatsız edecek seviyelere geldiyse kimi durumlarda bilgisayarınızı otomatik kapatmaya kadar gider.Otomatik kapatma sistemi bilgisayarınızın ve içindeki parçaların aşırı ısıdan zarar görmemesi için düşünülmüş bir sistemdir.

Notebooklar içinde bulunan soğutma sistemi genelde 2 parçadan oluşmaktadır.Soğutucu fan ve Soğutucu Metal plakalar.Eğer notebook kullandığınız ortam normalde biraz fazla tozluysa işlemci fanınız ve soğutucu plakaları Dışarıdan çektiği hava ile birlikte ortamda bulunan tozuda çeker ve normalden daha çabuk tıkanmasına sebep olur.soğuk-sıcak hava sirkülasyonunu düzgün yapamadığı için Normalden daha fazla ısınmaya sebep olur.Buna bağlı olarak işlemci ve işlemci fanınız arasındaki termal macun giderek kurur ve ısı iletkenliği görevini yapamaz.Buda laptopunuzun normalden fazla ısınmasına sebep lacaktır.

Bu gibi durumlarda ısınmaya bağlı yavaşlamalar görülebilir.Anakart ve işlemci başta olmak üzere tamiri çok zor yada tamiri mümkün olmayan arızalara yol açabilir.

Ayrıca laptopda kullandığınız pillerin ısınması düşük bir ihtimal de olsa patlama ve yangın çıkartmaya sebep olabilir.

Peki bu gibi durumlarla karşılaşmamak için neler yapmalısınız ?

* Notebookunuzu aşırı tozlu ortamlara kullanmamaya özen gösterin.
    * Halı yatak battaniye koltuk ve benzeri kumaş yüzeylerin üzerinde kullanmakta hava akışını olumsuz yönde etkileyeceği için bu gibi yüzeylerde kullanmamaya özen gösterin
    * Mümkünse laptop altında kullanılan fanlı laptop soğutucuları kullanın.
    * Eğer bilgisayarınız aşırı ısınıyor ve bunun önüne geçemiyorsanız mutlaka uzman bir teknik servise fan temizliğini yaptırın.
    * Bilgisayarınızı kullanmadığınız zamanlarda gereksiz yere açık bırakmayınız.
    * Laptop ve kullandığınız ortam arasında yeterli hava akışını sağlayabilmek için mümkünse ufak bir boşluk bırakın.Bunu laptopunuzun alt tarafının yan olarak bir kitap koyarak çözebilirsiniz :)

http://www.notebookuzman.com/notebook-isinma-sorunu-ve-cozumu.html

4. cemaktan

cemaktan Yeni Üye

budurum için yapabilcegin 2 şey var. 1. fanlara hava tutman 2. bios update yapıp denemen olmazsa onarım yolu gözüküyor dostum

Sayfayı Paylaş