dvd rom sorunu lütfen yardım!!!!

Konu, 'Acer Notebook' kısmında serkansdü tarafından paylaşıldı.

1. serkansdü

serkansdü Yeni Üye

slm arkadaşlar. acer aspire 5520G notebook u alalı 1 sene olmak üzere. benim şöle bi sorunum var. pc ye usb den harici bir harddisk bağladım(bağlamaz olaydım [ofof] ) pc bu harddisk i E sürücüsünde dvd/cd writer ın yerinde gösterdi (harici harddisk de herhangi bir virüs yok daha önceki bütün pc lere sorunsuz bağlanmış). Ve sonra pc yi yeniden başlatmak istediğim de pc (sanırım harddisk i görmeyerek) açılma ekranında takılı kaldı. alt+F10 yardımı ile pc ye format attım. Pc çalışması normale döndü.Fakat şöyle bi problem oluştu. Pc dvd/cd writer ı cd sürücüsü diye gösteriyor ve ne cd ne dvd okuyamıyor. Yani sanki bi cd sürücüsü imiş gibi davranıyor ama cd bile okuyamıyor. Tekrar formattan tutun da dvd writer ın sürücü yazılımını günceleştir e kadar herşeyi denedim. Sonuç aynı . Yardımcı olabilecek bi arkadaş var mı Yani bi harici harddisk in bir pc ye bunu nasıl yapmış olabileceğini ve çözümünü bilen bi arkadaş var mı? [alala]

2. serkansdü

serkansdü Yeni Üye

dvd writer ı böyle gösteriyor arkadaşlar bakın

3. green16

green16 Yeni Üye

aynı sorunun benzeri bendede var cd/r gözüküyor ama dvd rom görmüyor dediğiniz gibi cd bile okumuyor değil dvd ne yapmam gerekiyor acil yardım bilen ilgilenen arkadaşlar..

4. yalcin19

yalcin19 Yeni Üye

Cihaz yoneticisinden su andaki suruculerini kaldirin ve suruculerini tekrar yukleyin.
    Veya cihazin ozelliklerinden rollback driver (bir onceki surucusunu yukle) butonuna basin.
    Eger bir onceki surucusunu bulup kendi kendine yukleyebilirse sorun ortadan kalkar.

Saygilar,
    Yalcin

5. green16

green16 Yeni Üye

nihayet sorunu çözdüm...

1. Başlat> çalıştır

2. kayıt defterini açıyoruz (regedit yazıp> ok)

3. Kayıt defterinde klasör şeklinde görülen aşağıdaki dizini buluyoruz

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class and select the {4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318} bende aynı isimli klasörden alt alta 8-10 tane veardı (her şeyi sadece en üsttekine uyguladım)

4. klasöre sağ tıklayıp ver diyoruz ve uygun bir isimle (CDDVD gibi) masaüstüne kaydediyoruz (sorun çıkarsa, geri yükleyebilmek için)

5. sağ tarafta LowerFilters ve UpperFilters'i siliyoruz

6. kayıt defreri penceresini kapatıp, restart yapıyoruz...

Vista tekrar açıldığında her şey normal[:'(]

Sayfayı Paylaş