Ekran kartı testi 3dMark 2006 hakkında bilgiler

Konu, 'Notebook Genel' kısmında hakzan tarafından paylaşıldı.

1. hakzan

hakzan Yeni Üye

Arkadaşlar eminim birçoğunuz internette gezinirken 3dMark testi diye duymuş yada görmüştür. Hatta piyasaya yeni bir ekran kartı çıktığında beraberinde testlerle gelir, bu testlerden en bilindik olanı 3dMark' tır.
    Genelde bilgisayar oyuncularının ve overclock yapanların tercih ettiği "ekran kartı test" programıdır.
    Bu program ile sisteminize ait ekran kartının aldığı puanı öğrenebilir, diğer ekran kartlarının aldıkları puanlar ile karşılaştırabilirsiniz.
    Mesela ekran kartı için yeni bir sürücü çıktı, kullandığınız ekran kartı sürücüsüyle aldığınız puanı yeni çıkan ekran kartı sürücüsünü kullanıp ondan alacağınız puanı eskisiyle karşılaştırabilir, hangisi daha iyise onu kullanabilirsiniz. Böylece oyunlarda yada ekran kartını yoran programlarda ekran kartınız için daha iyi sürücüyü kullanmış olursunuz.

Programı şu siteden indirebilirsiniz. http://www.futuremark.com/download/3dmark06 (580 MB)
    Siteye girdikten sonra sayfanın aşağısında programı indirebileceğiniz birçok link var.Yaklaşık 10 kadar linki denedim ve sizler için en hızlısını aşağıda gösterdim.
    resimde de görüldüğü gibi download a tıkladığımızda gelen sayfayı takip ederek programı indirebilirsiniz.

Programı indirip çalıştırdığınızda size aşağıdaki gibi "registration code" soracak eğer varsa kodu girin yoksa next basıp geçin.

Programı çalıştırdığınızda aşağıdaki gibi sizden yine "registration code" isteyecek tabi ilkinde girmediyseniz. yoksa continue basıp geçin.

Bu kademeleri geçtikten sonra aşağıdaki gibi saçma şeyler soracak "close" diyip geçin.

Ve programımız kullanıma hazır. Aşağıdaki resimde olduğu gibi "run 3dmark" basıp testi başlatabilirsiniz yada resimde olduğu gibi "change" basıp çözünürlüğü deiştirebilirsiniz.Bence çözünürlüğü değiştirmeye gerek falan yok direk "run 3dmark" deyin.Ayrıca diğer ayarlarla bilmiyorsannız oynamayın(bende bilmiyorum)

Test yaklaşık 5-10 dakika arasında tamamlanıyor.Test yapılırken hiçbirşeye basmayın ve bekleyin tabi önceden msn,skype gibi şeyleride kapatın bence.
    Test tamamlandıktan sonra eğer registration kodu girmediyseniz puanınız online olarak internet sayfasında çıkacaktır.Aşağıdaki gibi

Eğer kodu girdiyseniz puanınız şöyle çıkacaktır.

Bilgisayar oyuncuları,overclockcular ve meraklılar(benim gibi) buyrun ekran kartınızı test edin.
    NOT: Sitede crack,seri numarası gibi şeyler vermek ve istemek yasak arkadaşlar bu yüzden programı denemek isteyenler, indirdikten sonra bu gibi şeyler istemesin. Çok isteyen "www.google.com" dan yararlanabilir.

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Paylaşım için teşekkür ederim.
    Ama bu işe bir başladın mı devamını getirmeni bekleriz.
    Diğer test programları içinde bu şekilde makaleler bekliyoruz.

3. hakzan

hakzan Yeni Üye

rica ederim saka, valla gaz verdin, kalkıştım bunu yapmaya şimdi devam diyosun aaaaaa :eek:
    şaka bi yana elimden geldiğince burda paylaşırım. :geek:

4. caglarengin78

caglarengin78 Yeni Üye

hakzan üstad!

bana parmak izi okuyucumdan memnun olup olmadığımı kıyaslama yapmak istediğini
    filan sormuştun hatta finger tmp falan yazan driveri kurup kurmadığımı sormuştun.

yani demem o ki!
    bu 3dmark ekran kartı testi değilmi? öteki donanımlarıda kıyaslama değerlendirme gibi özellikleri varmı?

bu arada çok hızlısın. mevzu dün öğlen geçti hemencik bulmnuşun yüklemişin derleyip toparlamışın. helal.
    olaya açıklık getirirsen sevinirim. birde xp deki sonuçlarımı merak ettin yoksa vistadakilerimi?

5. hakzan

hakzan Yeni Üye

yok dostum parmak izi okuyucusundan memnun olup olmadığını değil de, sadece parmak izi okuyucusu için saka nın vermiş olduğu xp driverin düzgün yüklenip ve çalışıp, çalışmadığını sormuştum.Xp de.( bu sorunun cevabını Asus F8sn başlığı altında verirsen daha iyi olur konudan kopulmasın.)

doğrudur bu ekran kartı testi, kıyas içinde ekran kartının puanını merak etmiştim benimkiyle seninkini karşılaştırcaktım sadece. Merak işte! xp de olur vista da
    Teşekkürler.

6. caglarengin78

caglarengin78 Yeni Üye

okuda işler yoğundu ancak şimdi indirebilcem 3d mark ı

f8 başlığında sonuçları veririm eğer becerebilirsem tabi!

hele bi indirim gerisini hallederiz herhalde edemezsem başınızı ağrıtırım :)

7. warlock

warlock Yeni Üye

F3sv 2.4 8600 gs puanım overclocksuz 169.09 sürücü ile 2548.

8. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Ekran görüntüsünü asusun forumundaki f3sv konusuna ekler misiniz?

9. pamukoglu

pamukoglu Yeni Üye

Dostum bu test sadece ekran kartı performansını mı ölçüyor yoksa ekran kartının arızalı olup olmadıını yada arızalı kartın arızasını filan da tespit edebiliyormu.çalışman için teşekkür ederizm. kolay gelsin

10. wrx_sti

wrx_sti Yeni Üye

Bu program ekran kartının performansını ölçüyor, buna göre puan veriyor.
    Arıza tespiti gibi bir özelliği yok.Zaten arıza olsa çalışmaz dimi :mrgreen:

11. kuzi

kuzi Yeni Üye

Denedin mi? :)

Sayfayı Paylaş