Hp compaq presario c500 Serisi Notebooklar

Konu, 'Hp Notebook' kısmında ayyildiz tarafından paylaşıldı.

1. ayyildiz

ayyildiz Yeni Üye

hp compaq presario c500 serisi c540ea bilgisayarım var xp kurmak istiyorum ve driverlara ihtiyacım var.forumlara baktım c500 hakkında yazılan bilgi bulamadım bu konuda bana yardımcı olurmusunuz.

Kod:
    sistem bilgileri:
    --------[ EVEREST Ultimate Edition ]------------------------------------------------------------------------------------

Sürüm                                             EVEREST v4.50.1330/tr
        Karþýlaþtýrmalý Test Birimi                       2.3.224.0
        Anasayfa                                          http://www.lavalys.com/
        Rapor Türü                                        Rapor Sihirbazý [ TRIAL VERSION ]
        Bilgisayar                                        ZAKI-PC
        Oluþturan                                         Zaki
        Ýþletim Sistemi                                   Microsoft Windows Vista Home Basic 6.0.6000 (Vista Retail)
        Tarih                                             2008-08-15
        Saat                                              09:35

--------[ Özet ]--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bilgisayar:
          Bilgisayar Türü                                   ACPI x86-based PC  (Mobile)
          Ýþletim Sistemi                                   Microsoft Windows Vista Home Basic
          OS Servis Paketi                                  [ TRIAL VERSION ]
          Internet Explorer                                 7.0.6000.16711
          DirectX                                           DirectX 10.0
          Bilgisayar Adý                                    ZAKI-PC
          Kullanýcý Adý                                     Zaki
          Oturum Etki Alaný                                 [ TRIAL VERSION ]
          Tarih / Saat                                      2008-08-15 / 09:35

Anakart:
          CPU Türü                                          Mobile DualCore Intel Core Duo T2050, 1600 MHz (12 x 133)
          Anakart Adý                                       Hewlett-Packard Presario C500 (RY519EA#ABV)
          Anakart Çipseti                                   Mobile Intel Calistoga-GM i945GM
          Sistem Belleði                                    [ TRIAL VERSION ]
          DIMM1: Ramaxel Tech. RMN1150LA38D6F-533           512 MB DDR2-533 DDR2 SDRAM  (5-4-4-12 @ 266 MHz)  (4-4-4-12 @ 266 MHz)  (3-3-3-9 @ 200 MHz)
          DIMM3: Ramaxel Tech. RMN1150LA38D6F-533           [ TRIAL VERSION ]
          BIOS Türü                                         Phoenix (12/20/06)

Görüntü Birimi:
          Görüntü Baðdaþtýrýcýsý                            Mobile Intel(R) 945GM Express Chipset Family  (224 MB)
          Görüntü Baðdaþtýrýcýsý                            Mobile Intel(R) 945GM Express Chipset Family  (224 MB)
          3D-Hýzlandýrýcý                                   Intel GMA 950
          Monitör                                           LG Philips LP154W01-TLD1  [15.4" LCD]

Çokluortam:
          Ses Baðdaþtýrýcý                                  Conexant Cx20549 @ Intel 82801GBM ICH7-M - High Definition Audio Controller [A-1]

Depolama :
          IDE denetleyici                                   Intel(R) 82801G (ICH7 Family) Ultra ATA Storage Controllers - 27DF
          IDE denetleyici                                   Standard AHCI 1.0 Serial ATA Controller
          Depolama denetleyici                              Microsoft iSCSI Initiator
          Disk Sürücüsü                                     ST98823AS ATA Device  (80 GB, 5400 RPM, SATA)
          Disk Sürücüsü                                     WD 2500BEV External USB Device  (232 GB, USB)
          Optik Sürücü                                      Optiarc DVD RW AD-7530A ATA Device  (DVD+R9:4x, DVD-R9:4x, DVD+RW:8x/8x, DVD-RW:8x/6x, DVD-RAM:5x, DVD-ROM:8x, CD:24x/24x/24x DVD+RW/DVD-RW/DVD-RAM)
          SMART Sabit Disk Durumu                           OK

Bölümler:
          C: (NTFS)                                         [ TRIAL VERSION ]
          D: (NTFS)                                         5114 MB (1585 MB boþ)
          F: (FAT32)                                        238414 MB (116309 MB boþ)
          Toplam Boyut                                      [ TRIAL VERSION ]

