Hp notebooklara format atmadan önce MUTLAKA okuyunuz..

Konu, 'Hp Notebook' kısmında xcodex tarafından paylaşıldı.

1. xcodex

xcodex Yeni Üye

Arkadaşlar merhaba,
    Son zamanlarda bir çok arkadaşın ortak sorunu olan bir konudan bahsetmek istiyorum,
    Lütfen sonuna kadar okuyunuz , çünkü geri dönüşü olmayan hatalar yapılıyor.

Şayet herhangibir sebepten ötürü Vista Recovery ye geri dönmek isteyenler okumaya devam etsinler, Vista Recovery ye geri dönmeyecekler için bir sorun yok, okumayabilirler.

--------------------------------------------------------
    C diskindeki Boot klasörünü ve bootmgr dosyasının mutlaka başka bir yere yedeğini alın.
    --------------------------------------------------------

Format atmadan önce sisteminiz için recovery DVD si oluşturmanız gerekiyor. Sitemizde yahut Google dan bulabilirsiniz.

Dvd yi neden oluşturuyoruz?
    Birçok arkadaşım D de bulunan Recovery e dokunmadan C ye format atıp daha sonra D den geri dönebileceğini düşünüp C ye format atıyor, bu durumda D deki Recovery nin geri yüklenmesi için gerekli olan ve C de bulunan 2 dosyayı silmiş oluyor, ve daha sonra D den recovery yapmak isteyince sistem doğal olarak C deki silinmiş olan Recovery dosyalarını arıyor ve bulamayınca geri dönüş olmuyor.

Bu nedenle Recovery DVD si oluşturuyoruz ve sonrasında ister D ister C nereye format atarsanız atın, Dvd den recovery yapabilirsiniz.

Yukarıda da belirttiğim gibi XP den dönmeyecekseniz ve Kendiniz Vista yükleyecekseniz (Recovery yapmadan) sorun yok bu konuyu dikkate almayınız.

Kolay Gelsin...

2. nazmiyigit

nazmiyigit Yeni Üye

Ben daha önce almış oldugmuz hp notebookların c sini silip xp kurduktan sonra bizaman sonra tekrardan D deki recovryla vistaya dönüş yaptım.
    peki bu 2 dosyanın bulundugu yer ve ismi nedir acaba??

3. xcodex

xcodex Yeni Üye

Boot klasörünü ve bootmgr dosyası

4. nazmiyigit

nazmiyigit Yeni Üye

bu sitede gercekten cok bilgili insanlar var siteyi yapanlara sonsuz teşekkürler ederim.
    internette arama yaparken üye oldugum bu sitede böyle bir ortam olacagını düşünmezdim.
    tekrardan hersey için cok teşekkürler kendinizi iyi bakın..
    saygılarla.

5. xcodex

xcodex Yeni Üye

Güzel sözleriniz için bizlerde sizlere teşekkür ederiz. Saygılarımızla..

6. nata76

nata76 Yeni Üye

ben öyle bir hata yaptım bu dosyaları tekrar nasıl bulurum f780 var bende

7. lampiride

lampiride Yeni Üye

arkadasla bende pavılıon 6500 2 tane cıhaz var ıkısınıde xp ye dondurdum.bırı benım bırı kardesımın.ben xp'de kaldım ama kardesım vısta ıstıyor.bende recovery cdsı yapım ama bıde c: klasorunun ıcınde Boot klasörü ve bootmgr dosyasını almadım bılmıyordum.ve sımdı vıstayı kuramıyorum.bana bu konuda yardımcı olabılecek arkadasla warsa sevınırım [imdat] .sımdıden tum arkadaslara tesekkur ederım.bendende ıstegınız olursa seve seve yapmaya hazıırım. Ertugrul GOKTAS
    [imdat]

8. lampiride

lampiride Yeni Üye

arkadaslar ben bu boot dosyasını buldum ve ıcınde 3 tane klasor var bunun ıcındede pcat klasorunun ıcınde bootmgr ıstendıgı dosya war.bunları nasıl ve nereye kopyalıyacagım.veya dedıgınız gıbı dvd'ye nasıl koplayalıcam.bana bu konuda yardımcı olabılırmısınız.ve buldugum 2 adet dosya dogrumudur.lutfen yardımlarınızı beklıyorum [imdat] :oops:

