Cep Telefonu Alırken Dikkat

Konu, 'Eski Haberler' kısmında gtoprak tarafından paylaşıldı.

 1. gtoprak

  gtoprak Yeni Üye

  Mobil İletişim Sistemleri ve Araçları İşadamları Derneği (MOBİSAD) Yönetim Kurulu Üyesi Caner Özgül, sahte cep telefonlarının satışının yaygınlaştığını ifade ederek, "Her ilde bu cihazlar satılmakta. Tahminim şu anda Türkiye’de
  sahte cep telefonu satışı birkaç yüz bini geçmiştir" dedi.

  Sahte cep telefonlarına ilişkin sorularıyanıtlayan Özgül, Uzak Doğu’da özellikle Çin’de, standartlara uygun olmayan, kullanıcı sağlığını tehdit eden hatta bazı uluslararası markaların taklitlerini yaparak bir takım cep telefonları üretildiğini ve dünya genelinde gelişmekte olan ve gelişmemiş ülkelerde uygun zemin bulunarak satıldığını söyledi.

  Özgül, "Sanki Çin’de ilgili otoriteler tarafından, hatta bazı tarafların iddiaları ile teşvik edilen bir süreç var. Bizim sektör ve ülkemiz de bundan nasibini alıyor. Kayıtlı düzene geçildikten sonra sektörümüzde artık kaçak cihazla uğraşamayan bir kesim bu sahte cep telefonu işine yöneldi" dedi.

  Kendilerinin bile bu telefonları asıllarından ayırt etmekte güçlük çektiğini, tüketicinin bunu ayırt etmesinin zor olduğunu ifade eden Özgül, "Maalesef sahte cep telefonu cihazları Türkiye’ye yağmur gibi yağıyor. Tahminim şu anda Türkiye’de sahte cep telefonu satışı bir kaç yüz bini geçmiştir" diye konuştu. Özgül, bu sahte cep telefonlarının Türkiye’ye ya kaçak olarak sokulduğunu ya 1994 yılından bu yana resmi yollarla ithal edilen ve çoğu kullanılmaz hale gelen cep telefonlarının elektronik kimlik numarasının (IMEI) bu cihazlara yükleyerek sanki ithal edilmiş cihazmış gibi sisteme gösterildiğini ya da adı sanı duyulmayan bir marka adı ile ülkeye sokulduğunu, Telekomünikasyon Kurumunun mobil cihaz kayıt sisteminin elektronik ortamda takip yapması nedeniyle bunu denetlemesinin mümkün
  olmadığını kaydetti. Özgül, şu anda Türkiye’de her ilde bu cihazların satıldığını, tüketicinin bir şekilde kandırıldığını, halk arasında "çakma" olarak da tabir edilen cihazların 200 YTL civarında satıldığını kaydetti.

  Garanti Sorun

  Sahte cep telefonlarında çok ciddi sorunlar yaşanacağını, pilleri orijinal olmadığı için farklı bir şarj aleti ile kullanılması durumunda yangına sebebiyet verebileceğini, cihazın arızalanması halinde servislerden faydalanılamayacağını ifade eden Özgül, tüketicilere şu uyarılarda bulundu: "Tüketici mutlaka cihazın fatura ve garanti belgesini almalı. Garanti belgenizin doldurulmuş olduğunu kontrol ediniz. Cep telefonunuzun IMEI numarasının fatura ve garanti belgesi üzerinde kaydedildiğini, kutu içerisinde yetkili teknik servis adres ve bilgilerinin ve Türkçe kullanma kılavuzunun bulunduğunu, cep telefonunuzda *#06# tuşlarını kullanarak ekranda beliren IMEI numarası ile fatura ve garanti belgesi üzerine kaydedilen IMEI numarasının aynı olduğunu kontrol edin."

  Gazetelere ilan

  Bu cihazların sahada alenen satıldığını söyleyen Özgül, ilgili kurumları ve kolluk güçlerini, gerekli müdahaleleri yapmaları için göreve davet etti. Özgül, "İhbarsa ihbar, haykırıyoruz. Bu iş çığırından çıkmış durumda.

