Casper Nirvana CPM-T940 mı? SAMSUNG R560-AS02 mi?

Konu, 'Casper Notebook' kısmında Iron_Man tarafından paylaşıldı.

1. Iron_Man

Iron_Man Yeni Üye

Arkadaşlar artık delireceğim. [imdat] O kadar markanın içinden araştırmalar sonucu Samsung 'a karar verdim. Kesinlikle alacaktım. Ancak Casper 'ın yeni notebook 'larını gördüm ve inanın çok kararsız kaldım. Lütfen fikirlerinizi benimle paylaşın. [polis]

Casper Nirvana CPM-T940-4K15 Özellikler :

- Intel Centrino 2 İşlemci Teknolojisi, Intel Core 2 Duo T9400, İşlemci Hızı 2.53 GHz, 6 MB L2 Cache, 1066 MHz FSB
    - Intel PM45 Chipset, Intel® PRO/Wireless 5100 Kablosuz Ağ Bağlantısı
    - 4 GB DDR2, 800 MHz FSB ram
    - nVidia GeForce 9600M GS, 512MB, GDDR2
    - 15.4" WXGA 1280x800, TFT Parlak Renkli ekran
    - 320GB (5400 rpm) hard disk
    - DVD±RW DUAL
    - 2,0 MP Web Kamerası
    - 2xUSB 2.0, HDMI, e-SATA, firewire girişleri
    - Bluetooth 2.0
    - Multi Card Reader (MS/MS PRO/MMC/SD)
    - Windows Vista Home Premium

SAMSUNG R560 - AS02TR Özellikleri :

- Intel Centrino 2 İşlemci Teknolojisi, Intel Core 2 Duo P8600, İşlemci Hızı 2.40 GHz, 3 MB L2 Cache, 1066 MHz FSB
    - Intel PM45 + ICH9M chipset ve Intel WiFi Link 5100
    - 3 GB DDR3, 1066 MHz FSB ram
    - nVidia GeForce 9600M GT, 512MB, GDDR3
    - 15.4" WXGA 1280x800, TFT Parlak Renkli ekran
    - DVD+/–RW SuperMulti LightScribe
    - 320GB (5400 rpm) hard disk
    - 1,3 MP Web Kamerası
    - 3xUSB 2.0, HDMI, VGA, RJ-11, RJ-45 girişleri
    - Bluetooth 2.0 + EDR
    - 7-in-1 (MS, MS Pro,SD, SDHC, MMC, MMC plus, xD)kart okuyucu
    - Windows Vista Home Premium

Samsungu bizzat gördüm tasarımı çok hoş. Caspera bakanlar da tasarımın süper olduğunu söylüyor.
    SAMSUNG artıları : DDR3 bellek, 9600M GT GDDR3 ekran kartı ve 3 adet USB 2.0
    Casper artıları : T9400 2.53Ghz işlemci

2. The Wind

The Wind Yeni Üye

iki ekran kartı arasında baya bir fark var,ben olsam samsungu alırım...casper hiç güven vermiyor bana.

3. anarki59

anarki59 Yeni Üye

Kesinlikle samsung diyorum.Çünkü Casper gibi bir ürünü SAMSUNG gibi bir kaliteyle kıyaslamak mümkün mü ????

4. ataguv

ataguv Yeni Üye

Değerli Iron_Man.
    Aradan 1.5-2 ay geçmesine rağmen mesajlarınızı şu an gördüm.Kusura bakmayın.
    Mesajınızı cevaplayan 2 değerli arkadaşımızın yazısının aksini söylemek mecburiyetindeyim.Neden mi?;
    Çünkü yazınızın üzerinde 1 hafta sonra,2 aylık araştırmalarım neticesinde (daha önce Forumlarımıza da Casper xp sürücüleri hakkında yazı yazmıştım ki) adı geçen Casper-Nirvana CPM T940-4K15 ürününü aldım.Hemen söyliyeyim ki çok ama çok memnunum.Burada reklâmını yapmak istemiyorum,ancak
    -hem ürünün performansı,
    -hem ürünün diğer markalarla olan fiat-performans ucuzluğu,
    -hem pil süresinin dayanma uzunluğu,
    -hem donanıma ait ürünle gelen XP ve vista driver'ları,
    -hem bol yedek parça devamlılığı,
    -hem de servis kolaylığı ve hızlı servis mantığı açılarından...bu ürünü almam elzem olmuştu.
    Diğer yazımda da 3.000YTL.ye kadar notebook almak istediğimi belittiğim halde Casper T940'ı 1.900YTL'ye aldım (4-5 Ekim 2008 'de $:1.300YTL idi).Piyasada bu özellikleri içeren başka markaların daha yüksek fiatta olduklarını gördüm.

