f3se laptop'a ikinci işletim sistemi olarak linux yüklemek

Konu, 'Asus Notebook' kısmında tolgasevim tarafından paylaşıldı.

1. tolgasevim

tolgasevim Yeni Üye

Slm arkadaşlar..
    f3se laptopuma ikinci işletim sistemi olarak linux pardus 2007.2 işletim sistemi yüklemek istiyorum ancak cdyi takıp bilgisayarı tekrar başlattığımda bilgisayar cdden açılmıyor. Normal bir şekilde windows vista açılıyor. bios setup'a girmek istedim ve pclerdeki gibi açılışta del tuşuna bastım ama memory test diye bişey çıktı. Linuxu nasıl yüklerim.. ayrıca linuxta driver sorunu yaşar mıyım?

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Asuslarda biosa girmek için f2 tuşuna basman gerekiyor.
    Linux konusunda malesef bilgim yok.

İleri günlerde birkaç deneme yapacağım.

3. roxside

roxside Yeni Üye

Bildiklerimi söyleyim linux ve windowsu tek hdd kullanman imkansız.. Linuxun alt yapısı biraz farklı professional kullanıcı isen linuxun alt yapısını zaten biliyorsundur buna göre sistemini 2 kısma ayırıp kurabilirsin ama ametur isen linux hakkında kurulumu partitionları kendi ayarlaması gerek. ek olarak benım görüşüm şu windows u kur ve Microsoftun çıkarmış olduğu VMware Workstation programını bul bununla sanal bilgisayar oluşturup linuxu diğer sanal bilgisayarına kurman mantıklı.. fakat bunları yapabilmen için tabiki biraz bilgin ve araştırman gerek.. başarılar

4. tolgasevim

tolgasevim Yeni Üye

tekrar slm arkadaşlar..
    Pardus 2007.2 yi vistayla aynı hdd üstüne kurdum... bilgisayarcının halt yemesiyle (kendi kafasına göre partition yapmış) zaten hdd'de 3 tane partition vardı ben de 6 küsür GBlık bi bölüme sorunsuzca kurdum.. Ancak iş burada bitmedi tabii.. Driver sorunlarıyla başbaşayım.. ekran çözünürlüğüm 800x600 den fazla olmuyor, internete bağlanamıyorum.. asusun sitesinde de vista sürücülerinden başka sürücü yok.. Ne yapacağımı bilemiyorum.. çaresizce driver aramakla uğraşıyorum.. linux driver bulabileceğim yerler hakkında yardımcı olabilirseniz sevinirim.. bir de herhangi bir linux dağıtımı için yazılmış sürücü pardusta da çalışır mı acaba?
    ilginiz için teşekkürler...

5. Kör Savaşçı

Kör Savaşçı Yeni Üye

6. mdserkan

mdserkan Yeni Üye

vermiş olduğunuz link çalısmıyor Linux kurup driver lerini bulan arkadaslar yönlendirirseniz sevinirim iyi calısmalar

7. ytsejam

ytsejam Yeni Üye

Biraz geç oluyor ama, eğer Pardus kurarsanız Asus F3Se modelinin neredeyse hepsini tanıyor. Tanınmayanları ise http://tr.pardus-wiki.org/Donan%C4%B1m:Asus_F3S adresinden nasıl kurulacağına bakabilirsin. Ben kullanıyorum (pardus 2008) çok ta memnunum. Tek sorun wireless sürücüsü, eğer wireless şalteri kapalı durumdayken açarsan pardusu, baya bir problem yaşıyorsun. Onu ancak kernel i, sonra da wireless sürücüsünü konsoldan reinstall yaparak düzeltebildim. Şimdi şalteri kapatmayaya dikkat ediyorum.

Sayfayı Paylaş