HP 530 notebooklar hakkında herşey.

Konu, 'Hp Notebook' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

1. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Merhaba,

Hp nin uygun fiyatlı serisi olan Hp530 serisi notebooklar ile ilgili herşeyi bu konuda tartışabiliriz.

Bu konuya dahil olacak notebooklar şunlardır;

• HP 530 Dizüstü Bilgisayar (GU324AA)
    • HP 530 Dizüstü Bilgisayar (GU327AA)
    • HP 530 Dizüstü Bilgisayar (GU333AA)
    • HP 530 Dizüstü Bilgisayar (GU334AA)
    • HP 530 Dizüstü Bilgisayar (GN797AA)

HP 530 Dizüstü Bilgisayar serisi celeron işlemcili notebookları özellikleri

ModelHP 530 Dizüstü Bilgisayar (GU324AA)HP 530 Dizüstü Bilgisayar (GU327AA)
    İşlemci türüIntel® Celeron® M İşlemci 420 , 1.60 GHz, 1 MB L2 önbellek, 533 MHz FSBIntel® Celeron® M İşlemci 420, 1.60 GHz, 1 MB L2 önbellek, 533 MHz FSB
    Yüklü işletim sistemiFreeDOSOrijinal Windows Vista® Home Basic
    Uyumlu işletim sistemiFreeDOS, Gerçek Windows Vista® Home BasicFreeDOS, Gerçek Windows Vista® Home Basic
    Ekran türüTFTTFT
    Ekran boyutu15,4 inç çapraz15,4 inç çapraz
    Boyutlar (G x D x Y)3,5 (önden) x 35,8 x 22,7 cm35,8 x 25,7 x 3,2 (önde) cm
    Ağırlık2,7 kg ağırlıktan başlar2,7 kg ağırlıktan başlar
    Dahili sabit disk sürücüsü80 GB80 GB
    Sabit disk sürücüsü hızı5400 rpm5400 rpm
    Optik sürücülerDVD+/-RWDVD+/-RW Sabit
    Standart bellek1 x 512MB1 x 512MB
    Bellek yuvalarıÇift kanallı belleği destekleyen 2 SODIMM yuvasıÇift kanallı belleği destekleyen 2 SODIMM yuvası
    Bellek yükseltmeEn fazla 2048 MB'ye kadar yükseltilebilirEn fazla 2048 MB'ye kadar yükseltilebilir
    Yonga kümesiMobile™ Intel® 945GM Express Yonga Kümesi veya Mobile™ Intel® 940GML Express Yonga KümesiMobile™ Intel® 910GML Ekspres Yonga Seti
    Ağırlık2,7 kg ağırlıktan başlar2,7 kg ağırlıktan başlar
    Boyutlar (G x D x Y)3,5 (önden) x 35,8 x 22,7 cm35,8 x 25,7 x 3,2 (önde) cm
    Ekran türüTFTTFT
    Ekran boyutu15,4 inç çapraz15,4 inç çapraz
    Kablosuz teknolojileriIntel® Wireless LAN 802.11b/gWireless LAN 802.11b/g mini-pci kartı
    Kablosuz yeteneğiEvetEvet
    Modem56K modem56K modem
    EthernetIntel® 82562GT 10/100 Ağ BağlantısıIntel® 82562GT 10/100 Ağ Bağlantısı
    Genişletme yuvalarıEk aygıtlar için kullanılabilen yuvalar: 1 Tür I/II PC Kart yuvası 32 bit CardBus ve 16 bit kartları desteklerEk aygıtlar için kullanılabilen yuvalar: 1 Tür I/II PC Kart yuvası 32 bit CardBus ve 16 bit kartları destekler
    Harici G/Ç bağlantı noktaları2 adet USB 2.0 bağlantı noktası, VGA, kulaklık, mikrofon, güç konektörü, RJ-11, RJ-452 adet USB 2.0 bağlantı noktası, VGA, kulaklık, mikrofon, güç konektörü, RJ-11, RJ-45
    Grafik alt sistemi adıIntel® Graphics Media Accelerator 950Intel® Graphics Media Accelerator 950
    Grafik alt sistemi ekran kartı belleğiEn çok 224 MB paylaşılan sistem belleğiEn çok 224 MB paylaşılan sistem belleği
    Görüntü çözünürlüklerinin açıklaması1280 x 800 WXGA1280 x 800 WXGA (16 milyon renk)
    SesConexant CX20549 ses, kulaklık çıkışı, mikrofon girişiConexant CX20549 tümleşik hoparlör, kulaklık çıkışı, mikrofon girişi

