Hp Bilgisayarımda C ve D sürücüleri yer değiştirdi

Konu, 'Hp Notebook' kısmında ewentus tarafından paylaşıldı.

1. ewentus

ewentus Yeni Üye

Herkese selam;

Arkadaşlar Hp dv6000 serisi bir notebook sahibiyim ve bir sorunum var. Şöyleki XP çöktü tekrar yüklemek için recvery yaptığımda sorun çözülmedi. Bende normal Cd ile format lamaya kalktım ama kurulum ekranın da gördüm ki D bölümündeki recover yi C bölümü olmuş. Yani sürücüler yer değiştirmiş. Bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.....

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Benimde iki işletim sistem kullandığım makinada benzer bir durum var. xp olarak açtığımda d diski görünen yer vista da c diski olarak görünüyor. Benim için bir sakıncası yok.

bu durum sana herhangi bir problem yaratıyor mu?

3. ewentus

ewentus Yeni Üye

Malesef sorun çünkü Recovery çalışmıyor bu durumda :mrgreen: Normal Cd dende kurulumda hata veriyor. Saygılar...

4. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Cd den kurulumda ne hatası veriyor acaba? Birde disk düzenleme araçlarını deneyebilirsiniz. Partition magic vb gibi. Aklıma başka birşey gelmiyor.

5. nugo

nugo Yeni Üye

arkadasım bios ayarlarına baktınmı

6. Pavilion

Pavilion Yeni Üye

Başlat menüsüne gir > Çalıştır komutuna tıkla > compmgmt.msc yaz ve çalıştır.

Sonra gelen ekranda "Depolama" menüsü altındaki "Disk Yönetimine" gel ve sağda bilgisayarındaki sürücüleri isimleri ve sürücü harfleriyle (C: D: F:) göreceksin. Değiştirmek istediğinin üzerine gel ve sağ tıkla ardından "Sürücü harfi ve yolu değiştir" de.

Bu şekilde sürücü yolunu düzeltebilirsin, fakat Recovery bölümünün çalışması hakkında garanti vermiyorum. Çünkü recovery sürücüsünün yolu değiştimi genelde sonrasında çalışmıyor ve daha önceden oluşturduysan kurtarma dvd'leri ile tekrar oluşturuluyor.

7. xoltar

xoltar Yeni Üye

arkadaslar bu konuda yardımcı olabilecek olan var mı

8. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Bir üstte Pavilion nickli arkadaşın yolu bana mantıklı geldi. Denediniz mi?

9. xoltar

xoltar Yeni Üye

evet denedim ama ise yaramiyo
    lütfen yardimci olurmusunuz???

10. warpalavas

warpalavas Yeni Üye

xoltar arkadasım,
    benim anladıgım kadarıyla hp recovery olustururken o bolumu primary dos olarak atamıs ( zaten recoveryden boot edebılmek ıcın bu gereklı) ama sonra recovery kısmını sonradan d olarak ısımlendırdıgı ıcın sen orayı d, extended dos kısmını da c olarak bılıyosun. ama harddısk ılk baslangıcında yanı format ekranında primary dos altında da extended dos u gosterır. gelelım nasıl halledecegıne. recovery kısmın bozulduysa zaten kullanamazsın onun ıcın format atarken partıon sectıgımız ekranda partıonları sılıp tekrar tanımlaman gereklı. bunu yaparsan sorun hallolur dıye tahmın edıyorum. Harddısk bolumlerın degısecegı ve recovery kısmını kaybedecegın ıcın elınde gerıye donebılecegın bı recovery cd olsun derım. kolay gelsın.

11. xoltar

xoltar Yeni Üye

ben bi tane recovery cdsi olusturmustum.c d degissede sorun olurmu formatta??

12. warpalavas

warpalavas Yeni Üye

sorun olmaz diye düşünüyorum. ama yinede sen sen ol formatta önemli belgelerini yedekle. kafa karışıklıgı olur sılmemen gereken bolumu sılersın felan dikkat et yani.

13. Pavilion

Pavilion Yeni Üye

Sorununu biraz daha ayrıntılı yazarsan sanırım yardımcı olabiliriz. Çünkü XP çöktü ve recovery yaptım sorun çözülmedi, bir çok sorunu içeriyor olabilir. Recovery DVD'lerin yada CD'lerin var mı? Bilgisayarında önemli bir veri var mı?

Normal XP cdsi ile bölümleri farklı gördüysende XP'nin kurulduktan sonra açılması lazım (terste olsa yani windowsun D: sürücüsünde olsa da), ben HP Recovery bölümünü kurtarmak istiyorum diyorsan imkansız, takarsın Recovery DVD'lerini Temiz Yükleme yaparsın, diski biçimlendir dersin C: sürücün windows, d: sürücün recovery bölümü olur ve çalışır halde olur.

Bunlar da olmadı diyorsan, takarsın XP cdsini bölümleri tek tek silersin ve ardından recovery dvdleri ile sıfırdan yükleme yaparsın, o da olmadıysa Partition Magic adlı programla bölümleri istediğin gibi şekillendirirsin (silersin, birbiri üzerine eklersin vs.). Bu da olmazsa getir ben yaparım ;)

14. SWEET_heu

SWEET_heu Yeni Üye

dırek partitionları silmen sonra seni saatlerce driver aramaya sokacak bilgin olsun... bence yapman gereken sey bılgısayarıma tes tıkla ve yonet kısmına gel, gelen pencerenın alt kısmında dısk yonetımı var ona bas ve sag tarafa dıskler gelıcek yol degıstırmek ıcın oncelıkle 2 parcanın ( c ve d nın ) yollarını degıstır yanı c ' yı f yap d ' ı de E yap ardından c olarak atamak ıstedıgın bolumun uzantısını dırek c yapabılırsın d ı de aynı sekılde suan 2 harf te kullanıldıgı ıcın degıstırme sansın olmaz ama dedıgım gıbı yapman yeterlı olur...

15. turgay_turhan

turgay_turhan Yeni Üye

Eğer işletim sistemini bu şekilde kurduysan yapacak birşey kalmamıştır. Çünkü Disk Yöneitminden İşletim sistemi kurulu olan diskin sürücü harfi değiştirilemez.
    Eğer ki işletim sistemi kurmadın windows kurulum ekranında sürücü harflerini değişmiş görüyorsan bunun çözümünü ben de bilmiyorum aynı sıkıntıyı yaşıyoruz maalesef. Diğer yazılanlar da bir çözüm değil. Bulan varsa lütfen yazsın. Birçok kurduğum pc ve notebookta recovery "c" sürücü olrak kullanılıyor maalsef işletim sstemi de "d" de kurulu:D

Sayfayı Paylaş