HDX 16 - 1140US XP SÜRÜCÜLERİ

Konu, 'Hp Notebook' kısmında wedat06 tarafından paylaşıldı.

1. wedat06

wedat06 Yeni Üye

Forumunuzun yeni üyelerindenim. İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
    2 hafta önce HP HDX 16 - 1140US XP Premium Notebook aldım. Notebook Windows vista 64 bir işlwtim sistemi ile geldi. Ben bu bilgisayara xp kurmak istiyorum. Nette, yerli ve yabancı siteleri fazlasıyla dolaştım ancak bişi bulamadım sadece hp kendi sayfasında 3 adet xp driver vermiş bu bilgisayar için. Bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz. bil gisayara ait everest raporu aşağıdadır.
    Kod:
      Sürüm                                             EVEREST v5.02.1750/tr
        Karşılaştırmalı Test Birimi                       2.4.258.0
        Anasayfa                                          http://www.lavalys.com/
        Rapor Türü                                        Rapor Sihirbazı [ TRIAL VERSION ]
        Bilgisayar                                        HP-PC
        Oluşturan                                         hp
        İşletim Sistemi                                   Microsoft Windows Vista Home Premium 6.0.6001 (Vista Retail)
        Tarih                                             2009-06-20
        Saat                                              23:17

--------[ Özet ]--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bilgisayar:
          Bilgisayar Türü                                   ACPI x64 tabanlı bilgisayar  (Mobile)
          İşletim Sistemi                                   Microsoft Windows Vista Home Premium
          OS Servis Paketi                                  [ TRIAL VERSION ]
          Internet Explorer                                 8.0.6001.18783
          DirectX                                           DirectX 10.1
          Bilgisayar Adı                                    HP-PC
          Kullanıcı Adı                                     hp
          Oturum Etki Alanı                                 [ TRIAL VERSION ]
          Tarih / Saat                                      2009-06-20 / 23:17

Anakart:
          CPU Türü                                          Mobile DualCore Intel Core 2 Duo P8600, 2400 MHz (9 x 267)
          Anakart Adı                                       Hewlett-Packard HP HDX 16 Notebook PC
          Anakart Çipseti                                   Intel Cantiga PM45
          Sistem Belleği                                    [ TRIAL VERSION ]
          BIOS Türü                                         Insyde (12/05/08)

Görüntü Birimi:
          Görüntü Bağdaştırıcısı                            NVIDIA GeForce 9600M GT  (512 MB)
          Görüntü Bağdaştırıcısı                            NVIDIA GeForce 9600M GT  (512 MB)
          3D-Hızlandırıcı                                   nVIDIA GeForce 9600M GT
          Monitör                                           Genel PnP Monitör [NoDB]

Çokluortam:
          Ses Bağdaştırıcı                                  IDT 92HD71B7 @ Intel 82801IB ICH9 - High Definition Audio Controller [A-3]
          Ses Bağdaştırıcı                                  nVIDIA HDMI @ Intel 82801IB ICH9 - High Definition Audio Controller [A-3]

Depolama :
          IDE denetleyici                                   Intel(R) ICH9M/M-E Family 4 Port SATA AHCI Controller - 2929
          IDE denetleyici                                   JMB38X MS Host Controller
          IDE denetleyici                                   JMB38X SD Host Controller
          IDE denetleyici                                   JMB38X SD/MMC Host Controller
          IDE denetleyici                                   JMB38X xD Host Controller
          Depolama denetleyici                              AIKH7GEI IDE Controller
          Depolama denetleyici                              Microsoft iSCSI Başlatıcısı
          Disk Sürücüsü                                     ST9500325AS ATA Device  (500 GB, 5400 RPM, SATA-II)
          Optik Sürücü                                      HCRQP HAV0PU70H SCSI CdRom Device
          Optik Sürücü                                      HL-DT-ST DVDRAM GSA-T50L ATA Device  (DVD+R9:6x, DVD-R9:6x, DVD+RW:8x/8x, DVD-RW:8x/6x, DVD-RAM:5x, DVD-ROM:8x, CD:24x/24x/24x DVD+RW/DVD-RW/DVD-RAM)
          SMART Sabit Disk Durumu                           OK

