Hp Compaq Presario CQ60-135ET - FV615EA laptop xp drivers

Konu, 'Hp Notebook' kısmında PHaRUcK tarafından paylaşıldı.

1. PHaRUcK

PHaRUcK Yeni Üye

Herkese merhaba,
    Öncelikle belirteyim, konuyu acmadan once forumu iyice arastirdim ama verilmis XP driveri bulamadim...
    Bu laptop ile ilgili driver konusunda yardımcı olursanız sevinirim..
    Raporu hemen ekliyorum..

HP Compaq Presario CQ60-100 CQ60-135ET - FV615EA notebook özellikleri için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.
    modeller/367/HP-Compaq-Presario-CQ60-100-CQ60-135ET-FV615EA.html

Tesekkurler...

2. PHaRUcK

PHaRUcK Yeni Üye

Kod:
    Bilgisayar:
    			Bilgisayar Türü  	ACPI x86 tabanlı bilgisayar (Mobile)
    			İşletim Sistemi  	Microsoft Windows Vista Home Premium
    			OS Servis Paketi  	[ TRIAL VERSION ]
    			Internet Explorer  	7.0.6001.18000
    			DirectX  	DirectX 10.0
    			Bilgisayar Adı  	Ahmet-PC
    			Kullanıcı Adı  	Ahmet
    			Oturum Etki Alanı  	[ TRIAL VERSION ]
    			Tarih / Saat  	2008-11-13 / 08:22

Anakart:
    			CPU Türü  	Mobile DualCore Intel Core 2 Duo T7250, 1977 MHz (10 x 198)
    			Anakart Adı  	Wistron 3617
    			Anakart Çipseti  	Intel Cantiga PM45
    			Sistem Belleği  	[ TRIAL VERSION ]
    			DIMM1: Transcend JM667QSU-2G  	2 GB DDR2-667 DDR2 SDRAM (5-5-5-15 @ 333 MHz) (4-4-4-12 @ 266 MHz) (3-3-3-9 @ 200 MHz)
    			DIMM3: Ramaxel Tech. RMN1150EC48D7F-667  	[ TRIAL VERSION ]
    			BIOS Türü  	Insyde (08/13/08)

Görüntü Birimi:
    			Görüntü Bağdaştırıcısı  	NVIDIA GeForce 9200M GE (256 MB)
    			Görüntü Bağdaştırıcısı  	NVIDIA GeForce 9200M GE (256 MB)
    			Monitör  	Genel PnP Monitör [NoDB]

Çokluortam:
    			Ses Bağdaştırıcı  	Conexant Cx20561 @ Intel 82801IB ICH9 - High Definition Audio Controller
    			Ses Bağdaştırıcı  	nVIDIA Unknown @ Intel 82801IB ICH9 - High Definition Audio Controller

Depolama :
    			IDE denetleyici  	Intel(R) ICH9M/M-E Family 4 Port SATA AHCI Controller - 2929
    			Depolama denetleyici  	Microsoft iSCSI Başlatıcısı
    			Disk Sürücüsü  	Hitachi HTS543216L9A300 ATA Device (160 GB, 5400 RPM, SATA-II)
    			Disk Sürücüsü  	Kingston DataTraveler 2.0 USB Device (3 GB, USB)
    			Optik Sürücü  	Optiarc DVD RW AD-7591S ATA Device
    			SMART Sabit Disk Durumu  	OK

Bölümler:
    			C: (NTFS)  	[ TRIAL VERSION ]
    			D: (NTFS)  	8176 MB (1601 MB boş)
    			Toplam Boyut  	[ TRIAL VERSION ]

Giriş:
    			Klavye  	Standard 101/102-Key or Microsoft Natural PS/2 Keyboard with HP QLB
    			Fare  	Synaptics PS/2 Port TouchPad

Ağ:
    			Birincil IP Adresi  	[ TRIAL VERSION ]
    			Birincil MAC Adresi  	00-1D-72-78-4C-70
    			Ağ Bağdaştırıcısı  	Atheros AR5007 802.11b/g WiFi Adapter
    			Ağ Bağdaştırıcısı  	Realtek RTL8102E Family PCI-E Fast Ethernet NIC (NDIS 6.0)
    			Modem  	HDAUDIO Soft Data Fax Modem with SmartCP

