Google'un Android'inde güvenlik açığı

Konu, 'Eski Haberler' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

 1. saka

  saka Admin Yetkili Kişi

  Araştırmacılar Google'un cep telefonları için geliştirdiği Android SDK mobil işletim yazılımında bazı açık noktalar keşfetti. Programa hacker saldırılarının kolaylıkla zarar verebileceği bildirildi.

  Ancak araştırmacılar paniğe gerek olmadığını çünkü yazılımın uzun bir zamandır raflarda olmasına rağmen hiçbir saldırıya uğramadığını vurguladılar.

  Core Security firması geçen salı günü web sitelerinde bir uyarı yayınladılar. Uyarıda Google Android'in resim yaratma kütüphanesindeki bazı açık kodlarla ilgili 8 farklı açık tespit edildiği açıklandı. Ayrıca saldırganların kolaylıkla tüm programı kontrol altına alabileceklerinin de altı çizildi.

  Google'un Kasım 2007'de duyurduğu program henüz beta sürümünde. Core Security'nin bu açıkları beta sürümündeyken bulması bir bakıma Google için faydalı oldu.
  Google'un Android'inde güvenlik açığı

  Çünkü geçtiğimiz günlerde Barcelona'da yapılan GSMA Mobil Dünya Kongresi'nde birçok büyük firma Android yazılımını kullanan prototiplerini açıklamıştı. Ancak bunların hepsi şimdilik prototip ve yazılımı kullanarak üretilmiş herhangi bir ticari ürün henüz yok.

  Andorid'in final sürümünün bu yılın sonuna doğru tamamlanması planlanıyordu. Core ve diğer firmaların bulduğu ve bulacağı bu açıkların final sürümünden önce ortaya çıkması Google'a sorunları çözmesi için zaman kazandırmış olacak.

  Google'un çok önem verdiği bu proje için uzmanlar, Android yazılımının bir endüstri standardı haline gelmesinin Google'ı mobil telefonda bir numaralı arama motoru yapacağı ve önemli reklam geliri sağlayacağı yorumunda bulunmuştu.

  Android nedir?

  'Android' adı verilen platform, bir işletim sistemi, bir ara yüz ile programlardan oluşuyor. Bu sistemin Linux gibi açık kaynaklı yazılım teknolojileri üreten diğer şirketlere de 'açık' olduğu bildirilmişti.
   

Sayfayı Paylaş