Hp notebooklarda xp işletim sistemi mikrofon sorunu çözümü

Konu, 'Hp Notebook' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

1. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Merhaba arkadaşlar,
    conexant ses kartı kullanan Hp notebooklarda birçok arkadaş mikrofon çalışmaması sorunu yaşıyor.

Bu sorunu yaşayan arkadaşlar aşağıdaki işlemleri yaparak sonucu yazabilir mi?

Conexant Ses kartı sürücüleri

Ses Kartı kurulumu:

+ sp32646.exe isimli ses yamasını kurun ve bilgisayarı yeniden başlatın.
    + Ses kartı sürücününü bir yere açın ama kurmayın.
    a- Bilgisayarıma sağ tıklayın > özellikler > donanım > aygıt yöneticisi ekranına gelin.
    b- Audio device on High Definition Audio Bus ya da Conexant High Definiton Audio seçeneğine sağ tıklayın ve Sürücüyü güncelleştiri seçin.
    c- Hayır bu kez değil'i seçin. ileri deyin.
    d- Listeden ya da belirli bir konumdan yükle (Gelişmiş) seçeneğini seçip devam ediyoruz.
    e- Arama. Yüklenecek sürücüyü ben seçeceğim diyoruz ve devam ediyoruz.
    f- Gelen listeden Ses oyun kontrollerini seçiyoruz.
    g- Uyumlu donanımları göster'in işaretini kaldırıyoruz. Disketi var seçeneğini seçiyoruz.
    h- Sürücü adresi olarak zipi açtığınız yeri gösterin, WiSVHe5.inf dosyasını seçin ve tamam deyin.
    i- Gelen uyarıya evet diyerek devam edin. Bilgisayarı yeniden başlatın.

Aşağıdaki kısmı ben deneyemedim. Basit bir şekilde çevirmeye çalıştım.

Ses kontrolüne girin, özelliklere girin. Conexant HD Audio Input'u seçin. Tamam deyin. kayıt kontrolünde gelişmişe tıklayın.
    Mikrofon bölümüne girin. mikrofon desteğinin tikli olduğundan emin olun.

Go to ‘Volume Control‘. Select ‘Properties‘ and choose ‘Conexant HD Audio Input‘. Click ‘Ok‘. Now you are looking at the ‘Recording Control‘. Click on ‘Advance‘ under ‘Microphone‘ and make sure ‘Microphone Boost‘ is ticked.

Do a simple recording test using ‘Sound Recorder‘. It should work now!

2. kutluer

kutluer Yeni Üye

selam
    dostum çok güzel açıklamalı olarak yazmışsın sorunun çözümünü. bende compaq presario c700 notebook var. bende vistadan xp ye döndüm. bütün driverları kurdum. ses driverinıda kurdum ses çalıyor fakat mikrofon olayını hala çözemedim. senin anlattığın gibi aynısını yapıyorum ama mikrofon bir türlü çalışmıyor.mesela msn de ses ve görüntü kurulumu yapıyorum ses tamam mikrofon ses denetimi yok görüntü webcam tamam. ayrıca ses özellikleri denetimlerinde mikrofonun altındaki yerde seçili. kafayı sıyıramac nerdeyse. atladığım birşeymi var acaba yardımlarınızı bekliyorum.

3. CooL_ROMEO

CooL_ROMEO Yeni Üye

Bende normal sekilde tanittim ses calismadi orjinal audiden kurdum sonra tekrar yamayi calistirdim mic sesi gelmedi ve sesde üstüne gitti sonra mecburen tekrardan eskisini üzerine kurdum ses geldi micde yok olmadi hic

4. saka

saka Admin Yetkili Kişi

aağıdaki sürücüyü indirip install dosyasını çalıştırır mısınız?
    Dikkat setup değil install isimli dosyayı çalıştırın.
    Conexant audio driver

5. CooL_ROMEO

CooL_ROMEO Yeni Üye

Dosya sanirim tam upload edilmemis instal cikmiyor icinden cano tekrar bakarsan denerim

6. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Haklısınız. Şimdi tekrar dener misiniz?

7. gokhankeskin

gokhankeskin Yeni Üye

mikrofon çalıştı ama gelişmiş ayarda microfon boost yok çıkmadı ses az gidiyor karşıya :(

8. odiyyse

odiyyse Yeni Üye

saka kardeşim gayretin ve sabrın için öncelikle teşekkür ederim.. bende hp compaq presario a900et modeli var sürücülerin tamamını senin rehberliğinde indirdim kurdum ve xp ye çevirdim ancak şu mikrofon hatasını bir türlü gideremedim yukarıda yazdıklarını adım adım bende uyguladım ama hala sonuç negatif... bir daha gözden geçirmen mümkün mü birde şu içinde install olması gereken klasörün içinde hala install yok tekrar bi bakarmısın bi o kaldı denemediğim :cry:
    çok teşekkürler şimdiden bak bu peşin :D

9. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Eskisini kaldırıp şu sürücüler ile dener misiniz.
    [*]Ses kartı sürücüleri
    • Ses yaması: Microsoft Universal Audio Architecture (UAA) Bus Driver for High Definition Audio
    • Ses sürücüsü: Conexant audio driver

Ses Kartı kurulumu:

+ Ses kartı sürücününü bir yere açın.
      a- Bilgisayarıma sağ tıklayın > özellikler > donanım > aygıt yöneticisi ekranına gelin.
      b- Audio device on High Definition Audio Bus ya da Conexant High Definiton Audio seçeneğine sağ tıklayın ve Sürücüyü güncelleştiri seçin.
      c- internetten aramaya hayır deyip devam ediyoruz.
      d- Listeden ya da belirli bir konumdan yükle (Gelişmiş) seçeneğini seçip devam ediyoruz.
      f- Gelen listeden Ses oyun kontrollerini seçip ardından gelen ekrandan da disketi var seçeneğini seçiyoruz.
      g - Sürücü adresi olarak zipi açtığınız yeri (C:\pnp\audio) gösterin ve tamam deyin.
      h- Gelen uyarıya evet diyerek devam edin. Yeniden başlatınSes kartınız hayırlı olsun.

