Casper TW7 Ekran 6 ya Bölündü

Konu, 'Casper Notebook' kısmında acermania tarafından paylaşıldı.

1. acermania

acermania Yeni Üye

Arkadaşlar Casper TW7 marka notebook vista yüklüydü fakat ben xp ye döndürdüm bir kaç gün normal kullandım daha sonra ekran 6 parçaya bölündü 6 ekrandada normal olarak vindows görüntüsü var. Belki xp den olacagını düşündüm fakat vistayı geri yükledim gene sorun devam ediyor. "fn +f3" kombinasyonu yaptıgımda güvenli modda yine tam ekran oluyor fakat görüntü yukardan aşağıya doğru cizgiler var. Arkadaşlar yapabilcek bişey varmı şimdiden yardımlarınız için teşekkürederim.

2. Headquarters

Headquarters Yeni Üye

> Başlat
    > F8'e basılı tutarak GÜVENLİ MOD'da başlatın,
    > Aygıt Yöneticisi'ni açın,
    > Ekran kartı sürücüsünü kaldırın,
    > Bilgisayarınızı tekrar GÜVENLİ MOD'da başlatın,
    > Standart VGA(Ekran Kartı Src.) sürücüsünü seçiniz,
    > Bilgisayarınızı tekrar başlatın,
    > Aygıt Yöneticisinde sürücülerin (sarı ünlem) işaretli olmadığını kontrol edin.

3. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Notebooklarda ekran 6 parça Sorununun çözümü;

Ekranın 6'ya bölünme sorunu ekran kartından kaynaklanıyor. Soğuk lehim denilen olayı bilenler vardır mutlaka. Ekran kartını anakarta bağlayan ve iletişim kurmasna yarayan bacaklarında bulunan lehimlerden birinden yada bir kaçından kaynaklanıyor olabilir.

Evde uygulayacağınız bir öneride bulunayım size.

Notebook garantiliyse hiç uğraşmadan garantiye gönderin.
    Garanti kapsamında değilse. Arka paneli sökün. Ekran kartı ve işlemci üzerinde kocaman bir fana bağlı bakır cubuklar göreceksiniz, vidalarını itinayla sökün. Ekran kartınız olduğu gibi karşınızda iken evde kullandığınız saç kurutma makinesi ile yaklaşık 2 cm uzaklıktan 1 dakika kadar ekran kartı entegresinin üzerinde gezdirerek sıcak hava üfleyin.

Genelde bu sorunu çözer. Eğerki çözmez ise etrafta tanıdığınız bi telefoncuya gidin ve saç kurutma makinesi ile yaptığınızı ona söyleyin o ısı havyası ile yapsın.

Yüzde 98 sorunu çözersiniz.

4. blkaradus

blkaradus Yeni Üye

;) Allah razı olsun işe yaradı ekran cam gibi :)
    çok sağol yardımlarını bekliyorum
    bana önere bileceğin sağlam bi casper servisi biliyor musun?
    sorun şu? : anakart üzerinde ki çip'lerden biri yandı tam bilmiyorum
    ama güç dengeleyicisi denildi !!!
    kolay gelsin iyi çalımşalar

5. ahmetd756

ahmetd756 Yeni Üye

O çözüm yolunu ben de denemiştim ama işe yaramadı. Ekran çipini değiştirdim. İki ay sonra tekrar bozuldu. Sorun genelde ekran çipinde değil anakartta oluyor. Isıdan ekran çipinin bağlandığı yerler gevşiyor ve bağlantı kopukluğu oluyor. Ekran çipinin ısınmasından kaynaklanıyor. Şu anda sağlam ama arada ekran yine 6 ya bölünüyor. Ekran çipini biraz ittiriyorum çalışmaya devam ediyor... VE ekran çipini soğuk tutmaya çalışıyorum...

Sayfayı Paylaş