Ekran karti degerini artirma yardimi..

Konu, 'Acer Notebook' kısmında olgun.cetin tarafından paylaşıldı.

1. olgun.cetin

olgun.cetin Yeni Üye

Arkadaslar merhaba,
    Benim notebookum aspire 5738z, 4gb ram var. ekran karti ozelliklerine girip baktigimda, intel'in onboard olarak 64 mb oldugu gorunuyor. maximum olabilecegi deger ise 1,7 gb. bu kadar yukseltmeme gerek yok tabi ama en azindan 512 mb yapabilsem ne iyi olur diye dusunuyordum. acer teknik servisine mail atip bu degeri yukseltip yukseltemeyecegimi sordum. bana cevap yazmislar ama pek anlayamadim sizlerle de bir paylasayim diyorum : "yükselebilen kısım cihazının ana ram kısmından kullanarak işlem yapabilmektedir".

sizin bu konu hakkindaki fikriniz nedir? eger bios'tan yapamazsam bu deger artirma islemini, bunu yapabilecegim bir program var mi? sayet hicbir sekilde artiramayacaksam ne diye maximum degeri 1,7 gb olan 64 mb'lik bir ekran karti koymuslarki?

tesekkurler.

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Tümleşik ekran kartlarında aslında hiç bellek yok. Sizin sisteminiz ihtiyaç duyarsa kendisi sistem belleğinden alarak arttırıyor.
    Sizin 512mb ye yükseltemiyorsunuz.

Bu aslında iyi birşey. 512mb yi kendiniz direk verseniz o zaman bilgisayarınızın rami azalacak. Ekran kartına ihtiyaç duymayan ama ram gerektiren uygulamalarda yavaşlık olacak.

Bu şekilde ne zaman gerekirse o zaman yükseltiliyor.

Sayfayı Paylaş