Dell INSPIRON 1525 I55Q003 notebook

Konu, 'Dell Notebook' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

1. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Dell INSPIRON 1525 I55Q003 notebook özellikleri

# Model dell INSPIRON 1525 (I55Q003)
    # İşlemci Intel Core 2 Duo T5450
    # L2 Cache 2 MB
    # FSB 667 Mhz FSB
    # Clock Speed 1.66 Ghz
    # Kablosuz Erişim Dell Wireless 1390 802 11 b/g
    # Chipset Intel 965 PM
    # İşletim Sistemi Vista Home Premium
    # Bellek 2048 MB (2*1024)
    # Sabit Disk 160 GB 5400 Rpm
    # Optik Sürücü DVD RW
    # Ekran 15,4"
    # Ekran Öz. Wide Screen XGA 1280*800
    # Grafik İşlemci Intel GMA X3100
    # Grafik Hafıza Pay. 358 MB
    # Bluetooth Var
    # Dahili Kamera Var (2 MP )
    # USB 2.0 4*USB
    # FireWire (IEEE 1394) Var
    # Uzaktan Kumanda Yok
    # Genişleme Yuvası Var
    # TV OUT HDMI+S-Video
    # VGA OUT Analog (D-SUB)
    # Kart Okuyucu Var
    # Fax-Modem Var
    # Eternet 10/100 Ethernet Kartı
    # Pil 6 cell 56 WHR Primary Battery
    # Kutu İçeriği Kitapçık-DriverCDs-Adaptör-Pil-Temizleme Bezi
    # Diğer Dokunmatik medya buton,Infraraed receiver
    # GARANTİ 2 Yıl Yerinde

Dell INSPIRON 1525 I55Q003 notebook resimleri

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

DELL Inspiron 1525 (I55Q003) notebook windows xp kurulumu ve xp drivers

Xp kurulumuna başlamadan önce;
    1. Sata diskleri tanıyabilen bir windows xp cd si yapın, ( Nasıl yapılır?)
    2. Windows xp Service pack 2'yi buradan indirin.
    3. Aşağıdaki sürücüleri indirin.
    4. Eğer vista ve xp yi aynı anda kullanmak istiyorsanız burayı okuyun.
    5. Bilgisayarınızın ilk olarak cd den açılması için bios ayarlarını yapın. ( nasıl yapılır? )
    6. Eğer hayatınızda ilk defa windows kuruyorsanız ya da windows nasıl kurulur bilmiyorsanız burayı okuyun.

Kurulum adımları;
    1. Sata driverları olan xp cd si ile kurulumu yapın.
    2. Windows service pack 2'yi kurun.
    3. Aşağıdaki sürücüleri SIRASIYLA kurun.

Sürücüler:
    Sürücüleri kurarken aşağıdaki sıralamaya uymanız sistem performansı açısından oldukça önemlidir.

1. Anakart sürücüsü : Intel chipset driver şifre: "www.notebook.gen.tr"
    2. Ekran kartı sürücüsü: Intel onboard vga driver
    3. Ses Kartı Sürücüleri ve kurulumu

Birçok arkadaş ses kartını kurmayı başaramıyor. Aşağıdaki işlemleri SIRASIYLA ve hiçbir adımı atlamadan yaparsanız sorunsuz bir şekilde notebook ses kartınızı kurabilirsiniz.

Önce Microsoft Universal Audio Architecture (UAA) Bus Driver for High Definition Audio dosyasını kuruyoruz. Daha sonra Sigma audio driver normal bir şekilde kuruyoruz.

Eğer aygıt yöneticisinde ses ile aygıtlardan birinde soru işareti kalırsa sağ tıklayın, sürücüyü güncelle deyip ses kartını açtığınız klasördeki hdmi klasörünü gösteriniz.
    4. Modem Sürücüsü : modem driver download
    5. Ethernet sürücüsü: Marvell ethernet driver şifresi: "www.notebook.gen.tr" kurun ve yeniden başlatın.
    6. Kablosuz ethernet sürücüsü: Dell wireless ethernet driver
    7. Touchpad sürücüsü: Alps Touchpad driver
    8. Kart okuyucu sürücüsü : Ricoh card reader driver
    9. Bluetooth sürücüsü: Dell bluetooth driver ve bluetooth patch

3. h_ozkulaber

h_ozkulaber Yeni Üye

aynen yazanları uyguladım ağ denetleyicisi hight da veri yolundaki ses aygıtı ve conexant setup apide problem çıktı

4. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Sorununuzu daha detaylı ve anlaşılabilir şekilde yazarsanız eminim bir şekilde çözeriz.

5. h_ozkulaber

h_ozkulaber Yeni Üye

diğer aygıtlarda
    'hight definition veri yolundaki ses' in yanında soru işareti var bitek o kaldı

6. saka

saka Admin Yetkili Kişi

sürücüyü güncelle deyip ses sürücüsünü açtığınız klasörü gösterin. Gerekrise aynı klöasrdeki hdmi klasörünü de gösterin.

7. anatema

anatema Yeni Üye

Dell INSPIRON 1525 I55Q003 notebook um var bu gün xp yükledim driver ları da sorunsuz yükledim fakat bilgisayar belli bir süre sonra donuyor ve düğmeden acıp kapama yapmam gerekiyor benzer hatayla karşılaşan arkadaşlar varsa yardımlarını beklerim

8. SOREJKER

SOREJKER Yeni Üye

arkadaşım senden biraz bilgi almak istiyorum. ben bahsettiğin notebook u almak istiyorum ama aklımda bazı soru işaretleri var. bu notebook un özellikleri hoşuma gitti benim ihtiyacımı karşılaycak gibi ama kullanan bi arkadaşım yok dolayısıyla kullanan biri olarak sen memnunmusun bilgisayarın performansından veya diğer şartlarından? bi de nekadara aldın sen notebook u? ben 1.100 e buldum bi sitede on iki taksitli fiyatı bu. diğer sitelerde 1400 den aşağı değil ama bahsettiğim sitede nedense çok ucuz fiyatı, biraz araştırdım site kötü bi site değil yani dolandırılıcık yapacak bi site değil gibi.
    bu sorularımla ilgili açıklama yaparsan çok sevinirim teşekkürler.