  Müdahale etmek için bunun birinin elinde patlaması, birinin yaralanması mı lazım? Aynı zamanda devletin burada çok ciddi vergi kaybı var. Sektörde kayıt dışı çalışanlar kollanmış, kayıtlı çalışanlar cezalandırılmış oluyor. Bu ciddi bir haksız rekabet" dedi. Mobil İletişim Sistemleri ve Araçları İşadamları Derneği (MOBİSAD) Yönetim Kurulu Üyesi Caner Özgül, şöyle devam etti: "MOBİSAD olarak telekomünikasyon kurumunu, Sanayi ve Ticaret Bakanlığını

  göreve davet ediyoruz. İlgili firma ve o firmanın ithalatçısı markalarına sahip çıkmazlarsa soruşturma yapsınlar ve dava açsınlar. Bu markalardan bugüne kadar hiç bir girişim yok. Demek ki bu işin içinde kendilerinin de parmağı var. Bu ürünler onlara aittir. İlgili kurumlar bu ürünleri bu cihazları standartlara uygun olmadığı için işleme tabi tutsunlar ve o markalarla ilgili soruşturma yapsınlar. Eğer bu yapılmazsa MOBİSAD olarak biz bütün gazetelere ilan vererek kamuoyuna bu şikayetimizi duyuracağız. Marka ve model de belirteceğiz. Mayıs ayında bu konuda herhangi bir gelişme görmediğimiz takdirde Mayıs sonunda gazete ilanlarıyla tüm kamuoyunu bilgilendireceğiz. Bununla ilgili seri basın toplantıları yaparak tüketici dernekleri ve ilgili kurumlar nezdinde suç duyurusunda bulunacağız."
  Sahte telefonların, satışı en fazla olan modellerde yapıldığını da anlatan Özgül, ağırlıklı olarak bir markanın modellerinde satış olduğunu kaydetti. Özgül, Türkiye’de cep telefonlarına yıllık 2 milyar dolar para ödendiğini, 1994’ten bu yana ödenen toplam paranın 18 milyar dolar olduğunu aktardı.

  kaynak : milliyet.com.tr
   
 2. iGroN

  iGroN Yeni Üye

  Ben bu konuda karşı çıkan biri olmak istemiyorum ama, ülkemizde sahte telefonların bu kadar artma nedeni yabancı ülkelerde çok ucuza ya da konuşma süresi ile telefondan hiçbir fiyat sunulmadan kaliteli modellerin satılmasına karşı ülkemizde fiyatların ve vergilerinin çok yüksek olmasından dolayı kendileri böyle bir sektörü geliştirdiler . . Şimdi bunun için de bu tip propagandalar ile çözüm arayışları bana çok saçma geliyor . .

  Şuanda Amerika'da Iphone2 satış fiyatı 199 dolar ve konuşma süresi ile hediye fiyatı bu . . Zaten ülkemizde çok pahalı olmasına karşın telefon firmalarına da büyük yatırım yaptığımızı düşünürsek burda bu fiyata satılsa gerçekten hakkını verir bence . . Ama mutlaka geldiğinde satış fiyatları çok uçuk olucaktır.

  Birde bir milyarlık nokia markalı cep telefonunun sahte modelini 200-300 milyona satın aldığınızda sahip olduğunuz alet de bu kadar kötü değil yok yangın çıkarır falan ya da en azından garanti konularında ne kadar madur kalındığını az çok da olsa bilirsiniz . . Ben şahsen hiç garantiye yolladığımda sağlam telefon geri almadım mutlaka tamir olursa başka bir yerini bozup gönderiyorlar ve ya tamamen ellemeden geri yolluyorlar, tamamen tüketiciyi madur etme amaçlı . . Ayrıca sahte telefonları kayda geçirme döneminde KVK bayilerinin satmış olduğu bir çok sahte telefonu da biliyorsunuzdur . . Neden sağmal inek olalım ? Gider paramı veriyorsam hakkını da almak isterim . .
   

Sayfayı Paylaş