Format atmak ve Türkçe windows xp kurulumu (resimli anlatım)

Konu, 'İşletim Sistemleri' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

1. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Merhaba,

Eğer bilgisayar ile uğraşmaya yeni başladıysanız format atmak ve windows xp kurmak ilk başta size birazcık karışık ve zor gelecektir.

Bu yazımızda elimizden geldiğince basit olarak notebookunuza nasıl format atacağınızı ve notebookunuzuna nasıl windows xp kuracağınızı resimli olarak anlatacağız.

Bize gereken sadece windows xp için kurulum cd'si ve yaklaşık bir saatlik bir zamandır.

Aşağıda anlatılan adımları birebir takip ederseniz sağlıklı bir kurulum yapabilirsiniz.

Eğer bilgisayarınızda sata hard disk varsa bu işlemlere başlamadan önce şu sayfada anlatılanları yapmalısınız.

Format atmak ve Türkçe windows xp kurulumu (resimli anlatım)

1. Windows xp cd'sini bilgisayarınıza takın[nb].[/nb]
    2. Bilgisayarınızın ilk açılışta cd/dvd den açılmasını sağlayın. Bunu bilgisayar açılırken sürekli esc butonuna basarak gelen pencereden cd/dvd ' yi seçerek ya da şuradaki gibi bios ayarlarına girerek yapabilirsiniz [nb].[/nb]
    3. Bilgisayarınızı window xp cd'si ile başlattıktan sonra aşağıdaki gibi bir ekran göreceksiniz. Herhangi bir tuşa basarak kurulum aşamasına geçebilirsiniz.

4. Kurulum aşamasına geçtiğinizde kur bilgisayarınızın donanım yapılandırmasını incelerken sadece bekleyin, herhangi birşey yapmayın.

5. Eğer sata hard disk için gereken cd'yi oluşturduysanız bu aşamayı hiçbir şey yapmadan geçin. Eğer hard dsikiniz sata ise ve sata driverları olan bir xp cd'si yapmadıysanız bu aşamada disket kullanarak harddiskinizi tanıtabilirsiniz.

6. Windows kurulum için gereken dosyaları bilgisayarınıza kopyalarken bekleyin[nb].[/nb]

7. Gelen aşamadan windows xp kuracağımıza göre klavyemizden ENTER tuşuna basıyoruz.

8. Gelen sözleşme sayfasını geçebilmeniz için klavyenizden F8 tuşuna basmanız gerekiyor.

9. Bu aşamaya dikkat edin. Format atma ve diski bölümlere ayırma işlemleri bu sayfada yapılıyor.
      • Eğer diskinizi bölümlere ayıracaksanız D tuşuna basarak istediğiniz bölümleri silip, yeniden oluşturmalısınız.
      • Eğer hem vista hem xp aynı anda kullanmak istiyorsanız ve c diskinde vista varsa xp'yi kurmak için bilgisayarınızın d diskini seçin ve şurada anlatılanları format işlemi bittikten sonra uygulayın[nb].[/nb]
      • Eğer sadece format atıp xp kuracaksanız c diskini seçin ve ENTER tuşuna basın.

10. Birinci sıradaki "Bölümü, NTFS dosya sistemini kullanarak biçimlendir (Çabuk)" seçin.

11. kur diskinize format atacak ve bilgisayarınızın disklerini inceleyecek. Bırakın incelesin.

12. Bilgisayarınızı yeniden başlatın[nb].[/nb]

13. Bu aşamada xp kurulumu başlayacaktır. Bilgisayarınız açılırken cd den ön yükleme için bir tuşa basın seçeneği çıkarsa hiçbir tuşa basmayın ve bekleyin. Aşağıdaki gibi bir ekran görmeniz gerekir. Eğer yeniden ilk başa dönüyorsa xp cd sini bilgisayardan çıkarın ve bu aşamayı gördüğünüzde yeniden hemen takın.

14. Aşağıdaki gibi yükleme adımları sizi oyalamak için konulmuştur. Bu arada beklerken çay kahve için.

15. Bölge ve dil seçenekleri genelde doğrudur[nb].[/nb] Bence kurcalamayın ve ileri'ye basın.

16. Bilgisayarınıza bir isim verin. (kız arkadaşınızın ismini vermeyin :) )Kuruluş ismini sallasanızda olur.

17. Windows xp'yi satın aldığınızda size verilen gerekli şifreleri girin. Bu forumda sakın şifre var mı vb gibi sorular sormayın.

18. Eğer bilgisayara yönetici parolası girecekseniz buradan girebilirsiniz. Bence girmeyin gereksiz birşey.

19. Tarih ve saat ayarları kısmını bence kurcalamayın[nb].[/nb] Genelde doğrudur.

20. Gene oyalama ekranları başlayacak. Sigara yakın ya da gene çaya başlayın.

21. Ne yaptığınızdan emin değilseniz direk ileri tuşuna basarak bu aşamayı geçin.

22. Gene şu salak oyalama ekranları başlayacak.

23. Gelen şu iki uyarıya da tamam diyerek geçin[nb].[/nb]

24. Aşağıdaki gibi devam etmesi gerekiyor.

25. Bu ekranda sağ alt köşeden ileri'ye basarak ilerleyin.

26. Seçili değilse yerel ağ (LAN) seçeneğini seçip ilerleyin.

27. Gelen ekranı hiç kurcalamayın ve ATLA butonuna basarak ilerleyin.

28. Kayıtla falan uğraşmanıza gerek yok. Hayır, şu anda değil seçeneğini seçerek ilerleyin.

29. Bir tane isim girip ilerleyin[nb].[/nb] Önemli bir ekran değil.

30. Son'a basarak ilerleyin[nb].[/nb] Oh be sonunda bitti. :)

Bu anlatımda kullandığımız resimleri http://www.ziyaaktas.com 'dan aldık.