9. okanos

okanos Yeni Üye

Merhaba,Yerel ağ bağlantısını kullanamıyorum,masa üstü bilgisayarımdan çalışan ethernet kablosunu çıkarıp notebok takıyorum ama ağ kablosu takılı değil ibaresi alıyorum.Teşekkür ederim

10. casper0657

casper0657 Yeni Üye

merhaba saka hocam,
    öncelikle şunu söylemeliyim ki; bilgilerinizden ve bu siteden çok yararlanıyorum. teşekkür ederim.
    bir arkadaşıma bu modelden almayı düşünüyoruz. 1322 ytl kdv dahil(hızlıal )
    fiyat nasıl?? birde işletim sistemi MS Vista Premium ???
    cd ci geliyor mu yoksa free dos gibi bir şeymi??
    cavabınız için şimdiden teşekkür ederim.

11. saka

saka Admin Yetkili Kişi

cd konusundan bilgim yok. Ancak bu cihazın özellikleri aman aman güzel değil.

12. nuisance

nuisance Yeni Üye

Merhaba, geçen hafta ben de bu laptopdan aldım, ofis tipi işlemler için gayet yeterli, işlemci hızı düşük gibi görünebilir fakat core2duo olduğu için daha hızlı coreduo lardan iyi bu işlemci, vista da işlemci puanı 4,7

Ben laptopa Xp yükledim, genelde herkes ses sürücülerinden şikayetçi, evet bende ses driverleri ile baya uğraştım en sonunda Xp ye Sp3 yükleyerek çözdüm.

Bu laptop a Xp yükleyecek arkadaşlar Sp3 ve MS HDD UAA yı yükledikten sonra forumda verilen ses driverini kursunlar.
    Zaten DELL kendi sitesinde xp driverlerını da yayınlıyor.

Şuan xp de tanıtamadığım donanım yok, cok memnunum, oyun oynamayı düşünmeyip ucuza laptop alacaklar kaçırmasın.
    Ben 650$ + kdv gibi bir fiyata taksitle aldım. Fiyat/Performans oranı gerçekten iyi. [bravo]

İsteyenler buraya da göz atabilir,
    http://forum.darkhardware.com/viewtopic ... 2&t=166689

13. toist

toist Yeni Üye

merhaba ben 2 hafta önce bu laptop dan aldım. cs yükledim ve 2 kez mavi ekran hatası verdi. vista kullanıyorum. neden kaynaklanıyor olabilir? yardımcı olursanız çok sevinirim.

14. dunya

dunya Yeni Üye

vista xp uyumlu program yükleyince virus girmiş gibi sistemi bozuluyor .benimde aynı sorun başıma geldi vistayı sil xp yükle rahat et drıverleri burda hepsini bulursun.sistem geri yüklemeyle sorunu belki çözersin ama vistaya uyumsuz her program yüklediğinde bu sorunla karşılaşırsın.

15. toist

toist Yeni Üye

evet teşekkür ederim. zaten sorunu çözümle dediğimde sxe den kaynaklanan bişeyler yazıyor raporda. tekrar teşekkürler.

16. toist

toist Yeni Üye

merhaba. dediğiniz gibi bir cd yaptım ve xp yükledim. sp 2 yi ve driver ları yükledikten sonra usb lerim çalışmamaya başladı. biostan ayarlarına baktım bi sorun yoktu. tekrar format attım bu sefer sp2 yüklü windows xp 2002 ile format attım. şimdide ses sürücüsünü kabul etmiyor makina. sürücünüz desteklemiyor diyor. ne yapmam gerekiyor? lütfen yardım edin. :cry:

17. saka

saka Admin Yetkili Kişi

sürücüyü güncelle diyerek deniyor musunuz?

18. toist

toist Yeni Üye

denedim fakat olmadı sonunda sp 3 yükledim bütün driver ları kaldırıp tekrar yükledim. şimdi hepsi sorunsuz çalışıyor. herşey için teşekkürler. bilgiler için de elinize sağlık. son bişey sormak istiyorum mikrofon için ayrı bi driver yüklemem gerekiyor mu?

19. mapex

mapex Yeni Üye

selam arkadaşlar. eger bir sorun çıkmazsa yarın bu laptoptan almayı planlıyoruz.. çok yüksek performanslar beklemiyoruz tabi ama 814+kdv gibi bir fiyata fiyat performans açısından önerirmisiniz? bide bu sp3 eklentisini nerden bulabiliriz? sanırım ses kartında çoğu arkadaş sorun yaşamış. ben şuanda dell in sitesinden driverlarını indiriyorum. sizce yaşıyabileceğim başka sorunlar olabilir mi ?

ben bu laptopu seçerken işlemci ve ramine baktım.. bu fiyat aralığında digerlerinden kendini ayıran özellikleri benim için bunlar oldu. diger özellikler zaten aşşağı yukarı her laptopta standart hale geldi.. sizce doğru bir tercihmidir. yada bu fiyata başka bir laptop önerirmisiniz ?

20. saka

saka Admin Yetkili Kişi

sp3 işletim sistemleri forumumuzda var.

Sayfayı Paylaş