Harddisk i bölmek bilgisayarı yavaşlatır mı ?

Konu, 'Notebook Genel' kısmında freeez tarafından paylaşıldı.

1. freeez

freeez Yeni Üye

xp işletim sistemi için disk i bölerek kullanmak mı yoksa tek bölümle kullanmak mı daha iyi sonuç verir.

2. The Wind

The Wind Yeni Üye

Bencce çok da birşey farketmez...

3. velociraptor

velociraptor Yeni Üye

dosya parçalanmaları ayrılmış iki bölüm için farklı olacağından hdd'yi iki bölüm olarak kullanmak daha mantıklı olabilir.. d bölümündeki parçalanmış dosyalar işletim sistemi yüklü olan c bölümünü etkilemeyeceğinden windowsun kullanacağı dosyalara erişim süresi daha kısa olacaktır. aynı zamanda önemli dosyalarınızın güvenliği bakımından iki parça olarak kullanmak daha doğrudur..
    hdd performansını arttırmak için disk birleştirmeyi arada sırada yapmayı unutmayın.. hatta hdd nin sanal bellek olarak kullanılan kısmını bile sıfırlayıp burayı da birleştirebilirsiniz ve daha sonra tekrardan sanal bellek oluşturabilirsiniz..

4. Orbayy

Orbayy Yeni Üye

bişi fark etmes ;)

5. umutkara

umutkara Yeni Üye

[gulmek] [gulmek] [gulmek]

6. mmucit

mmucit Yeni Üye

Bi de 250 gb lık hard diskin olduğunu düşünürsek ki bende var, bunu birkaç parçaya bölmek oldukça mantıklı olacaktır.

7. saka

saka Admin Yetkili Kişi

100gb, 100gb ve 50 gb mantıklı olabilir.

8. kayaaydin

kayaaydin Yeni Üye

Windows Xp nin kurulu olduğu bölüme bir 15-20 gb alan ver. çok daraltma xp yi.

9. detay

detay Yeni Üye

160 gb hdd var ancak bendeki bölümlere bakacak olursak;
    yedek 39GB
    hp recovery 6.92GB
    c: 103Gb
    topladikmi 148 anca yapiyor diger 10GB nerde hala anlamis degilim.. sırf bunun icin xp kurdum komple tüm bölümleri sildim belki olusturulmamis bölüm vardir diye ama oda yok ,neden kaynaklaniyor acaba?

10. saka

saka Admin Yetkili Kişi

o herkeste öyle. Boşuna silmişsin. Hdd üreticilerinin hesap ya da sunum yönteminden dolayı bu yanlış anlaşılmalar oluyor.

11. karaf

karaf Yeni Üye

HDD satıcılarına göre, 1GB = 1000 MB imiş diye birşey okumuştum bir ara. (Pazarlama taktiği)
    Sanırım sebebi bu olabilir.

12. detay

detay Yeni Üye

teşekkürler saka ve karaf arkadaslarim, soyledikleriniz mantikli. ama cok yanlis da birsey aynı zamanda. 1GB = 1024 mb bunu onlarda biliyor sacmalik resmen...

Sayfayı Paylaş