Cebinizin gizli marifetleri

Konu, 'Mobil Cihazlar ve Telefonlar' kısmında Error! tarafından paylaşıldı.

 1. Error!

  Error! Yeni Üye

  Cep telefonunuzdaki kamera bir çok gizli marifetlere sahip...

  Cebinizde taşıdığınız kamerayla müşterisi olduğunuz firmanın görüntülü çağrı merkezi varsa satın aldığınız ürünle ilgili görüntülü olarak destek alabilir, cildinizde birden çıkan kızarıklıkları doktorunuzu görüntülü arayarak gösterebilir ya da elbise seçerken kararsız kaldığınızda arkadaşınızı arayıp fikrini sorabilirsiniz

  Listeni yap cebine at
  Market alışverişine çıkmadan önce, not aldığınız kağıdın fotoğrafını çekip, alışveriş sırasında ihtiyaç duyduğunuzda bakabilir ya da alacağınız ürünlerin fotoğrafını çekebilirsiniz. Dilerseniz, çektiğiniz bu fotoğrafları cep telefonunuzda saklamak yerine, Flickr ve benzeri bir fotoğraf paylaşım sitesine telefonunuzdan yükleyerek yapılacaklar listenizi İnternet üzerinde de oluşturabilirsiniz. Örneğin, akşam eve dönerken deterjan almanız gerekiyorsa, evden çıkarken deterjan kutusunun fotoğrafını çekip, yoldayken Flickr hesabınıza yükleyebilirsiniz. Eve dönüş yolunda yine cepten İnternet'e girip görsel listenizi kontrol etmeniz, alacaklarınızı size hatırlatacaktır.

  Yaz tahtaya tut kameranla

  Ofiste gerçekleştirilen toplantı sonrasında tahtaya yazılmış harika fikirlerin silinip gitmesine izin vermeyin. Tahtaya yazılanların fotoğrafını çekin, bir gün mutlaka işinize yarayacaktır.

  Çek fotoğrafını bul arabanı
  Büyük otoparklarda aracın nereye park edildiğini bulmak bazen adeta işkenceye dönüşür. Aracın yerini belirlemeyi sağlayan harf ve rakamlardan oluşan kodları aklınızda tutmaya çalışmak yerine fotoğrafını çekmek işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır.

  Notunu fotoğrafla tut
  Bir ürün satın almadan önce mağaza mağaza gezip fiyat araştırması yapmak, hem en düşük fiyatı bulmayı hem de güncel kampanyalardan haberdar olmayı sağlar. Ancak birkaç mağaza dolaştıktan sonra, hangi modelin nerede kaç liraya satıldığını hatırlamak oldukça güçleşip kafa karıştırıcı bir hal alabilir. Böyle durumlarda cep telefonunuzun kamerasını kullanarak hem fiyat etiketlerini hem de ürünleri fotoğraflayarak fiyat araştırmanızı görselleştirebilir, sonrasında çok daha sağlıklı bir şekilde satın alma kararı verebilirsiniz. Bazı mağazalarda fotoğraf çekmenin yasak olabileceğini göz önünde bulundurarak, öncesinde izin almanız yararlı olacaktır.

  Fotokopini cebinden çek

  Yüksek çözünürlüklü bir cep telefonu kamerası, bir masaüstü tarayıcının (scanner) tahtına aday olabilir. Dokümanlar, fotoğraflar gibi taranarak sayısal ortama aktarılması gereken belgeler için cep telefonunuzun kamerasını kullanabilirsiniz. Bu belgeler, qipit.com gibi ücretsiz bir İnternet servisi aracılığıyla kolayca PDF formatına da dönüştürülebilir.

  Ayna yerine kullan
  Öğle yemeği sonrası ofise döndüğünüzde patronunuzdan 'Ağzının kenarında mayonez kalmış' ya da sevgilinizle buluştuğunuzda 'Dişinde yeşil bir şey var' cümlelerini duymak pek de hoş olmaz. Park etmiş otomobillerin aynalarını ya da mağaza vitrinlerinden yansıyan görüntünüzü kullanmak yerine daha pratik bir önerimiz var: Cep telefonunuzun kamerasını kullanarak fotoğrafınızı çekin, nasıl göründüğünüzü başkalarından duymak zorunda kalmayın.