Çevre Birimleri:
    			Yazıcı  	Microsoft XPS Document Writer
    			Yazıcı  	OneNote 2007'ye Gönder
    			USB1 denetleyici  	Intel 82801IB ICH9 - USB Universal Host Controller
    			USB2 denetleyici  	Intel 82801IB ICH9 - USB2 Enhanced Host Controller
    			USB2 denetleyici  	Intel 82801IB ICH9 - USB2 Enhanced Host Controller
    			USB-Aygıt  	HP Webcam-101
    			USB-Aygıt  	Realtek USB 2.0 Card Reader
    			USB-Aygıt  	USB Bileşik Aygıt
    			USB-Aygıt  	USB Yığın Depolama Aygıtı
    			Akü  	Microsoft AC Bağdaştırıcısı
    			Akü  	Microsoft ACPI Uyumlu Denetim Yöntemi Pili

DMI:
    			DMI BIOS Sağlayıcısı  	Hewlett-Packard
    			DMI BIOS Sürümü  	F.24
    			DMI Sistem Üreticisi  	Hewlett-Packard
    			DMI Sistem Ürün Adı  	Compaq Presario CQ60 Notebook PC
    			DMI Sistem Sürümü  	F.24
    			DMI Sistem Seri Numarası  	[ TRIAL VERSION ]
    			DMI Sistem UUID  	[ TRIAL VERSION ]
    			DMI Anakart Üreticisi  	Wistron
    			DMI Anakart Ürün Adı  	3617
    			DMI Anakart Sürümü  	09.41
    			DMI Anakart Seri Numarası  	[ TRIAL VERSION ]
    			DMI Kasa Üretiçisi  	Wistron
    			DMI Kasa Sürümü  	Chassis Version
    			DMI Kasa Seri Numarası  	[ TRIAL VERSION ]
    			DMI Kasa Fiyat Etiketi  	[ TRIAL VERSION ]
    			DMI Kasa Türü  	Notebook 

3. saka

saka Admin Yetkili Kişi

HP Compaq Presario CQ60-135ET FV615EA notebook windows xp kurulumu ve xp drivers

Xp kurulumuna başlamadan önce;
    1. Sata diskleri tanıyabilen bir windows xp cd si yapın, ( Nasıl yapılır?)
    2. Windows xp Service pack 2'yi buradan indirin.
    3. Eğer daha önce hiç xp kurmadıysanız detaylı anlatım için şurayı okuyunuz.
    4. Aşağıdaki sürücüleri indirin.
    5. Eğer vista ve xp yi aynı anda kullanmak istiyorsanız burayı okuyun.
    6. Bilgisayarınızın ilk olarak cd den açılması için bios ayarlarını yapın.

Kurulum adımları;
    • Sata driverları olan xp cd si ile kurulumu yapın.
    • Windows service pack 2'yi kurun.
    • Aşağıdaki sürücüleri SIRASIYLA kurun.

Sürücüler:
    Sürücüleri aşağıdaki sırayla ve hiçbir adımı atlamadan kurunuz.
    1. Anakart Sürücüsü : Intel chipset driver'ını kurun ve bilgisayarı mutlaka yeniden başlatın. Dosya şifresi "www.notebook.gen.tr"
    2. Nvidia Ekran Kartı Sürücüsü: Nvidia vga driver for windows xp sürücünü indirin. Eğer sorun yaşarsanız şu konuyu okuyun.
    3. Nvidia Hdmi sürücüsü: Nvidia hdmi driver
    4. Ses kartı sürücüleri
      Ses Kartı kurulumu:

+ sp32646.exe isimli ses yamasını kurun ve bilgisayarı yeniden başlatın.
      + Ses kartı sürücününü bir yere açın ama kurmayın.
      a- Bilgisayarıma sağ tıklayın > özellikler > donanım > aygıt yöneticisi ekranına gelin.
      b- Audio device on High Definition Audio Bus ya da Conexant High Definiton Audio seçeneğine sağ tıklayın ve Sürücüyü güncelleştiri seçin.
      c- Hayır bu kez değil'i seçin. ileri deyin.
      d- Listeden ya da belirli bir konumdan yükle (Gelişmiş) seçeneğini seçip devam ediyoruz.
      e- Arama. Yüklenecek sürücüyü ben seçeceğim diyoruz ve devam ediyoruz.
      f- Gelen listeden Ses oyun kontrollerini seçiyoruz.
      g- Uyumlu donanımları göster'in işaretini kaldırıyoruz. Disketi var seçeneğini seçiyoruz.
      h- Sürücü adresi olarak zipi açtığınız yeri gösterin, WiSVHe5.inf dosyasını seçin ve tamam deyin.
      i- Gelen uyarıya evet diyerek devam edin. Bilgisayarı yeniden başlatın.
    5. Modem Sürücüsü: Conexant HDAUDIO Soft Data Fax Modem with SmartCP Driver isimli dosyasını indirin ve kurun. Bu dosyayı kurarken hata mesajı alabilirsiniz. Bu durumda;
      a- Bilgisayarıma sağ tıklayın > özellikler > donanım > aygıt yöneticisi ekranına gelin.
      b- Audio device on High Definition Audio Bus seçeneğine sağ tıklayın ve Sürücüyü güncelleştiri seçin.
      c- internetten aramaya hayır deyip devam ediyoruz.
      d- Listeden ya da belirli bir konumdan yükle (Gelişmiş) seçeneğini seçip devam ediyoruz.
      e- Arama. Yüklenecek sürücüyü ben seçeceğim diyoruz ve devam ediyoruz.
      f- Gelen listeden Modem'i seçip ardından gelen ekrandan da disketi var seçeneğini seçiyoruz.
      g- sp33742.exe dosyası, herhangi bir değişiklik yapmazsanız içindekileri C:\swsetup\sp33742 klasörüne genişletir. Buraya açtıysanız disketi var seçeneğinde hedef olarak burayı gösterin ve tamam deyin.
      h- Gelen uyarıya evet diyerek devam edin.
    6. HP Wireless Assistant : HP Wireless Assistant
    7. Kablosuz ethernet sürücüsü: Atheros AR5007 802.11b/g Wireless LAN Driver ya da Atheros AR5009 wireless ethernet driverı kurunuz.
    8. Ethernet kartı sürücüsü: Realtek lan - ethernet driver veya Realtek gigabit ethernet driver
    9. Kart okuyucu sürücüsü: Ricoh card reader driver
    10. Touchpad Sürücüsü: Synaptics Touchpad driver
    11. HP Quick Launch Buttons : Önce .net framework'ü indirip kurun., daha sonra HP Quick Launch Buttons'u kurun.
    12. Hp Quick Play : Hp Quick Play 2.3. Kurulumda "This software can only be installed in authorized machine" hatası alanlar için regfix

4. PHaRUcK

PHaRUcK Yeni Üye

Yardımınız için teşekkür ederim...

5. PHaRUcK

PHaRUcK Yeni Üye

İyi günler yukarıda belirttiğim bilgisayarımda format atmak istediğimde satayı es geçen bi format cd siyle denediğimde cdroomu görmek için bir tuşa basın dediğinde tuşa basıp siyah bir ekran geliyor ve hiç bir işlem gerçekleştirilmiyor bir başka cdyle denediğimde cd yi görüyor ekran da yüklemeler gerçekleşiyor yüklemeler bittiğinde ise mavi ekran geliyor
    kısacası bir türlü format atamadım yardımcı olursanız sevinirim kolay gelsin

6. scoutemre

scoutemre Yeni Üye

Arkadaşlar aynı sorundan muzdaribim aldığım notebook modeli Compaq CQ60-152EM. özellikleri bu üstteki modele benziyor genel olarak. problem ne ile ilgili anlayamadım. sata ile ilgili desem elimde zaten nlite ile entegre edilmiş bir cd var ama ben daha setup ekranına bile varamadım. bilgisayar açılırken cd`den boot yapması için seçiyorum, "Press any button to boot from the CD" yazısı siyah ekranda beliriyor. Bir tuşa basıp bekliyorum ama ekran siyah olarak kalıyor. xp setup`ın o özlediğim mavi ekranı gelmiyor :D. Easybcd denen programı denedim vista bootloader`ı sildim. Bu sefer sisteme kurulu vista doğal olarak açılmadı (Bootmsg is missing. press Ctrl+Alt+Dell to restart the computer"). Ve recovery kısmı da bozuldu. Elimde bir Backtrack 3 Live Cd vardı (Bir Linux versiyonu) onu denedim bahsettiğim "press a button" ekranı geliyor, bir tuşa basın diyor basıyorum ve sorunsuz boot yapıyor. Mandriva One Live Cd sini indirdim (Başka bir Linux Versiyonu) onu denedim, onu da boot yapıyor. Bu programlar yardımıyla harddisk`in ana partına (vista kurulu olan) ve recovery partına format çektim. elimdeki vista portekizce yani recovery part`ı bir işime yaramaz.neyse, harddisk tertemiz, xp cd sini takıyorum ve hala boot yapmıyor. başka bir xp cd si takıyorum boot yapmıyor. xp dvd si takıyorum boot yapmıyor. İnternetten cd ye Vista Lite Versiyon`ununu çektim onu taktım sorunsuz boot yapıyor, oradan geri vista kurdum bilgisayara. aklımdaki tek ihtimal bu adamlar "anakarta" vista harici bir işletim sistemi kuramayacak bir şekilde birşeyler yapmışlar. Ama ben kafayı taktım bu notebook`a xp kuracağım. Ben forum kullanan bir adam değilim ama bu siteye büyük saygım var, her zaman en açıklayıcı anlatımı, en ilgili kullanıcıları burada buluyorum. O yüzden sıkıntımı buraya yazdım. Yardımlarınızı bekliyorum.

7. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Vista kurulan her bilgisayar mutlaka xp kurulabilir.
    Sorununuz büyük ihtimalle kullanılan xp cdsinden ya da sata sürücülerini birleştirirken olan bir sorundan kaynaklanıyor.

8. scoutemre

scoutemre Yeni Üye

Olabilir, yalnız birkaç çeşit xp cd`si ile defalarca denedim ancak hiçbir sonuca ulaşamadım. Ve sata ile ilgili bir sorun ise windows xp cd si normal şekilde boot yapar sonra hangi harddiske veya parta windows kuracağımızı sorduğu ekran geldiği zaman harddiskleri göremezdim vs.. şeklinde olmaz mıydı?? ama ben windows xp cd sini daha hiç boot yaptıramadım. Bir de bios ekranında da sata özelliğini kapatıp ide yapabileceğim herhangi bir seçenek de yok, o yolu da deneyemiyorum. hala uğraşmaktayım....

9. PHaRUcK

PHaRUcK Yeni Üye

Aynen arkadasımızın bahsettiği sorun işte tam açıklamak istediğimiz..

Elimizde Service Pack 3'lü 1 cd,Service Pack2'li 2 cd,XP Prof 2cd ve orj cd 4 adet oLmak üzere 9 CD denedim ama oLmuyor.

Bunun cd'den oLmadığı gayet açık bi sorun..Bi çözüm önerebilecek oLan varmı??

10. scoutemre

scoutemre Yeni Üye

yeni bir gelişme olarak internetten indirilmiş nispeten "untouched" bir xp cd`si ile deneme yaptım ve bu CD ile setup ekranına ulaşabildim: [​IMG]

fakat xp setup driver`ları yükledikten sonra, "starting windows setup" dediği yerde ekran önce kararıyor, sonra bir süre bekliyor ve bu harddisk hatasını veriyor: [​IMG]

elimde harddiskimin sata driver ı olduğunu düşündüğüm floppy için hazırlanmış bir driver vardı. Floppy sürücüm olmadığı için vista setup ekranından harddisk`e "load driver" dedim ve usb belleğimi kullanarak bahsettiğim driver`ı yükledim. sonra vista setup`ı iptal edip yeniden xp setup`a döndüm ama nafile... aynı hata devam ediyor. sata driverları entegre edilmiş bir başka xp indirdim internnetten, onu denedim, yine aynı hatayı verdi. Bugün kendim bir xp cd`sine nlite ile driverları entegre edeceğim ve deneyeceğim. Sonuçları yazarım, ancak bu hatayla ilgili başka bir bilgisi olan varsa, ve burada paylaşırsa çok sevineceğim.
    (Ek olarak, benim harddiskimin modeli Toshiba MK2552GSX ve bu harddisk SATA değil diye biliyorum, gerçi pek anlamam bu sata olayından. neyse sorunun sata driver problemi olması biraz garip değil mi?? Herkes sata`dan dolayıdır diyor ama....)
    Hepinize iyi günler...

11. ALIEN_07

ALIEN_07 Yeni Üye

Hocam Aynı Sorun benime vdeki PC'de yapıyor ancak bir kaç kişiye sordum sanıyorsam RAM'den kaynaklanan bir osrun olabilir dediler.. eğer hatayı çözdün ise banada haber edersen sevinirim...

12. PHaRUcK

PHaRUcK Yeni Üye

Çektiğin resimlerden ilk ekrana biz gelebiliyorduk bizde de sorun harddisk biçimlendirmeye gelemeden 2.resimdeki olayın olması..

