Eski zamanların arcade keyfi geri dönüyor

Konu, 'Eski Haberler' kısmında Error! tarafından paylaşıldı.

 1. Error!

  Error! Yeni Üye

  [​IMG]
  "Arcade" olarak tanımlanan eski zamanların oyunları artık birer nostalji. Oyun kültürünün gelişimini düşünürsek eskiden ne RTS, ne de FPS oyunlar vardı. Tek yönlü ilerlemeli platform oyunları ya da raunt usulü dövüş oyunları var idi. Oyunu kaydetme ve geri yükleme seçenekleri yok idi, jetonlar ile oyuna giriş yapılırdı.

  O günlerden akılda kalan bir sürü ayrıntı var. Benim açımdan en önemli ayrıntı ise oyun çubukları ve tuşları ile oyun kontrolüdür.

  Kimi oyunlar için klavye ya da gamepad maalesef oyun çubuğunun yerini alamıyor. İşte bunu düşünen XCM firması PS3 için yeni bir "joystick" duyurdu. Önümüzdeki hafta 89.9$ fiyatıyla satışta olacak. Bu oyun çubuğu ile bir çok kombo hareket kolayca yapılacak ve 20 adıma kadar makrolar kaydedilebilecek.
  [​IMG]

  Kombo yanında "rapid fire" isimli özelliği ile de "joystick" ön plana çıkıyor. USB arabirimli olan oyun çubuğu, sadece PS3 destekli olarak geliyor. Oyun çubuğu sadece fonksiyonları ile öne çıkmıyor. Tasarmı ile de gece karanlığında oldukça hoş gözüküyor.

  [​IMG]
  Peki bu hoş ve fonksiyonel "joystick" ile nostaljide kalan "arcade" keyfi, PS3'te nasıl geri gelir? Şubat ayında çıkması planlanan "Street Fighter 4" ve "XCM Dominator Joystick" ile oyun oynamanın keyfi çok güzel olacaktır.
  [​IMG]

  Tabii ki XCM joystick ve SF IV ile nostaljide kalan "arcade" keyfinin tümünü yaşamamız düşünülemez. Buna ek olarak Amerika'da eski klasik oyunları, yeni oyun konsollarını ve pc sistemini destekleyen "arcade" oyun makinası satılmakta ve 2200$ gibi bir fiyata sahip.

  [​IMG]

  "X-Arcade" isimli sistem, 27" LCD monitöre sahip. Kabin içinde pc kasası ya da oyun konsolu için yer ayrılmış. Yeni tasarım oyun çubuğu ve butonları ile ilgi çekici bir ürün olarak duruyor.
  [​IMG]

  Oyunun makinalarından yükselen seslerle oyuncuların nidalarının karıştığı gürültülü atari salonlarının atmosferi, cep harçlığından kalan son parayla jeton alıp oyun oynamanın stresi, salon çıkışı dakikalarca süren kritikleri ile "arcade" oyun kültürü mazide ayrı bir tadı olan fenomendir. Bu fenomeni geri getirmeye çalışmalarını merakla ve hüzünle takip ediyoruz.


  www.pclabs.com.tr
   

Sayfayı Paylaş