  Yol tarifini fotoğrafla yap
  Tarif etmesi güç bir adresiniz varsa, yakınınızdaki bina, yol ayrımı gibi belirleyici şeylerin fotoğrafını çekerek bulunduğunuz yeri arayanlarla paylaşmak sizi bulmalarını kolaylaştıracaktır. Benzer bir şekilde, bilmediğiniz bir şehirde dolaşıyorsanız, dönüş yolunu hatırlamak için kaldığınız yerin etrafını fotoğraflamak da faydalı olabilir.

  Çocuğuna eğlence çıkar
  Çekmeceye kaldırdığınız eski model kameralı cep telefonunuz artık işinize yaramasa da çocuğunuzu eğlendirirken eğitmek için iyi bir araç olabilir. Çektiği fotoğraflarla bir hikaye oluşturmasını istemek gibi oyunlarla çocuğunuzun görsel becerilerini geliştirmesine yardımcı olurken etrafındaki dünyayı daha iyi algılamasını da sağlayabilirsiniz.

  Ekran görüntüsü gönder
  Bilgisayarınızda bir hata mesajı alıyor ve arkadaşınızın yardımına ihtiyaç duyuyorsanız cep telefonunuzun kamerasıyla ekran görüntüsü alabilirsiniz. İşletim sistemi hata mesajı verdiğinde genellikle 'Print Screen' tuşu da fonksiyonunu yitirir. Bu tür durumlarda ekranın fotoğrafını çekip arkadaşınıza gönderebilirsiniz.

  Videonu fotoğrafını Facebook'a cepten yükle
  Turkcell abonelerine sunulan Videom Facebook'ta ve Fotoğrafım Facebook'ta servislerini kullanarak Facebook hesabınıza cep telefonunuzdan fotoğraf ya da video yükleyebilirsiniz. Videom Facebook'ta servisi için öncelikle Facebook profilinize 'Turkcell Videom Facebook' uygulamasını yüklemeniz ve gerekli ayarları yapmanız gerekiyor. Uygulamayı çalıştırdıktan sonra servis numarasını görüntülü görüşme ile arayarak videonuzu kaydedebilir ve Facebook profilinize yükleyebilirsiniz. Fotoğrafım Facebook'ta servisini kullanarak ise fotoğraflarınızı Facebook profilinize Turkcell MMS aracılığıyla kolaylıkla yükleyebilirsiniz. Bunun için, cep telefonunuzla çektiğiniz fotoğrafı MMS'le mobile@facebook.com adresine gönderin. Bu işlemi ilk kez gerçekleştirdiğinizde SMS ile bir doğrulama kodu gelecektir. Bu kodu facebook.com/mobile sayfasında yer alan kutucuğa girdiğinizde cep telefonu numaranızla Facebook hesabınız eşleşmiş olacaktır. Göndermiş olduğunuz fotoğraf profilinizdeki 'Mobile Uploads' klasörüne yüklenir. Sonrasında MMS ile gönderdiğiniz her fotoğraf herhangi bir doğrulamaya gerek kalmadan profilinizde yerini alır.

  Posterleri, ilanları konuştur
  3G abonesi olan ve telefonu görüntülü görüşme destekleyen tüm Turkcell'lilerin ücretsiz olarak yararlanabildiği 'Konuşan İlan' servisini kullanarak seyahat, emlak, otomobil gibi ilanlara ait videoları cepten anında izleyebilir; konser, tiyatro gibi etkinliklere ait görüntülü olarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Bunun için, ilan ya da poster üzerinde yer alan ilgili ikona cep telefonunuzun kamerasını tutmanız yeterli olacaktır.
   

Sayfayı Paylaş