Sanırım bu olay ciddi ve sorun ve birçok arkadasta yasanıyor :cry: :cry:

13. scoutemre

scoutemre Yeni Üye

Arkadaslar oncelikle denemelerim basarisizlikla devam ediyor. Onceki mesajlari da gormusseniz 2 cesit sonuc aliyorum. Bir xp cd si takiyorum boot from the cd diyorum sonra...

1. Bir tusa basin diyor basiyorum. Ekran siyah olarak kaliyor. Genel olarak modifiyeli xp ler driver entegre edilmis xp ler de boyle oluyor. Bu sitede saka rakadasimizin anlatimini yaptigi sata driver entegreli cd ye aynen hazirladim. baska bilgisayarda denedim gayet guzel calisiyor bu notebookda bahsettigim hatayi veriyor.

2. dokunulmumis bir xp sp2 cd si ve bir xp pro x64 cd si ile yaptigim denemelerde de xp setup ekranina ulastim. ancak harddisklere format atma bolumu gelmeden once ekran karariyor sonra onceki mesajimda resmini koydugum hata meydana geliyor.

sorunun sata driver ile ilgili oldugunu veya ram ile ilgili oldugunu dusunmuyorum. sorunu yasayan bu kadar adamin ram leri mi bozuk yani. ya da sorun sata ise o kadar cd denedim hicbiri mi sata driver i icermiyordu. ben sorunun vista boot dosyasi ile ilgili oldugunu dusunuyorum. dosya xp cd sinin yuklenmesine izin vermiyor olabilir(gerci easybcd ve visaboot pro programlari ile vista boot dosyasini silerek de denemeler yapmistim ama). tabi yaniliyor da olabilirim. birkac sey daha deneyecegim. sonuclari buraya yazarim.

bir de forumdaki kidemli arkadaslar, yoneticiler bu kadar soruya neden cevap bile vermiyorlar, cozum onermeyi gectim. Keske biraz yardimci olsaniz arkadalar neredeyse bir haftadir ugrasiyorum ve benden baska arkadalar da ayni sorunu yasiyorlar. Yardimlarinizi bekliyorum, iyi aksamlar....

14. saka

saka Admin Yetkili Kişi

herşeyi bilemeyiz arkadaşlar. Sonuçta bizde bu işi hobi olarak yapıyoruz. Profesyonel eğitimini almadık. Tecrübelerimizi paylaşıyoruz ve bunun için bir ücret de istemiyoruz. Bu sebepler yüzünden bu şekilde sitemleri haketmediğimizi düşünüyorum.

15. scoutemre

scoutemre Yeni Üye

ben cevabi bilmediginizden cok ilgilenmediginizi dusunmustum, oyle diyorsaniz yanilmisim kusura bakmayin. eger problemi cozersem buraya yazarim boylece herkes ogrenmis olur. iyi aksamlar...

16. PHaRUcK

PHaRUcK Yeni Üye

arkadaşlar sonunda sorun çözüldü kendi hazırladığımız minümum özelliklerdeki bir xp cd ile bildiğimiz yöntemlerle format atma işlemini gerçekleştirdik bilginize

17. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Detay verirseniz diğer arkadaşlara da yardımcı olmuş olursunuz.

18. scoutemre

scoutemre Yeni Üye

evet soyle detayli bir aciklama yaparsaniz cok iyi olur

19. scoutemre

scoutemre Yeni Üye

arkadas nasil cozdu bilmiyorum ama ben notebook un harddiskini soktum baska bir notebook a taktim onceden yukleyemedigim xp cd lerinin biri ile sorunsuz xp yukledim. o bilgisayarda da sorunsuz bir sure kullandim denemek icin. sonra harddiski yeniden asil notebook a taktim. bilgisayar aciliyor windows xp yazan ekrana ekrana kadar geliyor hizlica bir hata verip kapaniyor. tam goremiyorum ama hata eskiden cikan hatnin aynisi. yani sorun harddisk degil. hala cozemedim derdini. yerli yabanci forumlara baktim kimsenin haberi yok boyle bir seyden ya da ben bulamiyorum.....

20. reidlos

reidlos Yeni Üye

S.a Arkadaşım. Bende CQ60-120ET Notebook Var. Xp Kurdum ve Bu Driverleri Kurmak İstedim. Hiç Birisi Olmadı. Bi Eğitim Kurumunun Bilgisayarı ve Hatır İçin Yapmış Bulundum. Bana Xp Driverini Bulabilecek Kimse Varmı? Şimdiden Teşekkürler.

Sayfayı Paylaş