HP 530 Dizüstü Bilgisayar serisi Core duo işlemcili notebookları özellikleri

ModelHP 530 Dizüstü Bilgisayar (GU333AA)HP 530 Dizüstü Bilgisayar (GU334AA)HP 530 Dizüstü Bilgisayar (GN797AA)
    İşlemci türüIntel® Core™ Duo İşlemci T2300E, 1,66 GHz, 2 MB L2 önbellek, 667 MHz ön veri yoluIntel® Core™ Duo İşlemci T2300E, 1,66 GHz, 2 MB L2 önbellek, 667 MHz ön veri yoluIntel® Core™ Duo İşlemci T2300E, 1,66 GHz, 2 MB L2 önbellek, 667 MHz ön veri yolu
    Yüklü işletim sistemiOrijinal Windows Vista® Home BasicOrijinal Windows Vista® Home BasicFreeDOS
    Uyumlu işletim sistemiFreeDOS, Gerçek Windows Vista® Home BasicFreeDOS, Gerçek Windows Vista® Home BasicFreeDOS, Gerçek Windows Vista® Home Basic
    Ekran türüTFTTFTTFT
    Ekran boyutu15,4 inç çapraz15,4 inç çapraz15,4 inç çapraz
    Boyutlar (G x D x Y)3,5 (önden) x 35,8 x 22,7 cm3,5 (önden) x 35,8 x 22,7 cm35,8 x 25,7 x 3,2 (önde) cm
    Ağırlık2,7 kg ağırlıktan başlar2,7 kg ağırlıktan başlar2,7 kg ağırlıktan başlar
    Dahili sabit disk sürücüsü80 GB80 GB80 GB
    Sabit disk sürücüsü hızı5400 rpm5400 rpm5400 rpm
    Optik sürücülerDVD+/-RW SabitDVD+/-RW SabitDVD+/-RW Sabit
    Standart bellek1 x 512 MB1 x 1024 MB1 x 512 MB
    Bellek yuvalarıÇift kanallı belleği destekleyen 2 SODIMM yuvasıÇift kanallı belleği destekleyen 2 SODIMM yuvasıÇift kanallı belleği destekleyen 2 SODIMM yuvası
    Bellek yükseltmeEn fazla 2048 MB'ye kadar yükseltilebilirEn fazla 2048 MB'ye kadar yükseltilebilirEn fazla 2048 MB'ye kadar yükseltilebilir
    Yonga kümesiMobile™ Intel® 945GM Express Yonga Kümesi veya Mobile™ Intel® 940GML Express Yonga KümesiMobile™ Intel® 945GM Express Yonga Kümesi veya Mobile™ Intel® 940GML Express Yonga KümesiMobile™ Intel® 945GM Express Yonga Kümesi
    Taşınabilirlik
    Ağırlık2,7 kg ağırlıktan başlar2,7 kg ağırlıktan başlar2,7 kg ağırlıktan başlar
    Boyutlar (G x D x Y)3,5 (önden) x 35,8 x 22,7 cm3,5 (önden) x 35,8 x 22,7 cm35,8 x 25,7 x 3,2 (önde) cm
    Ekran türüTFTTFTTFT
    Ekran boyutu15,4 inç çapraz15,4 inç çapraz15,4 inç çapraz
    Kablosuz teknolojileriIntel® Wireless LAN 802.11a/b/gIntel® Wireless LAN 802.11a/b/gIntel® PRO/Wireless 3945ABG Ağ Bağlantısı 802.11a/b/g MiniPCI kartı
    Kablosuz yeteneğiEvetEvetEvet
    Modem56K modem56K modem56K modem
    GenişletilebilirlikIntel® 82562GT 10/100 Ağ Bağlantısı
    Genişletme yuvalarıEk aygıtlar için kullanılabilen yuvalar: 1 Tür I/II PC Kart yuvası 32 bit CardBus ve 16 bit kartları desteklerEk aygıtlar için kullanılabilen yuvalar: 1 Tür I/II PC Kart yuvası 32 bit CardBus ve 16 bit kartları desteklerEk aygıtlar için kullanılabilen yuvalar: 1 Tür I/II PC Kart yuvası 32 bit CardBus ve 16 bit kartları destekler
    Harici G/Ç bağlantı noktaları2 adet USB 2.0 bağlantı noktası, VGA, kulaklık, mikrofon, güç konektörü, RJ-11, RJ-452 adet USB 2.0 bağlantı noktası, VGA, kulaklık, mikrofon, güç konektörü, RJ-11, RJ-452 adet USB 2.0 bağlantı noktası, VGA, kulaklık, mikrofon, güç konektörü, RJ-11, RJ-45
    Grafik alt sistemi adıIntel® Graphics Media Accelerator 950Intel® Graphics Media Accelerator 950Intel® Graphics Media Accelerator 950
    Grafik alt sistemi ekran kartı belleğiEn çok 224 MB paylaşılan sistem belleğiEn çok 224 MB paylaşılan sistem belleğiEn çok 224 MB paylaşılan sistem belleği
    Görüntü çözünürlüklerinin açıklaması1280 x 800 WXGA1280 x 800 WXGA1280 x 800 WXGA (16 milyon renk)
    SesConexant CX20549 ses, kulaklık çıkışı, mikrofon girişiConexant CX20549 ses, kulaklık çıkışı, mikrofon girişiConexant CX20549 tümleşik hoparlör, kulaklık çıkışı, mikrofon girişi

