flash disk ile ubuntu kurabilir miyiz?

Konu, 'Asus Notebook' kısmında thefeti tarafından paylaşıldı.

1. thefeti

thefeti Yeni Üye

arkadaşlar eeepc me flash disk ile ubuntu kurabilir myim? bilenler var mıdır

2. prof.cevo

prof.cevo Yeni Üye

Aşağıdaki konuda flash bellek içine boot sectorları yükleyip windows xp kurmak anlatılmış. oradaki anlatımda işletim sistemi dosyalarının konumunu gösterdiğin bir bölüm var. O bölümde xp cd sini değil de ubuntu cd sini gösterirsen. flashdiskin içine ubuntu boot sectorları yüklenecektir.
    Kolay gelsin.

asus-eee-pc-f29/asus-eeepc-ye-windows-xp-kurmak-resimli-anlatim-t2246.html

3. thefeti

thefeti Yeni Üye

o anlatımda sürekli hal.dll hatası aldığım için bir şey yapamadım ama saka'nın anlatımıyla xpyi kurmuştum. şimdi xpnin kur dosyası winnt.exe ubuntuda hangi dosyayı çağırmamız gerekiyor acaba?

4. armanthor

armanthor Yeni Üye

Selamlar, ben eee pc 900 linux modeline ubuntu 8.04 kurdum, arıza sebebiyle geri verene kadar da kullandım

birkaç link vereceğim buradaki işlemleri yaparsanız gayet kolay kurulup gayet te düzgün çalışıyor.
    Yanlız birkaç şeyi ben bir türlü çalıştıramadım bilginiz olsun :

1. ekranın üzerindeki mikrofon (sistem tanıyor ses kartını, ayarları tamam, mute da değil ama ses almıyordu)
    2. webcam (sistem tanıyor, skype görüyor ama preview diyorsunuz görüntü yok)
    3. wireless az çekiyor. (bu çok şaşırtıcı çünkü kendi işletim sistemi xandros ile %100 çektiği yerde ubuntu ile %85 anca çekiyordu ve internet kaynakları xandros ile ubuntuda çalışan driverin aynı olduğunu -madwifi- söylüyorlar.Çözüm olarak windows driverini compile edin diyorlardı ama uğraşamadan geri verdim eee pc'yi :) geri gelince devam edeceğim artık)

Gelelim ubuntu yüklemeye:

öncelikle elinizde bir ubuntu live cd olmalı ve bundan sisteminizi (başka bir desktop bilgisayarı ya da laptopu) açmanız ve ubuntuyu başlatmanız gerekiyor. Bu işlem halihazırdaki işletim sisteminizi hiçbir şekilde etkilemiyor, sistemin cd'den bootlama özelliği açık olsun yeterli

Daha sonra buradaki linkte anlatılanları adım adım yaparak flash diskinizi bir ubuntu live cd haline getiriyorsunuz.
    Not : toshiba u3 özellikli 2gb flash diskimde bu metod çalışmadı, flash disk biraz sorunlu ondan kaynaklı olabilir, daha sonra eşimin Verbatim u3 olmayan flash diski ile yapabildim.Bu işlemin anlatıldığı link :
    http://www.pendrivelinux.com/2008/05/08 ... e-live-cd/
    sonra flash disk ile bootlayıp install seçerek yükleyebiliyorsunuz.

Ben bu yolla gayet kolay ve düzgün olarak yükledim ve çalıştı. ancak yükleme sonrası mutlaka "kablolu" internetiniz olmalı çünkü wireless direkt olarak çalışmıyor ve internetten çektiğiniz driver ile çalışıyor, o yüzden yükleme ortamında ethernet üzerinden gelen internet yoksa bunu ayarlayıp öyle girişin derim.

Yükleme sonrası ise bir takım ayarlar yapmanız gerekiyor. Bunlar burada anlatılıyor :
    http://wiki.eeeuser.com/getting_ubuntu_ ... _perfectly

Hemen belirteyim bu son linktekilerin hepsini denemedim, işime gelenleri uyguladım, bazıları çalıştı bazıları çalışmadı. Karar sizin. Benim uyguladıklarım : sistem kapanması için ayar, wireless sürücüsü, wireless açıp kapatma ayarı (wifi hotkeys), ses ayarları (çalışmadı), işlemci hızı ayarlaması (bunu yapınca sürekli 900 gösterse de aslında 630 mhz çalıştığı söyleniyor)

Son olarak alternatif çözümleri de sunayım :
    şu sayfada farklı bir yükleme metodu var (ben denemedim) : http://wiki.eeeuser.com/installing_ubuntu_8.04

Bir de farklı ve eee pc için hazırlanan bir ubuntu sürümü var (aslında sürüm değil de 8.04 ubuntunun bir takım insanlarca uyarlanmış hali -eee pc için ubuntu resmi geliştiricilerinin bir versiyon üzerinde çalıştığı ama henüz çıkmadığı biliniyor)
    http://www.ubuntu-eee.com/index.php5?title=Main_Page
    Bunun da iso dosyasını indirdim cd'ye yazdım ama eee pc'm serviste deneyemedim henüz, gelince deneyeceğim. Özelliği ayarlar ve driverlar hazır olarak yüklediği söyleniyor ama bilemiyorum.

Umarım bilgiler işe yarar
    saygılar
    Güçlü

5. thefeti

thefeti Yeni Üye

driverlarda problem çıkarır o yüzden vazgeçtim.

6. mortalis

mortalis Yeni Üye

selam aciklayici bilgiler için teşekkürler..peki ubuntu'da performansı nasıldı cihazın her hangi bir yavaşlık varmıydı ?

ayrıca eee'nin arızası neydi ?

mortalis

7. armanthor

armanthor Yeni Üye

Merhaba;

ubuntu'yu 3-5 gün kadar kullanabildim ve açıkçası çok deneme fırsatım olmadı. Kullandığım kadarı ile bir yavaşlık gözlemlemedim ama performans isteyen bişey de yapmadım açıkçası, internet mail gibi şeyleri denedim sadece.

Yeniden yüklemeyi düşünüyorum 2. diske, eğer yaparsam yazarım performansını.

eee pc'deki sorun pil bitince bios'un tarih ve saati sıfırlaması idi, bir de ekran vızıltısı sanırım fazla idi normalden.(ki bu sorun bios update ile çözüldüğü söyleniyor ama bios update işlemci hızını düşürdüğü için uygulamamıştım halen de üstüneki bios ile çalışıyor)

şimdi yeni bir 900 aldım onun yerine sorunsuz çalışıyor şimdiye kadar ekran da çok az vızıldıyor :)

Sayfayı Paylaş