hp görüntü gelmeme sorunu çözüm.

Konu, 'Hp Notebook' kısmında yenler83 tarafından paylaşıldı.

1. yenler83

yenler83 Yeni Üye

slm arkadaşlar. 1 hafta önce hp pavilion 2650 laptopta film izlerken görüntü dondu. yeniden başlattığımda monitöre görüntü gelmedi. vga çıkısından mönütöre bağladım windowsu güvenli kipte başlattım. monütöre görüntü geldi, dosyalarımı vs.. görüyorum ama laptop ekranına gelmiyor. araştırdım sorunun nvidia cipinde olduğunu öğrendim. ciplerda zamanla ısınmaya bağlı soğuk lehim, temassızlık sorunu olduğunu öğrendim. servis 500 tl gibi uçuk rakam verdi. normal laptop tamir eden yerler ise 170-240tl fiyat verdiler. kendim uzun uğraşlar sonucu laptopun kartını söktüm ve çipe ulaştım. çip ile soğutucu bakırın arasında bulunan termal macun özelliğini yitirmişti ve çipin ısısı bakırın renginde kararmaya neden olmuştu. ne hikmetse çip ile soğutucu bakır arasında 0.5cm boşluk vardı. kartı alıp telefon tamircisine gittim. çipe ısı makinasıyla ısı geçmesini istedim.sonra kartı alıp bi heyecanla eve geldim. çip ile bakır arasındaki boşluğu aliminyum folyo ve termal macunla besleyerek cihazı topladım. veeee cihaz çalıştı. 2-3 gün gpu sıcaklığını takip ettim. 52-56 arasında.(internette gezerken film-müzik vs uğrasırken) daha önceleri gpu sıcaklığı 65 aşağı görmedim.
    neticede bu sorunla karşılasan arkadaşlar, tamire gönderdiklerinde tamircilerinde yaptığı ilk işlem bu ve sizden 80-100 arasında fiyat isterler. değişim yapmazlar. değşim yaptık derler. servise sorsan anakartı değiştirdik derler.
    bana bunun maliyeti saatçi tornavida takımı=1tl termalmacun=2tl =3tl
    arkadaşların bilgisine

Sayfayı Paylaş