Dell latitude D600 driver ve ingilizce sorunu..

Konu, 'Dell Notebook' kısmında YukSekSeS tarafından paylaşıldı.

1. YukSekSeS

YukSekSeS Yeni Üye

Arkadaşlar merhaba foruma kısa bir süre önce üye olduktan sonra forum kurallarını bozmamak adına forumda belirtilen
    -Kurallar ve kullanıcı sözleşmesi- kısımını okuyup mümkün mertebe belirtilen kurallar çerçevesinde sorunumu aktarmaya çalışacağım kusurum olursa aff ola diyip sorunumu anlatmaya çalışayım...

Benim sorunmu maddi sıkıntısı olan bir arkadaşıma yardımcı olabilmek adına elinde olan dell latitude D600 marka laptopu satın aldıktan sonra Linux olan işletim sistemini Windows Xp Pro Servis Pack 3 (servis pack 3 kurdugum xp nin içinde kendiliğinden mevcut) olarak değiştirdim kurulumu yaptıktan sonra arkadaşımdan varsa elinde olan driver cdlerini istediğimde kendisininde kaybettiğini öğrenmiş olduktan sonra yaklaşık 2 gündür hemen hemen bir çok forum yada siteye üye olmama rağmen doğru olan tek bir driveri bile indirmiş değilim... Daha önce bana ait olan lenova 3000 V200 laptopuma xp kurulumu ve driver konusunda buradan fazlası ile yardım alınca tekrardan siteye baktığımda dell latitude D600 için Dell Latitude D600 Açılmıyor, DELL Driver Full Burada başlıklı ve benzeri bir iki konu gördüm ''full burada'' başlıklı konudan yola çıkarak Dell'in kendi sitesine baktığımda ingilzceden hiç anlamadığım için bir şey yapamadım sizden ricam bana Dell latitude D600'ün Xp Pro uyumlu driverlerini bulmama yardımcı olurmusunuz? Yardımı olan yada olmayan herkeze şimdiden teşekkürler...

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Merhaba,
    everest programı ile alınmış donanım raporunuzu yazarsanız sürücüler konusunda elimizden geleni yapabiliriz.
    Programın kullanımı her bölümde duyuru olarak yer alıyor.

3. YukSekSeS

YukSekSeS Yeni Üye

Kusura bakmayın ben dün tamammen driver aramaya odaklandığım için o konuyu görmemişim yardımcı olduğunuz için tekrardan teşekkürler...

Kod:

Bilgisayar:
          Bilgisayar Türü                    Gelişmiş Yapılandırma ve Güç Arabirimi (ACPI) PC  (Mobile)
          İşletim Sistemi                            Microsoft Windows XP Professional
          OS Servis Paketi                          [ TRIAL VERSION ]
          Internet Explorer                          7.0.5730.13 (IE 7.0)
          DirectX                                        4.09.00.0904 (DirectX 9.0c)
          Bilgisayar Adı                               PERFECTXP
          Kullanıcı Adı                                 Administrator
          Oturum Etki Alanı                         [ TRIAL VERSION ]
          Tarih / Saat                                 2009-02-20 / 03:23

Anakart:
          CPU Türü                                    Mobile Intel Pentium M 725, 1600 MHz (16 x 100)
          Anakart Adı                                Dell Latitude D600
          Anakart Çipseti                          Intel Odem i855PM
          Sistem Belleği                            [ TRIAL VERSION ]
          DIMM1: Nanya NT256D64SH8C0GM-6K         256 MB PC2700 DDR SDRAM  (2.5-3-3-7 @ 166 MHz)  (2.0-3-3-6 @ 133 MHz)
          BIOS Türü                                   Phoenix (06/29/05)
          İletişim (COM ve LPT)                 İletişim Bağlantı Noktası (COM1)
          İletişim (COM ve LPT)                 ECP Yazıcı Bağlantı Noktası (LPT1)

Görüntü Birimi:
          Görüntü Bağdaştırıcısı                 ATI Mobility Radeon 9000 (M9)
          3D-Hızlandırıcı                            ATI Mobility Radeon 9000 (M9)

Çokluortam:
          Ses Bağdaştırıcı                         SigmaTel STAC9752/53 @ Intel 82801DBM ICH4-M - AC'97 Audio Controller [A-1]

Depolama :
          IDE denetleyici                           Intel(R) 82801DBM Ultra ATA Depolama Denetleyicisi - 24CA
          Disk Sürücüsü                            FUJITSU MHV2040AH  (40 GB, 5400 RPM, Ultra-ATA/100)
          Disk Sürücüsü                            USB DISK 2.0 USB Device  (1874 MB, USB)
          Optik Sürücü                             PHILIPS CDRW/DVD SCB5265  (DVD:8x, CD:24x/24x/24x DVD-ROM/CD-RW)
          SMART Sabit Disk Durumu          OK

Bölümler:
          C: (NTFS)                                  [ TRIAL VERSION ]
          Toplam Boyut                             [ TRIAL VERSION ]

Giriş:
          Klavye                                      Standard 101/102 Tuşlu ya da Microsoft Natural PS/2 Klavye
          Fare                                         PS/2 Uyumlu Fare

Ağ:
          Birincil IP Adresi                         [ TRIAL VERSION ]
          Birincil MAC Adresi                     00-00-00-00-00-00

