HP 64GB SSD Diske sahip notebook'larını duyurdu.

Konu, 'Eski Haberler' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

 1. saka

  saka Admin Yetkili Kişi

  Merhaba,
  Hp geçtiğimiz günlerde 64gb ssd diske sahip notebook duyurdu. Ssd diski notebooklar şimdilik sadece profesyonel serilerde bulunacak. HP Compaq 2710p, HP Compaq 2510p, HP Compaq 6910p and HP Compaq 8000 serisi notebooklarda 64Gb SSD diskleri görebileceğiz.

  [​IMG]

  Hp den gelen açıklamaya göre SSD disklerin avantajları şöyle;
  The advantages of SSD over traditional mechanical hard drives are the following:
  • Daha Az Güç Tüketimi: SSD diskler klasik disklere göre daha az güç tüketir.
  • Daha Güvenilir: SSD diskler normal çalışma şartlarında klasik disklerden 6 kat daha fazla güvenilir. Ayrıca düşmelere karşı klasik disklerden çok daha dayanıklı.
  • Daha performanslı: SSD diskler veri taşımada bazı durumlarda klasik disklerden 100 kat daha hızlı olabiliyor.
  • Daha Sessiz ve Soğuk: SSD disklerde herhangi bir motor olmadığı için klasik disklere göre daha sessizdir ve kesinlikle daha az ısınır.


  SSD Disk Nedir?

  Samsung tarafından uzun yıllardır geliştirilen ve son aylarda çeşitli markalarca dünya pazarına sunulan SSD (solid state disk) türü ürünlerin ilk örnekleri geçiğimiz aylarda Türkiye pazarına sunuldu.

  SSD, başlıca üç özelliği ile mevcut sabit disklerden daha avantajlı bir teknoloji. Birinci avantajı, veri erişim hızı daha yüksek. Bu da kullanıcılara; SSD-tabanlı bir dizüstü bilgisayarın standart sabit diske sahip dizüstü bilgisayarlardan iki kat daha hızlı açılması ya da Photoshop gibi yüksek bellek kapasitesi ve hızlı veri kayıt özelliği isteyen uygulamalarda işlemlerin hızlanması gibi avantajlar sağlıyor.

  İçinde hareketli parça bulunmaması SSD'nin ikinci avantajı. Bu sayede özellikle disk çalışırken oluşan olası darbe ve sarsıntıda herhangi bir veri kaybı söz konusu olmuyor.

  Üçüncü avantaj ise düşük güç tüketimi: SSD'nin öncelikle kullanılmasının hedeflendiği taşınabilir bilgisayarlar için en büyük sorunlardan biri olan pil ömrü, SSD'nin daha düşük tüketimi sayesinde %10 oranında artıyor, bu da kullanıcılara 30 dakika daha fazla kullanım süresi sağlıyor.

  SSD sadece bu üç özelliği ile değil aynı zamanda daha sessiz, daha hafif ve uç sıcaklık değerlerinde çalışabilme gibi özellikleri ile kullanıcılar için vazgeçilmez bir depolama çözümü olacak.

  Özellikle son kullanıcılar için başlangıçta yüksek bir maliyete sahip olacak SSD ürünler, sahip oldukları avantajlar ile endüstriyel ve askeri uygulamalar gibi yüksek dayanım ve başarım gerektiren alanlarda; kullanıcılar için fiyatı önemsiz hale getirmektedir. Her yeni üretilen ürün gibi başlangıçta maliyet yüksek olacaktır ancak teknoloji büyük bir hızla gelişiyor, SSD yakın bir gelecekte tüm kullanıcılara yönelik bir çözüm haline gelecektir.
   

Sayfayı Paylaş