Firefox yazılımı nedir? Neden kullanmalıyız?

Konu, 'İşletim Sistemleri ve Diğer Yazılımlar' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

 1. saka

  saka Admin Yetkili Kişi

  Merhaba,
  Bildiğiniz gibi internet explorer dan sonra en çok kullanılan web tarayıcısı firefox'dur. İşte bu konuda size firefox hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.


  Firefox
  İnterneti Yeniden Keşfedin

  Firefoxu denemek için ve [firefox1][/firefox1]. Bu linkten indirin.

  Tema ve Eklentiler

  Firefox dünyada kişiselleştirmeye, özelleştirmeye en açık tarayıcı; Firefox'u hiç yorulmadan istediğiniz biçimde ayarlayıp en iyi tarama deneyimine erişebilirsiniz. Temalar sayesinde tarayıcınızın görünümünü değiştirebilirken, eklentilerle de ona yeni özellikler ve işlevler katabilirsiniz.

  Mozilla Güncelleme sitesinden beğeni ve isteğinize uyan temaları alıp kurun. Yapmanız gereken tek şey istediğiniz bileşeni seçip Şimdi Kur düğmesine basmanız. Böylece bu özellik bilgisayarınıza indirilip kurulmuş olacak.


  Açılır Pencere Engelleyicisi

  Firefox iki dakikada bir istenmeden açılan reklam pencerelerini sizin için engeller. Bir sayfa kendiliğinden istenmeyen bir pencere açtığında, Firefox görevinin başındadır. Bilgi çubuğunda açılır pencere uyarısı veren Firefox, bu reklam penceresinin açılıp açılmaması kararını size bırakır, site sahibine değil. Gerekli ayarları yaparak açılır pencere engelleme özelliğini tüm siteler için geçerli kılabileceğiniz gibi, sadece istediklerinize de izin verebilirsiniz.


  Canlı Yer İmleri

  Yer imleri, Internet Explorer'daki Sık Kullanılanlar'ın Firefox'taki adıdır. Sık Kullanılanlar, Firefox kurulumu sırasında yer imleri olarak Firefox'a aktarılır. Canlı Yer İmleri de istediğiniz sitede yayımlanan en son haberleri veya ağ günlüklerindeki yazıları size kolayca ulaştırır. Birçok site artık Canlı Yer İmleri ile uyumlu çalışacak biçimde tasarlanıyor. Firefox, Canlı Yer İmleri'ni destekleyen bir sayfayı açtığında, pencerenin sağ alt köşesinde beliren turuncu simge ile size haber verir. Tek tıklamayla en çok ziyaret ettiğiniz sitelere abone olursunuz.


  Akıllı Arama

  Dilediğiniz arama motorunu kullanarak ağ sayfalarında rahatça arama yapın. En gözde arama motorları kurulu olarak gelen Firefox'a sadece birkaç kilobayt boyutundaki diğer yüzlerce arama motorunu da ekleyebilirsiniz.

  Yazarken arama özelliği sayesinde bir sayfada sadece aradığınız sözcüğü yazarak arama yapabilirsiniz. Siz yaşmaya başlar başlamaz pencerenin altında beliren arama araç çubuğu, aradığınız söz veya söz öbeğini renkle vurgulayarak aradığınızı daha kolay ve daha kısa sürede görmenizi sağlar.


  Sekmeli Tarama

  Sekmeli tarama sayesinde internette çok daha hızlı ve daha rahat
  gezebilirsiniz. Birçok sayfayı tek bir pencere altında birkaç sekmede açmak,
  masaüstündeki ve görev çubuğundaki karmaşayı ortadan kaldırır. Böylece bir
  sekmedeki sayfaya göz atarken, aynı ayna diğer sekmedeki sayfalar da yüklenmiş
  olur.
  Çok çabuk alışılan kullanıcı arayüzü ve kısayollarla yeni sekme açmak ya da
  sekmeler arası geçiş yapmak, size oldukça zaman kazandırır ve daha fazla bilgiye
  daha kısa sürede ulaşmanıza yardımcı olur. Yapmanız gereken tek şey
  Ctrl+T tuş bileşimini kullanmak veya bir bağlantıya farenizin orta
  tuşuyla tıklamak.
   
 2. pilavyer

  pilavyer Yeni Üye

  bende firefox kullanıyorum ve çok memnunum,şöle bi sorunum var nette herhangibir yazının üstüne gelip sağ tıkladıgım zaman yahoo nun menüsü de çıkıyor bunu nasıl kaldırabilirim,denetim masasından yahoo yu kaldırdım ama hala var,görünümden de yahoo toolbar ı kaldırdım ama hala sag tıklayınca yahonun menüsüde çıkıyor
   
 3. saka

  saka Admin Yetkili Kişi

  Firefox ile yahoo'nun bir ilgisi olduğunu sanmıyorum. Firefox google tarafından desteklenen bir yazılım. Bence bilgisayarınızdaki yahoo bileşenlerini tekrar kontrol edin.
   
 4. lazzyo

  lazzyo Yeni Üye

  senin sorunun cok basit araçlar eklentiler menusunden istedigin eklentiyi kaldırabilirsin bunlar bazı programların beraberinde gelir siz farkında olmadan pc ye kurulur dikkatli olmakta fayda var
   

Sayfayı Paylaş