Çevre Birimleri:
          Yazıcı                                        Microsoft Office Document Image Writer
          Yazıcı                                        Microsoft XPS Document Writer
          USB1 denetleyici                        Intel 82801DBM ICH4-M - USB Controller [A-1]
          USB1 denetleyici                        Intel 82801DBM ICH4-M - USB Controller [A-1]
          USB2 denetleyici                        Intel 82801DBM ICH4-M - Enhanced USB2 Controller [A-1]
          USB-Aygıt                                  USB Yığın Depolama Aygıtı
          Akü                                           Microsoft AC Bağdaştırıcısı
          Akü                                           Microsoft ACPI Uyumlu Denetim Yöntemi Pili
          Akü                                           Microsoft ACPI Uyumlu Denetim Yöntemi Pili

DMI:
          DMI BIOS Sağlayıcısı                   Dell Computer Corporation
          DMI BIOS Sürümü                       A16
          DMI Sistem Üreticisi                   Dell Computer Corporation
          DMI Sistem Ürün Adı                   Latitude D600
          DMI Sistem Sürümü                                 
          DMI Sistem Seri Numarası           [ TRIAL VERSION ]
          DMI Sistem UUID                        [ TRIAL VERSION ]
          DMI Anakart Üreticisi                 Dell Computer Corporation
          DMI Anakart Ürün Adı                 0T9369
          DMI Anakart Sürümü                                
          DMI Anakart Seri Numarası        [ TRIAL VERSION ]
          DMI Kasa Üretiçisi                     Dell Computer Corporation
          DMI Kasa Sürümü                                   
          DMI Kasa Seri Numarası             [ TRIAL VERSION ]
          DMI Kasa Fiyat Etiketi                [ TRIAL VERSION ]
          DMI Kasa Türü                           Portable

4. saka

saka Admin Yetkili Kişi

çok çok eski bir notebookmuş. Malesef raporun tamamını eklememişsiniz. bu yüzden donanımları göremiyoruz.

[*] Anakart Sürücüsü : Intel chipset driver'ını kurun ve bilgisayarı mutlaka yeniden başlatın.
    [*] Ati Ekran Kartı Sürücüsü: Ati vga driver for windows xp sürücüsünü indirip kurun, gerekirse aygıt yöneticisinden sürücüyü güncelleme metodunu kullanın. Hala sorun yaşarsanız şu yazıda anlatılanları yapın.
    [*]Ses Kartı Sürücüsü: Sigmatel audio driver dosyasını indirip açın. İçinden iki klasör çıkacak. Önce birincideki dosyayı çalıştırın. Daha sonra ikinci klasördeki setup.exe yi çalıştırıp ses kartı sürücüsünü kurun. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

5. YukSekSeS

YukSekSeS Yeni Üye

Tamam hemen deniyorum sonucu bildiricem çok ama çok sağolun....

6. YukSekSeS

YukSekSeS Yeni Üye

Tekrar merhaba size sonucu bildirecegimi söylemiştim yukarıda belirtilenleri sırası ile elimden geldiğince yapmaya çalıştım ama şuana kadar 1 doğru 4 hatalı sonuç aldım yani kurulumda Intel chipset driver dışında diğer 4 kurulumda hata ile karşılaştım Intel chipseti kurdup reset attıktan sonra Ati vga driver for windows xp driverini indirip kurduğumda
    [​IMG]<---
    resimdeki hata ile karşılaşıncada yazıda anlatılanları yapın kısımına bakıp orada belirtilen yöntemde net framework indir kur yolu ile başladığımda net framework 2.0 kurunca bu resimdeki hata ile karşılaştım
    [​IMG]<---
    ikinci resimdeki bu hatayı alınca net framework 2.0 da bir hata olabileceğini düşünerek başka bir siteden tekrar aynı sürümü indirip kurmayı denediğimde tekrar aynı hata ile karşılaştım bende net framework 3.0 versiyonunu inidirip kurmayı denediğimde ise bu seferde
    [​IMG]<---
    üçüncü resimdeki bu hata ile karşılaştım sorunu buraya aktaracağım için ekran driverini kurmayı bırakıp ses driverini kurayım dedim Sigmatel audio driverses'i indirip kurduktan sonra sizinde yukarıda belirttiğiniz gibi önce birinci klasördeki programı kurayım dediğimde (internete bağlı olduğu halde)
    [​IMG]<---
    program ilk denemde 10 dakika beklememe rağmen bu şekilde kalınca ikinci denememde 20 dakika beklediğim halde bir sonuç alamadım bir ihtimal belki olur diye direk ikinci klasördeki setup.exe'yi kurmayı denediğimde ise [​IMG]
    üstteki iki resimdeki hatalarla karşılaştım iki resimdeki hataya rağmen müzik dinlediğimde ses geliyor ama sesi kısmak yada kapamak için laptopta olan kısa yol tuşları etkisiz yani tuşlar işlevsiz olduğu için onunda faydası olmadı umarım anlatımda yeterince açıklayıcı olabilimişimdir ki sizinde fazla vaktinizi almak istmem ama rica etsem bana başka bir çözüm yöntemi gösterebilirmisiniz yada yapabileceğim başka bir şey varmıdır acaba ilgininize tekrardan teşekkür ederim...

Sayfayı Paylaş