Hp Elitebook 8740w admin bios şifresi

Konu, 'Hp Notebook' kısmında vedat_1966 tarafından paylaşıldı.

1. vedat_1966

vedat_1966 Yeni Üye

Hp Elitebook 8740w Bilgisayarın admin bios şifresini nasıl sıfırlayabilirim. Bios güncellemesi şifreyi sıfırlayabilir mi? Bios güncellemesi admin şifresinden dolayı bir sorun çıkarabilir mi (bios'un tamamen devre dışı kalması gibi)

Bilgisayar normal olarak açılıyor. Windows 7'dan admin kullanıcı oluşturdum. Bu kullanıcı vasıtası ile bios'a girebiliyor ve kısıtlı olarak değişiklik yapabiliyorum.

1 haftadır araştırmama rağmen herhangi bir sonuca ulaşamadım.

Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

2. myli

myli Yeni Üye

Merhaba

Bios şifreniz olmadan bios update yapamazsınız.

Bios administrator şifresimi koydunuz yoksa user şifresimi.

şifre isteyen ekranda bios administrator yazıyorsa işiniz zorlaşır

3. vedat_1966

vedat_1966 Yeni Üye

Cihaz yurt dışından gelme. 2. el gibi diyelim.

Windows 7 üzerinden HP Protect Tools Security Manager programı ile Administrator yetkili kullanıcı oluşturdum. Bios'a girebiliyorum. Ancak bios'u kısıtlı kullanabiliyorum. Bios'a girmek için kullanıcılardan biride Bios Administrator ve bu kullanıcı ile giremiyorum. (şifreyi bilmediğim için)

- Bios update için kendi programı var ve seçeneklerden biri de Windows 7 üzerinden çalıştırıp yükleyebilmek. Ancak bios; bios administarator tarafından korunuyorsa update etmeye çalışmak bir sıkıntı oluşturur mu?

- Sıfırlamak nasıl mümkün olabilir?

4. myli

myli Yeni Üye

Bios administrator maalesef şifresini siz sıfırlayamazsınız.

HP ile iletişime geçmeniz gerekiyor

5. vedat_1966

vedat_1966 Yeni Üye

Bios güncellemesi yapmam mümkün olur mu?

6. myli

myli Yeni Üye

Hp yeni nesil notebooklardan bios admin şifresini bilmeden güncelleme yapılmasına izin vermiyordu. Bios update yaparken şifre soruyor. Eğer user şifresini girine kabul eder ise sorun olmaz.

7. vedat_1966

vedat_1966 Yeni Üye

Masal gibi.

Hp Müşteri hizmetleri ile irtibata geçtim. Müşteri hizmetlerinde Kerem YILMAZ Bey ile görüştüm. Destek talebimi alarak kayıt oluşturdu. Hemen ardından otomatik olarak HP destek talebi güncelleme XXXXXXXX içerikli bir mail geldi ve sorunuzla ilgili çalışma başlatıldı bilgisi verildi. Yaklaşık 2 saat kadar sonra Kerem Bey cep telefonumdan arayarak Bilgisayarın sistem konfigrasyonunu nasıl alacağımı tarif ederek gerekli bilgilerin gönderilmesini istedi. Bilgileri göndermemin ardından Kerem Bey arayarak mailimi aldığını ve gerekli işlemin başlatıldığı bilgisini verdi.

Ertesi gün Kerem Bey yeniden arayarak bir mail gönderildiği maildeki linkten indireceğim dosyanın nasıl kullanılacağını detaylıca açıkladı. Yaklaşık 1 saat sonra yeniden arayarak işlemin başarılı olup olmadığını sordu. İşlemin başarısız olduğunu söylediğim zaman bir kezde beraber yapalım diyerek işlemi tekrarladık. Yine başarısız olmasının ardından size yarım saat sonra döneceğim diyerek telefonu kapattı. Yarım saat sonra yeni bilgiler ile bana döndü. Verilen bilgiler ile başarılı bir şekilde bilgisayarın BIOS ADMIN şifresini sıfırladım.

İnanılmaz ama gerçek Türkiye'de böyle bir servis hizmeti alabileceğim aklımın ucundan bile geçmezdi. Tüm yardımlarından dolayı Hp Müşteri Hizmetleri'ne ve şahsi olarak Kerem YILMAZ Beye çok teşekkür ederim.

Admin Bios şifresinin sıfırlanması:
    Hp müşteri hizmetlerinden Gönderilen dosya sistem konfigrasyonuna uygun olarak hazırlanmış smc.bin uzantılı bir dosya.
    Dosyayı 2 Gb.'lik (büyük olması bazan sorun çıkarabiliyor bende olduğu gibi) boot yüklenmiş bir usb belleğe kopyalayıp 2.0 olan bir usb sokete takıyoruz. (3.0 usb soketi sorun çıkarabiliyormuş.)
    "Windows + yukarı + aşağı" tuşlarına basarak bilgisayarı açıyorsunuz hp logolu beyaz ekranın ardından F10 tuşuna basıyoruz.
    "Reset BIOS security to factory default" yazısı geliyor ve bios sıfırlanarak bios'a admin olarak girebiliyoruz.

8. myli

myli Yeni Üye

Evet o şekilde sıfırlanıyor. 2008 yılında üretilen cihazlar hariç diğerleri kırılabiliyor.

Sayfayı Paylaş