9. plazmax

plazmax Yeni Üye

hocam bizdedde dv6805 et modeli var hp nin bizimdi eleman recovery silmis ve xp kuruoz bir turlu tanitamiyoruz hp contact il irtibata gectik recovery dvd/cd si istedik daha onceki arkadaslarimdan bildigimden cok kotu bir teknik servisi var hp nin acaba siz recoveri dvd/cd si bulup buraya atarmisiniz forumu takp ediyorum cok guzel bizede gelirsen buraya koymamizda sakinca olurmu ? tesekkurler

10. saka

saka Admin Yetkili Kişi

recovery dvd lerinin açıkca paylaşılması kanunlara aykırıdır. İçlerinde lisanslı windows olduğu için bu sitede paylaşılamaz.

11. plazmax

plazmax Yeni Üye

eminmisin kesin olarak aykiri olduguna ?eger degil ise hp ile gorustuk bi aksilik cikmazsa dv6805et modeli icin olan recovery gondericekler paylasabilirim ama dedigin gibi ise kalir ben kullaniciliar icin dusundum ama haklisin burada.

12. saka

saka Admin Yetkili Kişi

evet kesinlikle yasalara aykırı bir durum. Bence modele göre yükleneceği için olmamalı ancak geçenlerde microsoft yetkilileri ile yaptığım görüşmede de bu yanıtı verdiler.

Dolayısı ile sitemizde paylaşamıyoruz.

13. muratbseker

muratbseker Yeni Üye

evet recover paylaşmak yasadışı bu sitede olmaz genede dell 6400 recovere ihtiyacı olan varsa beni bulsun ben bunu yasa dışı olduğunu anlatayım :p

14. akuamarin06

akuamarin06 Yeni Üye

Arkadaşlar hp lerde recovery dvd sini oluşturamayanlar dikkatlice okusun lütfen.Öncelikle Recovery dvd sinin oluşturulma amacı C: yi formatladıkdan sonra ilerde tekrardan vistaya dönmek isteyenler için gerekli olan dvd dir.Bunu kesinlikle almanızı öneririm.

Recovery Dvd sinin Oluşturulması;

Başlat menüsünden tüm programlara tıklıyoruz oradan en alta iniyoruz ve Recovery Manager dosyasına tıklıyoruz iki adet alt dosya acılır Recovery Disc Creation ve Recovery Manager adında.Burda Recovery Disc Creation ı seçiyoruz.Daha sonra çıkan pencerede ileri diyoruz ve dosyaşarı oluşturmaya başlıyor.Bu işlem bittikden sonra sizden boş dvd yi yerleştirmenizi isteyecektir birinci dvd bittikden sonra ikinciyi ister ve işlem tamamlanır.

ÖNEMLİ NOT:

Bu işlemleri yaparken pliniz tam dolu olsun ve bilgisayarı şarja baglayın.Sebebi ise bu dvd leri sadece bir kez oluşturabiliyorsunuz plinizin bitmesi veya bilgisayarın kapanması gibi durumlarda geri dönüşü olmayacaktır.Ayrıca sadece 2 adet dvdi almayın en az 4 adet alın bazen dvd ler bozuk çıkabiliyor.

Vatan Bİlgisayar - Konya
    Montaj Departmanı

Saygılarımla

15. saka

saka Admin Yetkili Kişi

güzel paylaşım. Bunu yeni bir konu olarak açıyorum.

16. akuamarin06

akuamarin06 Yeni Üye

Eyvallah böyle konularda veya baska konularda yardımcı olabileceğim şeyler olursa herzaman elimden geleni yaparım.Sitenizden aradığım herşeyi zorlanmadan bulabiliyorum çok teşekkür ederim.Yaptığınız iş küçümsenecek şeyler degil yaptıgım için biliyorum zorlugunu.Umarım sonuna kadar alabiliyorsunuzdur emeğiniz karşılıgını.

