HP Compaq Presario CQ60-125ET - FT284EA

Konu, 'Hp Notebook' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

1. saka

saka Admin Yetkili Kişi

2. kayacin

kayacin Yeni Üye

merhabalar.
    bende bu dizüstünü aldım ama sürücülerini bulamadım. aynı driverleri kullananan fv853ea modelini buldum ama sorun çıktı. donanım özellikleri ekte. yardımcı olursanız sevinirim.
    iyi çalışmalar

Kod:
    Bilgisayar:  
       Bilgisayar Türü   ACPI x86 tabanlı bilgisayar (Mobile)  
       İşletim Sistemi   Microsoft Windows Vista Home Basic  
       OS Servis Paketi   Service Pack 1  
       Internet Explorer   7.0.6001.18000  
       DirectX   DirectX 10.0  
       Bilgisayar Adı   CK  
       Kullanıcı Adı   Cin  
       Oturum Etki Alanı   CK  
       Tarih / Saat   2008-12-20 / 22:17  

Anakart:  
       CPU Türü   DualCore AMD Turion X2 Ultra ZM-80, 2100 MHz (10.5 x 200)  
       Anakart Adı   Wistron 303C  
       Anakart Çipseti   nVIDIA GeForce 8200M, AMD K11  
       Sistem Belleği   2816 MB (Registered DDR2 SDRAM)  
       BIOS Türü   Phoenix (09/03/08)  

Görüntü Birimi:  
       Görüntü Bağdaştırıcısı   NVIDIA GeForce 8200M G (256 MB)  
       Görüntü Bağdaştırıcısı   NVIDIA GeForce 8200M G (256 MB)  
       3D-Hızlandırıcı   nVIDIA GeForce 8200M  
       Monitör   Genel PnP Monitör [NoDB]  

Çokluortam:  
       Ses Bağdaştırıcı   Conexant Cx20561 @ nVIDIA MCP72/77/78 - High Definition Audio Controller  
       Ses Bağdaştırıcı   nVIDIA HDMI @ nVIDIA MCP72/77/78 - High Definition Audio Controller  

Depolama :  
       IDE denetleyici   Standart Çift Kanallı PCI IDE Denetleyici  
       IDE denetleyici   Standart Çift Kanallı PCI IDE Denetleyici  
       Depolama denetleyici   Microsoft iSCSI Başlatıcısı  
       Disk Sürücüsü   Hitachi HTS543216L9A300 ATA Device (160 GB, 5400 RPM, SATA-II)  
       Optik Sürücü   TSSTcorp CDDVDW TS-L633L ATA Device  
       SMART Sabit Disk Durumu   OK  

Bölümler:  
       C: (NTFS)   123.3 GB (103.7 GB boş)  
       D: (NTFS)   9358 MB (4437 MB boş)  
       E: (NTFS)   7564 MB (1494 MB boş)  
       Toplam Boyut   139.8 GB (109.4 GB boş)  

Giriş:  
       Klavye   Standard 101/102-Key or Microsoft Natural PS/2 Keyboard with HP QLB  
       Fare   Synaptics PS/2 Port TouchPad  

Ağ:  
       Birincil IP Adresi   88.228.230.117  
       Birincil MAC Adresi   00-23-4D-7B-B5-D2  
       Ağ Bağdaştırıcısı   AccessRunner DSL (88.228.230.117)  
       Ağ Bağdaştırıcısı   Atheros AR5009 802.11a/g/n WiFi Adapter  
       Ağ Bağdaştırıcısı   NVIDIA nForce Networking Controller  
       Modem   HDAUDIO Soft Data Fax Modem with SmartCP  

Çevre Birimleri:  
       Yazıcı   Microsoft XPS Document Writer  
       Yazıcı   OneNote 2007'ye Gönder  
       USB1 denetleyici   nVIDIA MCP72/77/78 - OHCI USB 1.1 Controller  
       USB1 denetleyici   nVIDIA MCP72/77/78 - OHCI USB 1.1 Controller  
       USB2 denetleyici   nVIDIA MCP72/77/78 - EHCI USB 2.0 Controller  
       USB2 denetleyici   nVIDIA MCP72/77/78 - EHCI USB 2.0 Controller  
       USB-Aygıt   Conexant AccessRunner USB ADSL Interface  
       USB-Aygıt   HP Webcam-101  
       USB-Aygıt   Realtek USB 2.0 Card Reader  
       USB-Aygıt   USB Bileşik Aygıt  
       Akü   Microsoft AC Bağdaştırıcısı  
       Akü   Microsoft ACPI Uyumlu Denetim Yöntemi Pili  