10. odiyyse

odiyyse Yeni Üye

saka kardeşim bu sefer ses hep kesildi....
    ne yapcaz

11. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Bu şekilde kurulum yaptınız değil mi?

Eğer evet ise size son bir sürücü vereceğim.

Ses Kartı kurulumu:

+ Ses kartı sürücününü bir yere açın ama kurmayın.
    c- Hayır bu kez değil'i seçin. ileri deyin.
    f- Gelen listeden Ses oyun kontrollerini seçiyoruz.
    g- Uyumlu donanımları göster'in işaretini kaldırıyoruz. Disketi var seçeneğini seçiyoruz.
    h- Sürücü adresi olarak zipi açtığınız yeri gösterin tamam deyin.
    i- Gelen uyarıya evet diyerek devam edin. Bilgisayarı yeniden başlatın.

Daha sonra aynı klasördeki install dosyasını çalıştırın. Bu şekilde mikrofonunuzda kurulmalı.

12. bosiyak

bosiyak Yeni Üye

13. korki

korki Yeni Üye

ayni seyi bende yaptim msnde yada diger seylerde gene calismiyor ayrica seste gitti

14. _ersin

_ersin Yeni Üye

bu mikrofon sorunu ne ya. ses kartını kurunca mikrofonda ztn çalışıyor ben hiç sorun yaşamadm :?

15. niyobil

niyobil Yeni Üye

iyi günler arkadaşlar. Benim de işletim vistaydı ağır olduğu için xp ye dönüş yaptım. Herkeste olduğu sistemimde ses ve mikrofon sorunum vardı. Ses sorunumu saka nın driverler ve anlatımı sayesinde kurdum ve sorun ortadan kalktı. Ancak mikrofonum çalışmıyordu. Bu sorunu ise "Hp Compaq Presario C700 Dizüstü Bilgisayar serisi" başlıklı forum sayfasını dolaşırken bir arkadaşımızın verdiği programı indirdim ve kurdum. Sonunda mikrofonum çalıştı.

serafettin07 yazdı:
    Arkadaşlar sonunda mikrofon çalışıyor.Buyrun sorunsuz conexant cx20561 in driver'ı.İçindeki setup değil install dosyasını çalıştırın..http://rapidshare.com/files/138052851/c ... driver.rar
    dosya şifresi=meo

Saka ya ve bu arkadaşa teşekkür ediyorum.

Ancak benim asıl sorunum şu:
    Mikrofonum çalışıyor ama MSN de sesli arama yapamıyorum yani mikrofonum msn de çalışmıyor. Benim için msnde mikrofonunum çalışması çok önemli. Lütfen bana yardımcı olursanız bu sorunumu çözerseniz çok sevinirim. Sırf bu sorun yüzünden tekrar vistaya dönmek istemiyorum.
    Yardımcı olursanız çok sevinirim. Herkese iyi çalışmalar dilerim.

16. muratbeler

muratbeler Yeni Üye

selam arkadaşlar bendeki sorun tabiki mikrofon
    IDT High definition audio codec yazıyor bende ses kartı denetim masasından ses e baktıgımda ses ve mikrofonda IDT AUDİO yazıyor yardımcı olurmusunuzz

17. emrtkn

emrtkn Yeni Üye

Bende de bu şekilde aynen .
    Dün akşam SAKA'nın gösterdiği yol ile DV5-1130 model bilgisayarımı Xp'ye çevirdim sağolsun,çok teşekkür ederim.
    Ufak tefek Driver hataları oldu onlarıda foruma ileteceğim ..
    Benimde mikrofon sorunum var + olarak ne yapmamız gerekir ?

18. Sinircell

Sinircell Yeni Üye

merhaba bende HP HP530 serisinin 1.86 GHz celeron makinesi var ve xp de mikrofon biraz problem yaratıyor. ses özelliklerindeki mikrofon ses seviyesi kendi kendine düşük seviyelere düşüyor. genellikle msn de konuşurken. ben ne kadar yükseltsem de kendi kendine seviye belirliyor. ve çok düşük seviyelerde kalıyor. vista yüklediğimde de mikrofon kalitesi çok daha artıyor. yani xp de mikrofonu ağzıma yakın tutmama rağmen sesim gitmezken. vistada odanın her tarafından net ses akışı sağlanıyor. burda anlattığınız yöntem acaba benim problemimle aynı problemin çözümü mü.

19. gtoprak

gtoprak Yeni Üye

Saka abinin dediklerini yaptıktan sonra Aygıt Yöneticisinden Conexant High Definition 'un sürünücülerini güncelle yapıp deneyin bir de. Güncelleme yerini internet olarak seçin deneyin. Windowsun otomatik olarak driverı değiştirmesi gerekiyor. Böylece ses ve mikrofon sorunu çözülüyor. Bende de aynı sorun olmuştu.

20. volkanerek

volkanerek Yeni Üye

Bende hallettim mikrofon sorununu ama şöyle bir sorunum oldu..Mikrofon açık durumda iken ses geliyor..Sesi nasıl tarif edeyim bilmiyorumda hani hiç denk geldinizmi bilmem düğünlere falan ilk başta ayarlama yapılırken ses sistemlerinde dııııııınnn diye ses gelir ya ses çok açılırsa falan öyle ses geliyor nasıl çözebilirim sizce ?

Sayfayı Paylaş