İyi Çalışmalar

17. s.ari

s.ari Yeni Üye

Arkadaşlarım eğer recovery bölümü duruyor, ancak Recovery Manager ile kurtarma yapamıyorsanız geçmişler olsun.
    HP' nin kurtarma bölümü ulaşılamaz veya rahmetli oldu demektir. Eğer dosyalar sağlamsa şanslısınız demektir.
    Şimdi aşağıda anlatacaklarımı yapmak isterseniz manuel olarak VISTA' yı orjinal hali ile geri yükleyebilirsiniz.

MALZEMELER:
    1- Vista home Basic cdsi (emanet tabiiki)
    2- Knoppix (veya diğer Linux Türevi) LIVE cd
    3- GimageX adlı Program (http://www.autoitscript.com/gimagex/)
    4- Wimgapi.dll dosyası (Google' de arayınız)

İŞLEMLER:

1- Knoppix Live cd ile bilgisayarınızı açın.
    2- HP kurtarma bölümüne ulaşın ve oradaki tüm dosyaları bilhassa BASE.WIM dosyasını başka bir bölüme, harddiske veya USB hdd'ye kopyalayın.
    3- Knoppix Cd den çıkın ve windowza geri dönün.
    4- Gimagex dosyasını bir yere açın. İndirdiğiniz wimgapi.dll (32bit tipi) dosyasını, GimageX klasörü içindeki x86 klasörü içine kopyalayın. Böylece kurtarma programımız hazır olsun.
    5- GimageX.exe tıklayın
    6- Üstte APPLY kısmına tıklayın
    7- BROWSE kısmında recovery BÖLÜMÜNDEN kopyaladığınız dosyalar içinde, BASE.WIM (genelde Preload içinde olabilir) dosyasını bulunuz.
    8- DESTINATION kısmında BASE.WIM dosyasını açacağınız dizini gösterin.
    9- APPLY tuşuna basın ve arkanıza yaslanın (10 dk.)

NOT:
    Şu anda yaptığımız orjinal HP kurtarma dosyalarınızı açma işlemidir.

10- Açma işlemi bitince. Windowstan çıkın ve knoppix LIVE cd ile bilgisayarı açın
    11- Windowsun C: bölümündeki tüm dosyalar ve klasörleri elle silin veya yeniden adlandırın.(Açtığımız BASE.WIM dizini C surucusunde ise bu dizin hariç).
    12- BASE.WIM dosyasının açıldığı klasöre giriniz. ve tüm dosyaları C: dizinine kopyalayınız (Eğer dosyalar zaten C: dizininde ise MOVE yaparsanız zamandan kazanırsınız.)
    13- kopyalama bitince Bilgisayarı Home basic cd ile açıp Kurtarma seçeneği ile başlatın.
    14- Açılış yükleyicisini onar seçeneğine(ilk satır olması lazım) tıklatın. (NTLDR eksik Hatasını düzEltiyoruz.)
    15- Bilgisayarı başlatın, Lıve cd ile yeniden adlandırdığınız eski windowz dosyAlarını silin.

VISTANIZ HAYIRLI OLSUN

NOT:
    RECOCERY bölüm yapısı bozulduğuna göre; bence BASE.WIM dosyasını başka bir yerde yedekleyin. Recovery bölümünüde silin gitsin.7-8 GB kazancınız olur.(SADECE recovery seçeneği çalışmayanlara TAVSİYE EDERİM.)

İKAZ:
    Yukarıdaki işlemleri yapmanız halinde , oluşabilecek tüm sorun ve zararlardan tarafım sorumlu değildir. Sorumluluk SİZE AİTTİR.

Kolay Gelsin

18. Myaccountid

Myaccountid Yeni Üye

Ben XP kurdum ancak Recovery DVD si oluşturmadım ve D sürücüsünü de sildim. Recovery ne işe yarıyor. Yani vista yüklediğimde orjinal mi olmayacak :?:

19. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Recovery bilgisayarı kolayca ilk haline getirmenize yarıyor. Çok zahmetsizce herşeyi kuruyorsunuz.

20. Myaccountid

Myaccountid Yeni Üye

Teşekkürler

Sayfayı Paylaş