Bölümler:
          C: (NTFS)                                         [ TRIAL VERSION ]
          D: (NTFS)                                         12726 MB (2018 MB boş)
          Toplam Boyut                                      [ TRIAL VERSION ]

Giriş:
          Klavye                                            Microsoft eHome MCIR 109 Klavye
          Klavye                                            Microsoft eHome MCIR Klavye
          Klavye                                            Microsoft eHome Uzaktan Kumanda Klavye tuşları
          Klavye                                            Standard 101/102-Key or Microsoft Natural PS/2 Keyboard with HP QLB
          Fare                                              HID uyumlu fare
          Fare                                              HID uyumlu fare
          Fare                                              Synaptics PS/2 Port TouchPad

Ağ:
          Birincil IP Adresi                                [ TRIAL VERSION ]
          Birincil MAC Adresi                               00-22-FA-9C-92-62
          Ağ Bağdaştırıcısı                                 Bluetooth Device (Personal Area Network)
          Ağ Bağdaştırıcısı                                 Hamachi Network Interface  (5.13 [ TRIAL VERSION ])
          Ağ Bağdaştırıcısı                                 Intel(R) WiFi Link 5100 AGN  (192. [ TRIAL VERSION ])
          Ağ Bağdaştırıcısı                                 Realtek RTL8168C(P)/8111C(P) Family PCI-E Gigabit Ethernet NIC (NDIS 6.0)

Çevre Birimleri:
          Yazıcı                                            Microsoft XPS Document Writer
          FireWire denetleyici                              JMicron JMB380 PCI-E 1394a OHCI FireWire Controller and Memory Card Host Controller
          FireWire denetleyici                              JMicron JMB381 PCI-E 1394a OHCI FireWire Controller
          FireWire denetleyici                              JMicron JMB383 PCI-E 1394a OHCI FireWire Controller and Memory Card Host Controller
          USB1 denetleyici                                  Intel 82801IB ICH9 - USB Universal Host Controller [A-3]
          USB1 denetleyici                                  Intel 82801IB ICH9 - USB Universal Host Controller [A-3]
          USB2 denetleyici                                  Intel 82801IB ICH9 - USB2 Enhanced Host Controller [A-3]
          USB2 denetleyici                                  Intel 82801IB ICH9 - USB2 Enhanced Host Controller [A-3]
          USB-Aygıt                                         HP Integrated Module with Bluetooth 2.0 Wireless Technology
          USB-Aygıt                                         HP Webcam
          USB-Aygıt                                         USB Bileşik Aygıt
          USB-Aygıt                                         USB İnsan Arabirim Aygıtları
          USB-Aygıt                                         Validity Sensor
          Akü                                               Microsoft AC Bağdaştırıcısı
          Akü                                               Microsoft ACPI Uyumlu Denetim Yöntemi Pili

DMI:
          DMI BIOS Sağlayıcısı                              Hewlett-Packard
          DMI BIOS Sürümü                                   F.13
          DMI Sistem Üreticisi                              Hewlett-Packard
          DMI Sistem Ürün Adı                               HP HDX 16 Notebook PC
          DMI Sistem Sürümü                                 F.13
          DMI Sistem Seri Numarası                          [ TRIAL VERSION ]
          DMI Sistem UUID                                   [ TRIAL VERSION ]
          DMI Anakart Üreticisi                             Quanta
          DMI Anakart Ürün Adı                              361B
          DMI Anakart Sürümü                                15.24
          DMI Anakart Seri Numarası                         [ TRIAL VERSION ]
          DMI Kasa Üretiçisi                                Quanta
          DMI Kasa Sürümü                                   N/A
          DMI Kasa Seri Numarası                            [ TRIAL VERSION ]
          DMI Kasa Fiyat Etiketi                            [ TRIAL VERSION ]
          DMI Kasa Türü                                     Notebo
    ok

