Dell inspiron 1405 ekran kararma sorunu !

Konu, 'Dell Notebook' kısmında stratocaster tarafından paylaşıldı.

1. stratocaster

stratocaster Yeni Üye

Arkadaşlar selam. Forumda yeniyim. Sorunumu araştırırken arama yapıyordum ve bu siteyi buldum. Hepinize merhaba. Şimdi sorunum şöyle. Dell inspiron 1405 model laptop durup dururken ekran karartma sorunu yaptı. Bilgisayarı ilk başlattığımda yarım saniye kadar mavi dell yazısı gözüküyor ve ondan sonra Ekran gücü hemen hemen %90-95 azalıyor. Windows açılıyor herhangi bir problem yok. Ancak ekrana ışık tutarak iconları görebiliyorsunuz. Ekran çözünürlüğünü değiştirdiğimde milisaniyelerle ekran gücü artıyor ardından geri gidiyor. Tahminim yazılımsal bir sorun olduğu.En son driverları da yükledim bi değişiklik olmadı. Format atmadan önce bir sorayım dedim belki dell in müzmin bir sorununudur diye. Şu an mönitöre bağladım öyle kullanabiliyorum. Çözüm bulabilecek veya yorum yapacak arkadaşlar şimdiden teşekkür ediyorum.(arama da yaptım ama sonuç alamadım :))

2. caldera

caldera Yeni Üye

Merhaba,
    Bahsettiğiniz sorun Yazılım sorunu gibi görünmüyor, Çünki Dell yazısı göründükden 1-2 sn sonra Herhangi bir 3. pariti yazılım devreye girmez, Muhtemel bir Donanım sorunu gibi geliyor. Olası ihtimaller 1. LCD inverter arızalı olabilr 2. cihazı uyku moduna geçirmek için kullanılan Switch arızalı olabilir 3. LCD Monitör Floresan ları arıza yapmış olabilir, bence cihazınızı garanti durumunu sorgulayın ve garantiye gönderin derim.
    Kolay gelsin.

3. stratocaster

stratocaster Yeni Üye

cok tesekkurler, aynen dediginiz gibi donanımsal bir arıza olusmus; hem inverter hem de floresan degisti. fakat arkadaslar aklınızda bulunsun, Ankara da yetkili ya da adam akıllı Dell servisi olmadıgından orj. parca takılmadı ve simdi ekran eskisi gibi parlak ve net degil.

Sayfayı Paylaş