HP 530 Dizüstü Bilgisayar serisi resimleri

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Bu bölümde HP 530 Dizüstü Bilgisayarı serisi notebooklara xp kurulumunu anlatacağız.

Xp kurulumuna başlamadan önce;
    1. Sata diskleri tanıyabilen bir windows xp cd si yapın, ( Nasıl yapılır?)
    2. Windows xp Service pack 2'yi buradan indirin.
    3. Aşağıdaki sürücüleri indirin.
    4. Eğer vista ve xp yi aynı anda kullanmak istiyorsanız burayı okuyun.
    5. Bilgisayarınızın ilk olarak cd den açılması için bios ayarlarını yapın.

Kurulum adımları;
    • Sata driverları olan xp cd si ile kurulumu yapın.
    • Windows service pack 2'yi kurun.
    • Aşağıdaki sürücüleri SIRASIYLA kurun.

Sürücüler:
    1. Anakart sürücüsü: Intel chipset driver şifre: "www.notebook.gen.tr"
    2. Ekran Kartı Sürücüsü: Intel onboard vga driver (945)
    3. Ses kartı sürücüleri
      Ses Kartı kurulumu:

+ sp32646.exe isimli ses yamasını kurun ve bilgisayarı yeniden başlatın.
      + Ses kartı sürücününü bir yere açın ama kurmayın.
      a- Bilgisayarıma sağ tıklayın > özellikler > donanım > aygıt yöneticisi ekranına gelin.
      b- Audio device on High Definition Audio Bus ya da Conexant High Definiton Audio seçeneğine sağ tıklayın ve Sürücüyü güncelleştiri seçin.
      c- Hayır bu kez değil'i seçin. ileri deyin.
      d- Listeden ya da belirli bir konumdan yükle (Gelişmiş) seçeneğini seçip devam ediyoruz.
      e- Arama. Yüklenecek sürücüyü ben seçeceğim diyoruz ve devam ediyoruz.
      f- Gelen listeden Ses oyun kontrollerini seçiyoruz.
      g- Uyumlu donanımları göster'in işaretini kaldırıyoruz. Disketi var seçeneğini seçiyoruz.
      h- Sürücü adresi olarak zipi açtığınız yeri gösterin, WiSVHe5.inf dosyasını seçin ve tamam deyin.
      i- Gelen uyarıya evet diyerek devam edin. Bilgisayaru yeniden başlatın.
    4. Modem Sürücüsü: Conexant HDAUDIO Soft Data Fax Modem with SmartCP Driver isimli dosyasını indirin ve kurun. Bu dosyayı kurarken hata mesajı alabilirsiniz. Bu durumda;
      a- Bilgisayarıma sağ tıklayın > özellikler > donanım > aygıt yöneticisi ekranına gelin.
      b- Audio device on High Definition Audio Bus seçeneğine sağ tıklayın ve Sürücüyü güncelleştiri seçin.
      c- internetten aramaya hayır deyip devam ediyoruz.
      d- Listeden ya da belirli bir konumdan yükle (Gelişmiş) seçeneğini seçip devam ediyoruz.