Giriþ:
          Klavye                                            HID Keyboard Device
          Klavye                                            HID Keyboard Device
          Klavye                                            Standard PS/2 Keyboard
          Fare                                              HID-compliant mouse
          Fare                                              Synaptics PS/2 Port TouchPad

Að:
          Birincil IP Adresi                                [ TRIAL VERSION ]
          Birincil MAC Adresi                               00-1A-73-15-F7-CB
          Að Baðdaþtýrýcýsý                                 Broadcom 802.11b/g WLAN  (192. [ TRIAL VERSION ])
          Að Baðdaþtýrýcýsý                                 Realtek RTL8139/810x Family Fast Ethernet NIC  (192. [ TRIAL VERSION ])
          Modem                                             HDAUDIO Soft Data Fax Modem with SmartCP

Çevre Birimleri:
          Yazýcý                                            Microsoft XPS Document Writer
          Yazýcý                                            OneNote 2007'ye Gönder
          USB1 denetleyici                                  Intel 82801GBM ICH7-M - USB Universal Host Controller [A-1]
          USB1 denetleyici                                  Intel 82801GBM ICH7-M - USB Universal Host Controller [A-1]
          USB2 denetleyici                                  Intel 82801GBM ICH7-M - Enhanced USB2 Controller [A-1]
          USB-Aygýt                                         USB Human Interface Device
          USB-Aygýt                                         USB Human Interface Device
          USB-Aygýt                                         USB Mass Storage Device
          Akü                                               Microsoft AC Adapter
          Akü                                               Microsoft ACPI-Compliant Control Method Battery

DMI:
          DMI BIOS Saðlayýcýsý                              Hewlett-Packard
          DMI BIOS Sürümü                                   F.12
          DMI Sistem Üreticisi                              Hewlett-Packard
          DMI Sistem Ürün Adý                               Presario C500 (RY519EA#ABV)
          DMI Sistem Sürümü                                 F.12
          DMI Sistem Seri Numarasý                          [ TRIAL VERSION ]
          DMI Sistem UUID                                   [ TRIAL VERSION ]
          DMI Anakart Üreticisi                             Hewlett-Packard
          DMI Anakart Ürün Adý                              30C6
          DMI Anakart Sürümü                                78.10
          DMI Anakart Seri Numarasý                         [ TRIAL VERSION ]
          DMI Kasa Üretiçisi                                Hewlett-Packard
          DMI Kasa Sürümü                                   N/A
          DMI Kasa Seri Numarasý                            [ TRIAL VERSION ]
          DMI Kasa Fiyat Etiketi                            [ TRIAL VERSION ]
          DMI Kasa Türü                                     Notebook

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Hp compaq presario c500 Serisi notebook xp kurulumu ve gerekli xp driverları

Xp kurulumuna başlamadan önce;
    1. Sata diskleri tanıyabilen bir windows xp cd si yapın, ( Nasıl yapılır?)
    2. Windows xp Service pack 2'yi buradan indirin.
    3. Aşağıdaki sürücüleri indirin.
    4. Eğer vista ve xp yi aynı anda kullanmak istiyorsanız burayı okuyun.
    5. Bilgisayarınızın ilk olarak cd den açılması için bios ayarlarını yapın. ( nasıl yapılır? )
    6. Eğer hayatınızda ilk defa windows kuruyorsanız ya da windows nasıl kurulur bilmiyorsanız burayı okuyun.

Kurulum adımları;
    • Sata driverları olan xp cd si ile kurulumu yapın.
    • Windows service pack 2'yi kurun.
    • Aşağıdaki sürücüleri SIRASIYLA kurun.

