Çin malı cep telefonları sağlıksız mı?

Konu, 'Eski Haberler' kısmında xcodex tarafından paylaşıldı.

1. xcodex

xcodex Yeni Üye

Türkiye'ye kaçak yöntemlerle getirilen, bazıları TV özellikli Çin üretimi cep telefonlarının, yaydığı radyasyon miktarı ve üretim malzemesi test edilmediği için sağlık açısından risk yarattığı, garanti koşullarına sahip bulunmamasının ise tüketiciyi mağdur edebileceği bildirildi.

[resim=]http://img.sabah.com.tr/im/2008/04/09/7DDBFE3E37397C45AC46E868g.jpg[/resim]Cep telefonu satışları tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de son yıllarda hızla artarken, Telekomünikasyon Kurumunun nisan ayı verilerine göre, Türkiye'de kayıt altındaki cihaz sayısı 91 milyonu geçti. Aynı verilere göre, yılın ilk 3 ayında 4 milyon 565 bin cep telefonu ithal edilerek sisteme kaydedilirken, 2008'in sonunda kayıtlı cihazların sayısının 110 milyona çıkması bekleniyor.

MOBİSAD Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Uğur Çetindağ, hızla büyüyen cep telefonu sektöründe diğer bir çok sektörde olduğu gibi Çin malı ucuz ürünlerin etkisinin görülmeye başlandığını kaydetti.

Türkiye'ye kaçak yollarla getirilen söz konusu telefonlara, vatandaşların da ilgi gösterdiğini ifade eden Çetindağ, ''IMEI numaraları değiştirilerek kullanıma sokulan bu telefonlar, sunduğu özeliklere göre ucuz olması nedeniyle önemli miktarda satılıyor. Ancak, tüketiciler ucuz ürün almak isterken, beklemedikleri sonuçlarla karşılaşabilirler'' dedi.

''SADECE FİYATINA BAKMAYIN''

Özellikle, karasal TV yayınlarını da izlemeye olanak sağlayan modellerin vatandaşları cezbettiğini vurgulayan Çetindağ, ''Yasadışı yollardan Türkiye'ye getirilen bu telefonlar, devlete vergi zararı verdiği gibi, tüketicilere de sağlık ve ekonomik açıdan zarar verebilir'' uyarısında bulundu.

Çetindağ, Çin üretimi telefonların, gerekli testler yapılıp, belli kriterleri karşılayarak ithal edilmediğinden, kullanımının sağlık açısından sakınca doğurabileceğini ifade ederken, ''Ucuz olması amacıyla üretilen bu telefonların, kullanım sırasında yaydığı radyasyon miktarının insan sağlığını tehdit eder boyutta olup olmadığı bilinmiyor. Ayrıca, üretildiği malzemelerin kanserojen ya da başka etkileri bulunup bulunmadığı konusunda da bir bilgi yok'' diye konuştu.

Söz konusu telefonların garantisinin de bulunmadığını ifade eden Çetindağ, ''Tüketicinin ilk bakışta ucuz satın aldığı bu ürünler kısa süre sonra bozulması halinde, telefonu götüreceği hiç bir servis ya da değişimini sağlayacak bir firma yok. Tüketiciler, beklemedikleri sonuçlarla karşılaşmamak için, sadece fiyatına bakarak Çin malı telefon almamalı'' dedi.

(AA)

2. ertuncdemir

ertuncdemir Yeni Üye

şahsen ben çin malı kullanıcısı değilim ama aklıma şu soru geliyor.
    --- çin bu malları buderece ucuza mal edebiliyorsa asıl üreticilerde aynı fiyata maledebilir
    --- o taktirde asıl üreticiler seri imalat yaptıkları bu malları ucuza satıp hem sürümden kazansınlar hemde pazarlarını
    çine kaptırmasınlar.
    --- halk ta haklı. zaten türkiyede kaç insan dünya standardı diye bişey biliyorki? o telefonların kendisine zararlı olup olmadığından çok cebinden çıkana bakıyor.

:?
    :)

3. alexi21

alexi21 Yeni Üye

Ulusça Allaha emanetiz. Kaçak telefonlar isternirse bloke edilebiliyor.

4. adogsm

adogsm Yeni Üye

evet vergi yönünden devlete büyük zarar ama .konu cep tel efonuna gelene kadar daha neler var sanki çok gelişmiş bir ülkede yaşıyoruz gibi radyasyon kontrolü yapacaklarmış :D bu zaman kadar hangi telefon aşırı radyasyon yayıyor diya piyasadan kaldırıldı bir zamanlar dünyanın revizyon çöplüğüne döndük

5. kur-sad

kur-sad Yeni Üye

elbette asıl üretici olan motorola-nokia-ericson gibi firmalar maliyetinin üç katına satıyorlar.
    ancak ,
    burdaki handikap bir filtre sisteminin 1.000.000$ malolduğunu düşünüp bir işlemci imalathanesine sadece filtre takmak için bu kadar yatırım yapacak arkadaşında kalkıp o parayı alması kaçınılmazdır.
    heleki aynı ay içinde daha hızlı-yeni-fonksiyonlu yeni model de çıkarmak zorunda olduğunu düşünürseniz......
    --
    şimdi çin başkalarının ülkesine yaptığı yatırımı kendi amaçlarına hitmet için kullanıyor.
    sahte ve benzerleriyle para kazanmaya çalışıyor. bizimde üke ekonomimizde bu mallar yadsınamaz bir yer tutuyor. kim ne derse desin.

6. gtoprak

gtoprak Yeni Üye

yanlız birşey gözden kaçırılmamalı. kullanılan malzemenin de kalitesi burda önemli. bir ürün alırken ne kadar uzun süreli kullanabileceğiniz ve ne kadar verim alacağınız tamamen telefon/bilgisayar/televizyon vs. gibi elektroniklerde kullanılan iç malzemeye bağlıdır. Bunu da elektronik veya elektrik eşyası alırken göz önünde bulundurmanızda fayda var. Teşekkürler.

7. deli82

deli82 Yeni Üye

Madem ki Çin telefonları bu kadar ucuz neden bir kaç tane alıp sağlık kontrolü yapmıyor yetkililer...
    Yoksa çin malı getirenler onlara ayriyeten belli bir ÜCRET vermediği için mi????
    Bence Çin mallarına karalama bu nedenlerle geliyor... Eğer gerçekten sağlıksız ise yasalar sayesinde çok rahat bir şekilde bunları satanlar ve alanlar cezalandırılır.. Örnek olarak sigara. Yapmak istediler ve yasakladılar.

Bana göre hala bazıları çin malları ile ceplerini doldurabileceğini düşünüyor....Eminim ki bu malları getirenler bir kaç kişinin cebini doldursa ÇİN MALLARI baştacı yapılır....

Başkada bir şey demiyorum...

8. Error!

Error! Yeni Üye

bir ara bende kanıp almıştım bu kadar adi.yavas işletim sistemi olamaz.Acil bir durum olmustu dokunmatık oldugu için aceleden ariyamamıştım vede o gün gidip geri vermistim şimdi n95 imle çok mutluyum :)

Sayfayı Paylaş