      e- Arama. Yüklenecek sürücüyü ben seçeceğim diyoruz ve devam ediyoruz.
      f- Gelen listeden Modem'i seçip ardından gelen ekrandan da disketi var seçeneğini seçiyoruz.
      g- sp33742.exe dosyası, herhangi bir değişiklik yapmazsanız içindekileri C:\swsetup\sp33742 klasörüne genişletir. Buraya açtıysanız disketi var seçeneğinde hedef olarak burayı gösterin ve tamam deyin.
      h- Gelen uyarıya evet diyerek devam edin. Ses kartınız hayırlı olsun. Denetim masasından sessizi iptal edin.
    5. Hp wireless Assistant: Hp wireless Assistant
    6. Kablosuz ethernet sürücüsü: Intel PRO/Wireless Drivers.
    7. Ethernet kartı sürücüsü: Intel PRO Network Adapter Driver.
    8. Touchpad sürücüsü: touchpad driver
    9. HP Quick Launch Buttons : Önce .net framework'ü indirip kurun., daha sonra HP Quick Launch Buttons'u kurun.
    10. Hp Quick Play : Hp Quick Play 2.3. Kurulumda "This software can only be installed in authorized machine" hatası alanlar için regfix

* HP 530 Dizüstü Bilgisayar (GU324AA) xp drivers
    * HP 530 Dizüstü Bilgisayar (GU327AA) xp drivers
    * HP 530 Dizüstü Bilgisayar (GU333AA) xp drivers
    * HP 530 Dizüstü Bilgisayar (GU334AA) xp drivers
    * HP 530 Dizüstü Bilgisayar (GN797AA) xp drivers

3. programci

programci Yeni Üye

[alkis] ses yamasi indirlmiyor

4. saka

saka Admin Yetkili Kişi

5. destinaster

destinaster Yeni Üye

Anlatımınız için çok teşekkür ederim.
    Bu arada benim yaptığım basit ama önemli bir hatayı belirtmek isterim ki başkaları da aynı hataya düşmesin.
    SATA Driver destekli XP CD'si oluştururken eğer kopyaladığınız CD zaten SP2 içeriyorsa, yükleme adımlarında SP2'yi tekrar kurmayın. Yoksa olmuyor. Sürücüleri yüklemede ve Windows kullanmada sorun çıkıyor. Mesela services.exe hatası veriyor, Aygıt Yöneticisinin içi boş görünüyor, fazladan birtakım sürücü yüklemeleri çıkıyor karşınıza. Sonuç olarak Windows XP'yi kuramıyorsunuz. Bu noktaya dikkat çekmek istedim.

6. aXaray68

aXaray68 Yeni Üye

Çok teşekkür ederim. Gerçekten güzel bir siteymiş burası. Anlatımlar açık ve net. 5-5. Hemen indiriyorum programları. Denemeye başlayacağım. [bravo]

7. shrewd

shrewd Yeni Üye

bu konunun açılması çok iyi oldu bizim açımızdan.bir sorum olacaktı.acaba xp kurarken istenen sata driver'ını cd'den tanıtabilirmiyiz.