DMI:  
       DMI BIOS Sağlayıcısı   Hewlett-Packard  
       DMI BIOS Sürümü   F.24  
       DMI Sistem Üreticisi   Hewlett-Packard  
       DMI Sistem Ürün Adı   Compaq Presario CQ60 Notebook PC  
       DMI Sistem Sürümü   F.24  
       DMI Sistem Seri Numarası   2CE8391HTT  
       DMI Sistem UUID   0A5C0D00-8F4111DD-8EE794C0-0A050CBD  
       DMI Anakart Üreticisi   Wistron  
       DMI Anakart Ürün Adı   303C  
       DMI Anakart Sürümü   08.40  
       DMI Anakart Seri Numarası    
       DMI Kasa Üretiçisi   Wistron  
       DMI Kasa Sürümü   N/A  
       DMI Kasa Seri Numarası    
       DMI Kasa Fiyat Etiketi    
       DMI Kasa Türü   Notebook  

Ekli Dosyalar:

3. saka

saka Admin Yetkili Kişi

HP Compaq Presario CQ60-125ET - FT284EA notebook windows xp kurulumu ve xp drivers

Xp kurulumuna başlamadan önce;
    1. Sata diskleri tanıyabilen bir windows xp cd si yapın, ( Nasıl yapılır?)
    2. Windows xp Service pack 2'yi buradan indirin.
    3. Aşağıdaki sürücüleri indirin.
    4. Eğer vista ve xp yi aynı anda kullanmak istiyorsanız burayı okuyun.
    5. Bilgisayarınızın ilk olarak cd den açılması için bios ayarlarını yapın.
    6. Eğer hayatınızda ilk defa windows kuruyorsanız ya da windows nasıl kurulur bilmiyorsanız burayı okuyun.

Kurulum adımları;
    • Sata driverları olan xp cd si ile kurulumu yapın.
    • Windows xp Service pack 2'yi kurun.
    • Aşağıdaki sürücüleri SIRASIYLA kurun.

Sürücüler:
    Lütfen sürücüleri sırasıyla ve anlattığımız şekilde kurunuz.
    1. NVIDIA nForce Chipset Driver NVIDIA nForce Chipset Driver. Bu sürücü şunları içerir;
      * Display Driver (v175.16) WHQL
      * Ethernet Driver (v67.80) WHQL
      * SATAIDE Driver (v10.3.0.21) WHQL
      * SATARAID Driver (v10.3.0.21) WHQL
      * RAIDTOOL Application (v10.3.0.21)
      * SMU Driver (v1.45) WHQL
      * SMBus Driver (v4.64) WHQL
      * Installer (v5.93)

Bu sürücü hem anakart, hem ethernet hem de smbus sürücüsü için geçerlidir.

Anakart için sürücüyü indirip çalıştırmanız yeterlidir.

Ethernet kartı sürücüsü için;
      Bilgisayarıma sağ tıklayın, özellikler, donanım, aygıt yöneticisine girin. Ethernet ile ilgili ünlem işaretli aygıta Sağ tıklıyoruz.
      Sürücüyü güncelleştir > Hayır, Bu kez değil > Listeden ya da belirli bir konumdan yükle (Gelişmiş) i seçip ileri diyoruz. Gelen ekranda arama şu konumu da içersin: yazan yerde işaret yoksa mouse ile tıklayarak işaretliyoruz.
      Gözata tıklayarak indirdiğiniz dosyayı açtığımız klasöründeki ethernet klasörünü gösteriyoruz. (birşey değiştirmediyseniz sürücüler c:\NVIDIA\nForceWin2k\...\English\ethernet adresindedir.)

Smbus sürücüsü için;
      Bilgisayarıma sağ tıklayın, özellikler, donanım, aygıt yöneticisine girin. Smbus ile ilgili ünlem işaretli aygıta Sağ tıklıyoruz.
      Sürücüyü güncelleştir > Hayır, Bu kez değil > Listeden ya da belirli bir konumdan yükle (Gelişmiş) i seçip ileri diyoruz. Gelen ekranda arama şu konumu da içersin: yazan yerde işaret yoksa mouse ile tıklayarak işaretliyoruz.
      Gözata tıklayarak indirdiğiniz dosyayı açtığımız klasöründeki SMBus klasörünü gösteriyoruz. (birşey değiştirmediyseniz sürücüler c:\NVIDIA\nForceWin2k\...\English\SMBus adresindedir.)
    2. Nvidia Ekran Kartı Sürücüsü: şu konuyu okuyun ve anlatılanları yapınız.
    3. Nvidia Hdmi sürücüsü: Nvidia hdmi driver
    4. Ses kartı sürücüleri
      Ses Kartı kurulumu:

+ sp32646.exe isimli ses yamasını kurun ve bilgisayarı yeniden başlatın.
      + Ses kartı sürücününü bir yere açın ama kurmayın.
      a- Bilgisayarıma sağ tıklayın > özellikler > donanım > aygıt yöneticisi ekranına gelin.
      b- Audio device on High Definition Audio Bus ya da Conexant High Definiton Audio seçeneğine sağ tıklayın ve Sürücüyü güncelleştiri seçin.
      c- Hayır bu kez değil'i seçin. ileri deyin.
      d- Listeden ya da belirli bir konumdan yükle (Gelişmiş) seçeneğini seçip devam ediyoruz.
      e- Arama. Yüklenecek sürücüyü ben seçeceğim diyoruz ve devam ediyoruz.
      f- Gelen listeden Ses oyun kontrollerini seçiyoruz.
      g- Uyumlu donanımları göster'in işaretini kaldırıyoruz. Disketi var seçeneğini seçiyoruz.
      h- Sürücü adresi olarak zipi açtığınız yeri gösterin, WiSVHe5.inf dosyasını seçin ve tamam deyin.
      i- Gelen uyarıya evet diyerek devam edin. Bilgisayarı yeniden başlatın.
    5. Modem Sürücüsü: Conexant HDAUDIO Soft Data Fax Modem with SmartCP Driver isimli dosyasını indirin ve kurun. Bu dosyayı kurarken hata mesajı alabilirsiniz. Bu durumda;
      a- Bilgisayarıma sağ tıklayın > özellikler > donanım > aygıt yöneticisi ekranına gelin.
      b- Audio device on High Definition Audio Bus seçeneğine sağ tıklayın ve Sürücüyü güncelleştiri seçin.
      c- internetten aramaya hayır deyip devam ediyoruz.
      d- Listeden ya da belirli bir konumdan yükle (Gelişmiş) seçeneğini seçip devam ediyoruz.
      e- Arama. Yüklenecek sürücüyü ben seçeceğim diyoruz ve devam ediyoruz.
      f- Gelen listeden Modem'i seçip ardından gelen ekrandan da disketi var seçeneğini seçiyoruz.
      g- sp33742.exe dosyası, herhangi bir değişiklik yapmazsanız içindekileri C:\swsetup\sp33742 klasörüne genişletir. Buraya açtıysanız disketi var seçeneğinde hedef olarak burayı gösterin ve tamam deyin.
      h- Gelen uyarıya evet diyerek devam edin.
    6. HP Wireless Assistant : HP Wireless Assistant
    7. Kablosuz ethernet sürücüsü: Atheros AR5007 802.11b/g Wireless LAN Driver ya da Atheros AR5009 wireless ethernet driverı kurunuz.
    8. Kart okuyucu sürücüsü: card reader driver
    9. Touchpad Sürücüsü: Synaptics Touchpad driver
    10. HP Quick Launch Buttons : Önce .net framework'ü indirip kurun., daha sonra HP Quick Launch Buttons'u kurun.
    11. Hp Quick Play : Hp Quick Play 2.3. Kurulumda "This software can only be installed in authorized machine" hatası alanlar için regfix

4. kayacin

kayacin Yeni Üye

merhaba. öncelikle yardımınız için teşekkürler. sürücüleri yükledim ancak ekran kartının sürücüde sorun çıktı. sürücüyü kurmak istediğimde "the nvidia setup program could not locate any drivers that are compatible with your current hardware. setup will now exit" hatasını veriyor ve setup sonlanıyor. aygıt yöneticisinden donanıma sağ tıklayıp sürücüyü yüklemek istediğimde "bu aygıt için seçilen sürücü windows xp'yi desteklemiyor" hatasını alıyorum. yardımlarınızı bekliyorum. bir tek ekran kartının sürücü kaldı.

5. saka

saka Admin Yetkili Kişi

6. kayacin

kayacin Yeni Üye

iyi günler.
    evet verdiğiniz linkte anlatılanları denedim. ama her seferinde yazdığım hatayı verdi. bugün 179.28 sürücüsünü gördüm. yarın onu indirip deneyeceğim.

7. kayacin

kayacin Yeni Üye

tekrar merhaba. driver genius programını yükleyerek ekran kartının sürücüsünü buldum ve yükledim. şu anda soeunsuz bir şekilde bilgisayarımda xp yi kullanabiliyorum.

8. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Merhaba,
    Bildiğim kadarı ile o program bütün sürücülerin yedeğini exe olarak alıyor. Bir yedek alıp rapidshare.com gibi bir yere yükler misiniz.
    Hem siz bir dahaki kurulumda bütün sürücüleri iki dakikada kurarsınız. Hemde başka kurmak isteyenlere faydalı olur.

9. kayacin

kayacin Yeni Üye

merhabalar. bu jadar geç cevap yazdığım için kusura bakmayın. exeyi oluşturdum ama ne zamandır yeniden xp kurup exeyi deneyemedim. bir kaç gün içinde yeniden xp kurup exeyi deneyeceğim. sonrasında dosyayı rapidshare e atarım.

10. saka

saka Admin Yetkili Kişi

bekliyoruz :)

11. kayacin

kayacin Yeni Üye

iyi günler. driver backup'ın oluşturduğu exe yi yüklemek istediğimde ses kartı, modem, ethernet ve usb mass storage sürücülerinde sorun çıkardı. eksik dosya var diyip yükleme yapmadı. bu sürücüleri setuplarından kurmak zorunda kaldım. bu yüzden driver backup yedeğini vermenin bir anlamı olmadığını düşünüp direk ekran kartı sürücüsünü gönderiyorum. link aşağıdadır.

http://rapidshare.com/files/179661278/nvidia_gfgo_17637_xp32.zip.html

12. vetteman

vetteman Yeni Üye

Herkese selam,
    Daha yeni aldığım cq60-125et laptopda ekran kartı ram paylaşımının 1 küsür gb a kadar yükseltilebilineceği yazıyor heryerde. Fakat bildiği kadarıyla bu tip ayarlar biosdan yapılır ancak bios da bole bır ayar göremedim. HP teknik servisine danıştım bir arayüzün olduğunu söylediler. Ama ben bulamadım nereden nasıl yapıldığını. Bilen arkadaşlar varsa, yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar. Not: Vista ultimate sp1 sistem kuruldu nvidia ekran kartı ve chipset suruculeri güncellendi.

13. saka

saka Admin Yetkili Kişi

tekrar hoşgeldiniz. site kurallarımızda yazdığı gibi tamamı kalın harflerle mesaj yazılamsı yasaktır.
    Bu arada artık paylaşımlı ekran kartlarında bu şekilde bir ayar nerdeyse hiçbir markada yok.
    Ekran kartınız eğer kendi belleğinden daha fazlasına ihtiyaç duyarsa (oyun vb gibi) kendisi sistem belleğinden alır.
    Duymazsa almaz. böylece en iyi performansı yakalarsınız.

14. tayfta

tayfta Yeni Üye

merhabalar paylasımlar için tesekkürler fakat webcam driver ını unutmussunuz..

15. tayfta

tayfta Yeni Üye

16. bourne

bourne Yeni Üye

hayatımda ilk kez laptop aldım.aldıktan sonra driverları hiç aramadan formatladım ve xp'yi kurdum.bayaa bir uğraştıktan sonra burayı buldum lafı uzatmıyım sizlerin verdiği tüm driverları yükledim ve herşey sorunsuz çalışıyor.hepinize çok teşekkür ederim.emeğinize sağlık arkadaşlar.

17. dus__sokagi

dus__sokagi Yeni Üye

arkadaşlar lütfen yardım edin....
    benim cq-60 125et laptopum var. Vista kurulu. Ancak benim problemim bilgisayar internete bağlanınca acaip kasıyor. excelde baskı önizlemeye basınca yarım dakika bekliyor.İnternete bağlıyken laptop boştayken bile işlemci sürekli %30 %40 larda. Ama ethernet kablosunu çekince herşey normal. Yardımcı olursanız çok sevinirim....

18. saka

saka Admin Yetkili Kişi

aygıt yöneticisinden etherneti kaldırıp başka bir sürücü kurun.
    eğer sorun devam ederse servise verin bence.

19. kronik151

kronik151 Yeni Üye

Driver yedeklerini exe olarak alamıyorsan klasör olarak yedeklemeyi denermisin dene olacaktır yedeklenecek klasörü rapide atar bizlerle paylaşırsan çok makbule geçecektir.

20. kronik151

kronik151 Yeni Üye

tüm Driverler tamam ama wireless çalışmıyor normalde aygıt yöneticisinde hiç bir sorun görünmüyor ama wireless ten bağlantı yapamıyorum entrasan durum.

Saka hoca nasıl hallederiz bu durumu.

Sayfayı Paylaş