Sürücüler:
    1. Anakart Sürücüsü : Intel 945 chipset driver
    2. Ekran Kartı Sürücüsü: Intel 945gm onboard vga driver ( Intel GMA 950 )
    3. Ses kartı sürücüleri
      Ses Kartı kurulumu:

+ sp32646.exe isimli ses yamasını kurun ve bilgisayarı yeniden başlatın.
      + Ses kartı sürücününü bir yere açın ama kurmayın.
      a- Bilgisayarıma sağ tıklayın > özellikler > donanım > aygıt yöneticisi ekranına gelin.
      b- Audio device on High Definition Audio Bus ya da Conexant High Definiton Audio seçeneğine sağ tıklayın ve Sürücüyü güncelleştiri seçin.
      c- Hayır bu kez değil'i seçin. ileri deyin.
      d- Listeden ya da belirli bir konumdan yükle (Gelişmiş) seçeneğini seçip devam ediyoruz.
      e- Arama. Yüklenecek sürücüyü ben seçeceğim diyoruz ve devam ediyoruz.
      f- Gelen listeden Ses oyun kontrollerini seçiyoruz.
      g- Uyumlu donanımları göster'in işaretini kaldırıyoruz. Disketi var seçeneğini seçiyoruz.
      h- Sürücü adresi olarak zipi açtığınız yeri gösterin, WiSVHe5.inf dosyasını seçin ve tamam deyin.
      i- Gelen uyarıya evet diyerek devam edin. Bilgisayarı yeniden başlatın.
    4. Modem Sürücüsü: Conexant HDAUDIO Soft Data Fax Modem with SmartCP Driver isimli dosyasını indirin ve kurun. Bu dosyayı kurarken hata mesajı alabilirsiniz. Bu durumda;
      a- Bilgisayarıma sağ tıklayın > özellikler > donanım > aygıt yöneticisi ekranına gelin.
      b- Audio device on High Definition Audio Bus seçeneğine sağ tıklayın ve Sürücüyü güncelleştiri seçin.
      c- internetten aramaya hayır deyip devam ediyoruz.
      d- Listeden ya da belirli bir konumdan yükle (Gelişmiş) seçeneğini seçip devam ediyoruz.
      e- Arama. Yüklenecek sürücüyü ben seçeceğim diyoruz ve devam ediyoruz.
      f- Gelen listeden Modem'i seçip ardından gelen ekrandan da disketi var seçeneğini seçiyoruz.
      g- sp33742.exe dosyası, herhangi bir değişiklik yapmazsanız içindekileri C:\swsetup\sp33742 klasörüne genişletir. Buraya açtıysanız disketi var seçeneğinde hedef olarak burayı gösterin ve tamam deyin.
      h- Gelen uyarıya evet diyerek devam edin. Ses kartınız hayırlı olsun. Denetim masasından sessizi iptal edin.
    5. Touchpad Sürücüsü: Synaptics Touchpad driver
    6. HP Wireless Assistant : HP Wireless Assistant
    7. Kablosuz ethernet sürücüsü: Broadcom wireless ethernet driver
    8. Ethernet kartı sürücüsü: Realtek lan - ethernet driver
    9. Kart okuyucu sürücüsü: card reader driver

3. ayyildiz

ayyildiz Yeni Üye

Saka üstad,
    ''Conexant audio driver ve Realtek lan - ethernet driver'' bu iki driverı indiremedim hatanın bağlantıdan kaynaklandığını sanmıyorum çünkü diğerlerini indirdim.Başka bilgisayarda denedim yine olmadı sayfa görüntülenemiyor,tekrar yardımcı olurmusunuz.

4. saka

saka Admin Yetkili Kişi

hata benden kaynaklanıyordu. Düzelttim. Şimdi indirebilirsiniz.

5. ayyildiz

ayyildiz Yeni Üye

Saka üstad,
    Conexant audio driverı indirdim ama Realtek lan - ethernet driverı indirirken yine aynı sorunla karşılaştım.Tekrar yardımcı olurmusunuz.

6. saka

saka Admin Yetkili Kişi

realtek bende çalışıyor.

7. ayyildiz

ayyildiz Yeni Üye

Saka üstad,
    Yardımlarınız için çok teşekkür ederim verdiğiniz linklerden sürücüleri indirdikten sonra yazdıklarınızı uyguladım ve xp yi kurdum.Şimdi sorunsuz çalışıyor [alkis] .Allah razı olsun.Saygılar

8. saka

saka Admin Yetkili Kişi

rica ederim. Sizden tek isteğimiz sitemizde sizin kadar bilgili olmayan arkadaşların sorularınızı yanıtlamanızdır o kadar.

9. ayyildiz

ayyildiz Yeni Üye

Elimden geldiği kadar yardımcı olurum.

Sayfayı Paylaş