8. saka

saka Admin Yetkili Kişi

9. Sinircell

Sinircell Yeni Üye

Bu sitede serial crack ve benzeri paylaşımlar yasaktır. Lütfen okuyunuz. site-kurallari.php

10. selimm

selimm Yeni Üye

wireless driverini kurdumm ama wireless çalışmıyor. srüc yüklü değil diyor .

11. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Wireless kartınızın markası nedir?
    intel dışında bşka birşey olabilir mi?
    everest programı ile öğrenebilirsiniz markasını.

12. rotawebdizayn

rotawebdizayn Yeni Üye

Selam arkadaşa sormuşsun ama o cevap vermemiş ben vereyim dedim aynı şekil ben de de var ben de sürücüyü yükledim ama sürücü yüklü değil diyor wireless modelim budur lütfen bir yardın etseniz mağdurum... kendi modemimde wireless olduğundan çok mağdurum
    [imdat] [imdat] [imdat] [imdat] [imdat]
    Intel ICH6-M PRO/100 VE Network Connection

13. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Son verilen bana wireless değilde normal ethernet kartı gibi geldi. Yanılıyor olmayasınız.

Eğer wireless kartınız intel marka ise şu dosya kesin işe yarar.

14. is_mail45

is_mail45 Yeni Üye

çok güzel paylaşım tşk.

15. Lanethead

Lanethead Yeni Üye

Cok tesekkürler ...güzel paylasim..

Bi sorum olacak arkadaslar... Xp yi sorunsuz yükledim.Driverlardada bir problem yok.Sistem cok stabil
    Ama ses acma kapama dügmelerinden yada ekranin isigini acma kapama dügmelerine bastigimda ekranda gösterge cikmiyor maalesef.Ekran ve ses acilip kapaniyor.Bunda bir problem yok.ama ne kadar acilip ne kadar kapandigini gösteren görsel efektleri nasil bulabilirim?Problem bendemi yoksa herkeste böylemi bu durum ?

Saygilar ...

16. yilmaz7677

yilmaz7677 Yeni Üye

arkadaslar ben bu konuda cok fazla bir bilgi birikimine sahip degilim.ancak su asagıdaki linke bir bakabilirseniz ve degerli görüşlerinize yer verirseniz gercekten cok iyi olur benim için.sizce fiyat performans acısından nasıl bir icattır bu makine ve kullanıcıları varsa görüşlerini beirtirlerse minnettar olacagım.cok teşekkür ederim saygılar. bir de bu icadın xp driverlarını bulabilirmiyiz acaba????

::::: HP TCR 530 KP479AA :::::

http://www.pcdepo.com/asp/show_stock.as ... P479AA0001

17. yakamozlife

yakamozlife Yeni Üye

selam arkadaşım. ben hp 530 kullanıcısıyım. eger notebook ta sadelikten yanaysan mukemmel bi alet. çok memnunum 1gb ram 120 gb harddisk çif çekirdek intel 1.83 işlemci var. degiştirmeyi duşunmuyorum eger olursa 1gb daha ilave ram attırıp kullanmayı duşunuyorum. bataryası çok hafif. cep telefonu kadar agırlıgında ama ona ragmen 2-2.5 saat gidiyor (tabi müzik film falan dinlersen izlersen bu süre kısalır) performans olarak da iyi bi makine. ekran göruntusu parlak ve canlı. almayı duşunuyorsan benim göruşlerim bunlar.

18. serseri27

serseri27 Yeni Üye

HP Quick Launch Buttons bunu indiremedim yardimci olurmusunuz

19. saka

saka Admin Yetkili Kişi

linki güncelledim. şimdi dener misiniz.

20. delimavi

delimavi Yeni Üye

eline sağlık kardeş saolasın...

ama bi sorunum var bütün driverları kurdum fakat aygıt yöneticisinde bilinmeyen aygıt gözüküyo 1 tane. açıklamasına baktığımda """ Microsoft ACPI-Uyumlu Sistem Üstünde """ yazıyor ne olabilir acaba bu?...

acil cevap bekliyorum...

Sayfayı Paylaş