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Hp hdx16-1140us notebook xp drivers

Xp kurulumuna başlamadan önce;
    1. Sata diskleri tanıyabilen bir windows xp cd si yapın, ( Nasıl yapılır?)
    2. Windows xp Service pack 2'yi buradan indirin.
    3. Aşağıdaki sürücüleri indirin.
    4. Eğer vista ve xp yi aynı anda kullanmak istiyorsanız burayı okuyun.
    5. Bilgisayarınızın ilk olarak cd den açılması için bios ayarlarını yapın.
    6. Eğer hayatınızda ilk defa windows kuruyorsanız ya da windows nasıl kurulur bilmiyorsanız burayı okuyun.

Kurulum adımları;
    • Sata driverları olan xp cd si ile kurulumu yapın.
    • Windows xp Service pack 2 'yi kurun.
    • Aşağıdaki sürücüleri SIRASIYLA kurun.

Sürücüler:
    Lütfen sürücüleri sırasıyla ve anlattığımız şekilde kurunuz.
    1. Anakart Sürücüsü : Intel chipset driver'ını kurun ve bilgisayarı mutlaka yeniden başlatın.
    2. Nvidia vga driver : Notebooklar için Nvidia Geforce ekran kartı sürücüsü windows xp 32bit eğer sorun yaşarsanız şu sayfadaki işlemleri yapınız.
    3. Ses yaması : .Windows XP SP2 için Microsoft UAA bu driver
    4. Ses kartı sürücüsü : IDT ID92HD71B7 Audio Driver
    5. Nvidia Hdmi Ses sürücüsü: Nvidia hdmi audio driver
    6. Jmicron card reader driver: Jmicron JMB38X 1394a OHCI and Memory Card Reader Host Controller Driver.
    7. Touchpad Sürücüsü: Synaptics Touchpad driver
    8. Kızılötesi sürücüsü: ene cir driver
    9. Validity parmakizi okuyucu sürücüsü : Validity fingerprint sensor driver ve programı; program/5/digital-persona-parmak-izi-okuma-programi.html
    10. Kablosuz ethernet sürücüsü: Intel wireless ethernet driver.
    11. Realtek ethernet sürücüsü : Realtek ethernet / lan driver ya da Realtek ethernet / lan driver
    12. Bluetooth: Hp bluetooth driver
    13. Hp webcam driver : Hp webcam driver
    14. HP Quick Launch Buttons : Önce .net framework'ü indirip kurun., daha sonra HP Quick Launch Buttons'u kurun.
    15. Hp Quick Play : Hp Quick Play 2.3. Kurulumda "This software can only be installed in authorized machine" hatası alanlar için regfix
    16. Hp Quick Touch : Hp Quick Touch'u kurun.
    17. HP Wireless Assistant : HP Wireless Assistant
    18. HP Mobile Data Protection System : HP Mobile Data Protection System
    19. HP cyberlink Youcam kamera programı : HP cyberlink Youcam kamera programı
    20. HP On Screen Display Application for Notebook Function Keys : HP On Screen Display Application for Notebook Function Keys
    21. Hp LightScribe Software : Hp LightScribe Software

3. wedat06

wedat06 Yeni Üye

Saka' ya çok teşekkür ederim. Bu hafta içinde sürücülerle birlikte xp yi kuracağım. sonucu sizlere yazarım.

4. wedat06

wedat06 Yeni Üye

Bilgisayara xp yi kurudm herşey gayet güzel çalışıyor. Ancak bilgisayarın 4 GB ram'e sahip olmasına karşın Xp de 3 GB ram görünüyor. Aynı olay vista yüklü gelen asus notebook'a xp kurduğumda da olmuştu. 4 GB ram olmasına karşın orada da 3GB ram görmüştü XP. Bunu düzeltmenin bir yolu varmıdır acaba.

5. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Bu bir sorun dğeilki matematiksel bir gerçek. 32bit işletim sistemleri 4gb ram çalıştıramaz. vista dayken 4gb görüyorsunuz ama sadece görüyorsunuz. Tamamını kullanmıyor. Bu konu forumda defalarca tartışıldı. Ufak bir arama ile detaylarını bulabilirsiniz.

6. Garraro

Garraro Yeni Üye

tesekkurler saka , ellerine sağlık [alkis] , xp olarak herşey cok guzel çalışıo sadece ufak 1 takım sorunlar var, sayet bu sorunlarla karsılasıp cozen arkadaslar varsa lutfen yardımcı olsun.

1- mute düğmesi (ufak bi ayrıntı)
    2- unknown device (bilinmeyen aygıt ) vede usb device die bir 2 tane soru işaretli aygıt var
    3- IDT nin yani ses kartının programını kullanamıyoruz. yani ses mixer i acılmıyor. task barda duran sigma işareti gibi iconu var

bunlar olmazsa olmaz gibi durmuyor ama olsa iyi olur gibi :roll:

7. saka

saka Admin Yetkili Kişi

bilinmeyen aygıta sağ tık özellikler ayrıntılara girip çıkan kodu yazar mısınız?
    Diğerleri hk fikrim yok malesef.

8. Garraro

Garraro Yeni Üye

merhaba driverlar için çok teşekkür ederim. emeğine sağlık.

benim 2 sorunum var ama 2side aynı hata koduna bağlı
    1- Unknown Device - Ayrıntı : ACPI\ENE0100\4&B310638&0
    2- USB Device - Ayrıntı :USB\VID_138A&PID_0001\5&27D5A63E&0&1

bunlar icin error code 28 die hata verio

Device Statu :
    The drivers for this device are not installed. (Code 28)
    To reinstall the drivers for this device, click Reinstall Driver.

bu bilgileri yazıo. ama driverlarını bulamadım. yardımcı olursanız sevinirim. ii gunler

9. saka

saka Admin Yetkili Kişi

yukarıya yeni eklediğim kızılötesi ve parmak izi okuycu sürücülerini kurar mısınız?

10. Garraro

Garraro Yeni Üye

nekadar teşekkür etsem azdır. ene yi bulmuştum ama parmak izi okuyucusunu halledememiştim. şimdi driver ekranında herşey full ama parmak izi okuyucusu calısmıo. mute düğmesi kırmızı ve harddisk protection smart setup ınıda kuramıorum hata verio. ama bunlar olmadanda suan sorunsuz kullanabiliorum.

tekrar tekrar teşekkür ederim emekleriniz ve ilginiz icin....

11. saka

saka Admin Yetkili Kişi

parmak izi okuyucu için birde program kurmak lazım sanırım.

12. Garraro

Garraro Yeni Üye

esata 1.5TB external bir harddisk aldım XS (extra smart) diye birmarka. usb2.0 baglantısıda mevcut. bu harddiski usb 2.0 ile bagladıgım zaman sorun yok ama esata ile bagladıgımda problem yasıyorum. windows (windows xp kullanıyorum sayenizde) kitlenio yada bilgisayarım kapalıyken acmaya calısıtıgımda windows acılmıyor. sorunun IDE denetleyici Intel(R) ICH9M/M-E Family 4 Port SATA AHCI Controller - 2929 la alakası oldugunu dusunuyorum. bu konu hakkında bilginiz varmı, yardımcı olursanız sevinirim... acaba yüklediğimiz driver guncelmi değil yoksa xp de problemmi yaratıyor... teşekkürler şimdiden...

13. ramazan_d

ramazan_d Yeni Üye

arkadaşlar bende mute dügmesi felan hepsi çalışıyo dokunmatiklerde sadece bass treble ayarı yapamıyorum buda çızırtı yapıyo genelde gıcık oluyorum bende yardımcı olabileceek var mı acaba?

Sayfayı Paylaş