Etiketler: windows kurulumu, Türkçe windows kurulumu, format atma, format nasıl atılır, notebook format atma, notebook xp kurma, xp nasıl kurulur, Türkçe windows xp kurmak.

2. The Wind

The Wind New Member

Bravo,gerçekten süper,eine sağlık. [bravo] [alkis]

3. Dilmac

Dilmac New Member

Bilmeyenler için çok faydalı olmuş kesinlikle. Tebrikler Saka [alkis] [alkis]

4. pilavyer

pilavyer New Member

güzel paylaşım [alkis] [alkis]

5. rockclimber

rockclimber New Member

güzel paylaşım ilk defa format atacaklar için çok ideal [alkis] [alkis] [bravo]

6. denemesonsuz

denemesonsuz New Member

evet benım gıbı ılk defa format atacaklar ıcın cokk guzelll olmuss [alkis]

7. cnrt

cnrt New Member

ben format kısmını tam anlayamadım ben de vista yüklü xp ye gecmek istiyorum hard disk de c ve d var zaten ben direk d ye yükleyecekmiyim yoksa 2 ye bolmem mi gerekecek yükleme asamasında tam bilmiyorumda disk bölmeyi yardımcı olursanız sevinirim

teşekkürler

8. Dilmac

Dilmac New Member

9. esrsinesen

esrsinesen New Member

eyvlh yüreğine sağlık can [director] [director]

10. kuzi

kuzi New Member

Saka birde vistaya format atmak nasıl olur onu anlatırmısın dostum?Kurtarma Cd si var.oneymiş.Eskiden kurtarma cdsimi varmış.Şöle bilgisayara tam kökten bi format atmak istiyorum sadece vista yüklemek istiyorum bunu nasıl yapabilirim.Vista cd si alarakmı yapacam yoksa? [alala]

11. parvati

parvati New Member

http://www.notebook.gen.tr/site-kurallari.php

Kod:
    Hack, crack, warez gibi illegal konu ve yasadışı içerikten bahsetmek, şu program nasıl kırılır gibi sorular/cevaplar kesinlikle yasaktır. (Bu tür içerik ile karşılaştığınızda lütfen raporlama sistemini kullanarak ilgili ileti veya başlığı ropor ediniz.)

12. alper-en

alper-en New Member

teşekkürler

13. qvave

qvave New Member

merhabalar,

öncelikle herkeze verdikleri cok faydali bilgiler icin tesekkür ederim. yaklasik 2 aydir x52sa sahibiyim. xp`ye gecmek hep aklimdaydi fakat bir türlü zaman bulamamistim. en sonunda xp`ye gecmeye karar verdim ve saka arkadasin yazdigi herseyi adim adim uygulayarak cd`yi hazirladim. daha önceden masa üstü pcme format atmis olmama ragmen burdaki adimlari da tek tek okuyarak ilerledim. fakat yükleme islemi son 3 saatir windows yükleniyor adiminin son 33dakikasinda. alttaki kutucuklar ilerliyor gözuksede ben bir terslik oldugu kanisindayim. acamice bir hareket olsada bilgisayari kapatmayi denedim fakat acma kapama tusu calismiyor. beni bu durumdan kurtarabilecek hertürlü cevaba cok acil ihtiyacim var.
    simdiden tesekkurler

14. redsecure

redsecure New Member

çok teşekkürler diğer konun içinde teşekkürler. Şuan kurulumdayım inş. olur

15. hasanxx

hasanxx New Member

yazıcıdan cıktı alıp bakarak atıcam. teşekkürler

16. DİJİTALİTE

DİJİTALİTE New Member

ELİNE EMEĞİNE SAGĞLIK SAKA KARDEŞ..
    [alkis]

17. legolas_23

legolas_23 New Member

[alkis] [alkis] bravoo muhteşem anlatım ellerine sağlık kardeşim. [alkis] [alkis]

18. xdriver_34

xdriver_34 New Member

arkadaşalr bende lenovo 3000 n200 var vista yüklüydü xp ye çevirmek için bu siteden sata tanıyan bir xp cd si yaptım ve yükledim.yükleme işlemini ve driverları sorunsuz yükledim fakat pc açıldıktan 5-10 dk sonra donuyor ve resetleyene kadar hiç bi işlem yapmıyor.neden olabilir.yardımlarınızı bekliyorum

19. chaz

chaz New Member

arkadaşlar kurulumu yaparken i386/c_857.nls dosya hatası verdi.... kurulum başarısız oldu... ne yapmam gerek yardımcı olursanız sevinirim...

20. sohtorik

sohtorik New Member

Merhaba,

Bu işlemleri yaptıktan sonra laptopı farklı bir sorun için aldığımız yerin teknik servisine götürdüğümüzde hizmet alabilecek miyiz?
    Laptopla kurulu gelen Vista yı silip Xp yüklemek de illegal olmuyor mu?

Teşekkürler,

Sayfayı Paylaş