CPU-Z programı ile işlemci + anakart + ram bilgisi edinme

Konu, 'Notebook Genel' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

1. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Merhaba,
    Bu konuda size cpu-z isimli boyutları küçük ama marifeti büyük bir programı tanıtacağım.

Bu program bize notebook'umuzun işlemci, anakart ve ram ile ilgili bütün bilgileri veriyor.

Cpu-z download
    http://www.cpuid.com/download/cpuz_144.zip

Cpu-z ile işlemci bilgisi edinme

Programı indirip, sıkıştırılmış dosyadan çıkarın.
    cpuz isimli dosyayı açın ve birkaç saniye bekleyin.
    Aşağıdaki gibi bir görüntü çıkacak. Buradaki satırları beraber yorumlayalım.
    1 numaralı alan: İşlemcinin ismi
    2 numaralı alan: İşlemcinin kod adı.
    3 numaralı alan: Üretim teknolojisi
    4 numaralı alan: işlemci özellikleri. Mesela en sondaki 1.83 ghz işlemcinin hızıdır.

Anakart ve ram ile ilgili bölümleri de içimizden bir gönüllü yaparsa çok makbule geçer.

Ekli Dosyalar:

2. hakzan

hakzan Yeni Üye

saka programı tanıttığın ve paylaştığın için saol,
    Anakart sekmesinde resime gerek yok kısaca, anakartımızın modeli,üreticisi,chipseti ve güneyköprüsünden bahsediyor.
    Aynı bölümde bios versiyonu ve yapımcı
    Ve de ekran kartımızın pcı,agp gibi türünden bahsediyor.
    Ram kısmına geldiğimizde,

1-ram tipi
    2-ram boyutu
    3-burda bahsedileni örnekle açıklayayım, bende 1024*2 yani 2048 ram var. Bunlar 1 slotta 1024, diğer slotta 1024 olarak takılı olduğu için channel dual olarak görünüyor ve böylece ram 128bit birim ile çalışıyor.
    Bunu tek slota 1024 mb takılı olduğunu düşünürsek channel single olarak görünür ve 64bit birim ile çalışır.
    Burdan anlaşılan dual çalışan bellekler single çalışanlara göre daha performanslı.
    4-burda da dizilişinden bahsediyor heralde.
    5-bu kısmı nerde okusam hep kafamı karıştırmıştır.Yüzeysel değinirsek ve CAS latency(CL),(tRCD),(tRP)... gibi değerler belleklerin gecikme sürelerini gösteriyor.
    SPD kısmında ise bellekleri daha geniş incelemiştir.

Ekli Dosyalar:

3. saka

saka Admin Yetkili Kişi

anlatım için teşekkürler. bu arada resmini küçülttüm.

4. mc_ihanet

mc_ihanet Yeni Üye

teşekkürler

Sayfayı Paylaş