DVD YAZICI SORUNU...

Konu, 'Asus Notebook' kısmında azizugurdogan tarafından paylaşıldı.

1. azizugurdogan

azizugurdogan Yeni Üye

Arkadaşlar ASUS X52SA marka laptop'um var.yaklaşık 1 ay önce aldım.Hiçbir sorun çıkmadı ancak tek sorun veri yazdırmada.dvd yazıcı takılan cdleri normal okuyor ama cd yazdırmak için neroyu çalıştırdığımda yazma işlemi gerçekleşmiyor.hata nerodan olabilir diye başka programlardada denedim ancak sonuç değişmedi.ne yapmalıyım?..
    Eğer buradan gereken cevabı alamazsam teknik servise yollayacağım sanırım.Saygılar...

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Nasıl bir hata alıyorsunuz.
    F9 ile baştan recovery yapmayı denediniz mi?

3. hakzan

hakzan Yeni Üye

saka nın dediği gibi ne hata alıyorsun onu yaz yada resimli koy buraya.
    başka program demişsin bide program denemeden yazdırmaya çalış yani windows un kendi özelliği ile, yazdıracağın dosyaları boş cd(E:) ye sürükleyerek yazdırmayı dene. hiç değilse dvd-rom un yazıp yazamadığını anlarız.

4. azizugurdogan

azizugurdogan Yeni Üye

Sayın saka ve hakzan görüşleriniz için teşekkür ederim.
    boş cdyi takınca ana açılış menüsünden verileri cdye yaz seçeneğini seçiyorum.karşıma bu boş diski hazırla seçeneği geliyor.burada 2 seçenek var.live dosya sistemi ve ana kopyalı.ben ana kopyalıyı seçtim.daha önce live dosya sistemi seçiliydi ve onda bir sonuç elde edememiştim.ileri dediğim zaman diske yazılmaya hazır dosyalar penceresi çıkıyor.buraya yazdırmak istediğim dosyayı attım ve diske yaz butonuna bastım.açılan diske yaz penceresinde yazma hızını 8x olarak(asus x52sa nın yazma hızı böyleydi galiba) seçip ileri diyorum.yazma işlemi başlıyor ancak kısa bir zaman sonra yazma duruyor ve bu diske yazma sırasında bir hata oluştu.disk bundan sonra kullanılamayabilir diye hata mesajı geliyor. [alala]
    Sayın hakzan dediğiniz gibi windowsun kendi cd yazdırma yöntemini yukarıda anlattığım şekilde denedim ancak sonuç olumsuz çıktı.

Sorunun resimlerini foruma yollamak istiyordum ancak bu seferde paintte bir sorun oldu :(
    Şöyleki;printscreen yaptıktan sonra resmi painte ctrl+v ile yapıştırıp farklı kaydet dediğimde resim hem geç oluşuyor hemde oluşan resim boyut olarak çok ufak kalıyor.paintte yeniden boyutlandır dediğimde normal olarak dahada ufalıyor.deneme için masaüstünde prtsc yaptım.resmin boyutları 11808*8856 pixel.boyutu 1,65 mgbayt.oluşan bu resmi microsoft picture manager programı ile açtığımda ekranın sol üstünde ufak şekilde olduğunu görüyorum.yakınlaştır %7'de.büyüttüğüm zaman mesela yüzde 12 yaptığımda resim görünmüyor.ne yapmalıyım.
    Dvd yazıcı sorununu çözmek için girdiğim bu yolda durun bakalım daha nelerle karşılaşacağım :(
    Şaka bir yana bana yardımcı olursanız sevinirim.
    Ayrıca sayın Saka önerdiğiniz recovery işlemini açılışta sadece f9'a basıpmı yapıyoruz.herhangi bir veri kaybına sebep olurmu bu işlem.yardımlarınız için teşekkür ederim.

5. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Bilgisayar açılırken f9 a basarak recovery menüsüne girilir.
    Bilgisayarınızı ilk günkü hale getirir. Verileri mutlaka yedekleyin.

6. azizugurdogan

azizugurdogan Yeni Üye

Paint sorununu çözdüm ve dvd yazıcımdaki sorunun resimlerini gönderiyorum size.

windowsun kendi yazdırma penceresinde durum bu...

neroda ise durum bu...

Bu uyarı penceresinin soruna etkisi varmı acaba?
    programı çalıştır deyip geçiyorum burayı...

yardımlarınızı bekliyorum.
    ayrıca sayın saka önderdiğiniz recovery işlemi son çaremi başka alternatif yokmu.Birde f9 ile recovery bölümüne girdiğimde şunlar karşıma çıkıyor;

asus preload wizard
    select the appropriate option below:
    1-recover windows to first partiition only
    2-recover windows to entire HD
    3-recover windows to entire HD with 2 partition

Bunlardan hangisini seçmeliyim ve verileri d'yemi yoksa başka bir harici harddiskemi yüklemeliyim.
    Yardımlarınız için teşekkür ederim.Saygılar...

7. saka

saka Admin Yetkili Kişi

dvd kısmına bakamadım ama recovery kısmına cevap vereyim.

asus preload wizard
    select the appropriate option below:
    1-recover windows to first partiition only - sadece c diskini siler ve yeni baştan kurar. D deki veriler sağlam kalır.
    2-recover windows to entire HD - 2 diski de siler. Tek disk haline getirir. Baştan kurar. Bütün bilgiler silinir.
    3-recover windows to entire HD with 2 partition. - 2 diski de siler. 2 disk olarak yeniden kurar. Bütün bilgiler silinir.

8. azizugurdogan

azizugurdogan Yeni Üye

Sayın saka sorunu çözdüm teşekkür ederim.Sorunun kaynağı çok ilginç geldi bana.techpoint marka boş cd asus x52sa modelinde çalışmıyor.a4tech veya bien markalarını denedim.sorun çözüldü.üstüne birde recoveryi yaptım.şu an makina süper :D
    İlginize çok teşekkür ederim.

Sayfayı Paylaş