Performans açısından Casper CPM T940-4K15 ; Uzun yıllardan beri haşır-neşir olduğum Mic.Flight Simulator2004 (FS 9) simulasyon programımda yüzlerce sanal uçaklarım ve binlerce havaalanı scenery'lerim vardı.Normal bir DESKTOP bilgisayarın bile bu derece yoğun detaylı scenery'si bulunan programa performans verebilmesi imkânsız idi.
    FS2004 programı açıldığında pencerenin sol üst kısmında uçuş bilgileri ve uçuş ile ilgili sistem bilgileri kırmızı yazılarla yazar.Uçtuğunuz bölgenin Koordinatları,uçağın hızı,rüzgâr yönü-hızı,yakıt miktarı ve Frame Rate hızı...
    İşte bizi ilgilendiren bu Frame Rate hızıdır.
    Frame Rate: (Eksik veya yanlış ifade etmek istemem..ama)Bilgisayar sisteminin çalışan programın ekrandaki Grafik-obje,scenery yoğunluğuna göre saniyede aktarılan Görüntü kare sayısı.Yani kısacası programın kasılmadan ,takılmadan akıcı bir şekilde çalışması.
    İnsan gözü önünden saniyede 20-25 adet kare (resim,fotoğraf) geçtiğinde,göz o resimleri hareketli görür.Örnek "sinema makinesi".Bu anlamda yukarda söylediğimiz Frame Rate hızı da saniyede 20-25 kadar ise programı veya oyunları akıcı şekilde oynayabiliriz.Bunun altındaki sayılarda ise oyun kasar,takılır.Kesik-kesik bir görüntü oluşur.Ve dahası Oyun kilitlenebilir.PC reset atabilir.
    İşte,benim eski Desktop'ta FS9 programı aynen bu şekilde resetli-takılmalı hatalar silselesi veriyordu.Bundan dolayı Casper'ı tercih ettim.
    -Eski Desktop'ta fazla detaylı scenery yüklemediğim halde ve grafik ayarlarını Default (asgarî) yaptığım halde aldığım Frame Rate değeri:4-5 Kare iken,
    -Yeni aldığım T940 Casper'da müthiş scenery-detay yoğunluğundaki FS2004 programında (grafik ayarlarının hepsi de TAM FULL!) okuduğum Frame Rate değeri : 45-70 kare arası...Farkı görüyor musunuz arkadaşlar?!..

Şayet bulabilirsem,siz de bana yardımcı olabilirseniz bir de 3D-Mark'ın son sürümü ile Casper'ımı test edeceğim.

Henüz notebook almadıysanız tercihinizi tekrar gözden geçirmenizi isterim..
    Siz değerli arkadaşlara Saygılar sunar,sağlık ve esenlikler dilerim.....Sağolasın Casper.

5. hakanakt

hakanakt Yeni Üye

bende hayatta casper almam diyenlerden biriydim.lakin son çıkardığı notebookların teknik özelliklerine ve ergonomisine baktığımda casper da bayağa bir gelişme olduğunu gördüm.ve şuan size casper cpm-t940 dan yazıyorum henüz bugün elime geçti ve bu fiyata böyle bir cihaz aldığım için çok memnunum.samsung almayı ilk başlarda ben de düşündüm fakat araştırmalarım sonucu ddr3 lerin henüz hazır olmadığı.letancy değerlerinin düşük olmasından dolayı fsb hızı şuan için bişe anlam ifade etmiyor.ramlerde timing çok önemli kezaa ddr2lerde ilk çıktığı sıralarda ddr1 lere nazaran timingleri daha kötüydü ve gelişmesi biraz zaman aldı.ddr3 içinde bir süre sonra çıkacak diye bildiğim kingston hyperx lerden sonra yavaş yavaş oturacağını okumuştum.casperın şuan kullandığı pm45 chipsetli anakartın ddr3 desteği var diye biliyorum.çünkü intelin sitesinde bu chipseti incelediğim de ddr2 and ddr3 support diye bir ifade görmüştüm.9600gs den bahsedecek olursam da benchmark sonuçlarına göre 8600gt den hızlı 9600gt den yavaş.ama arasında dağlar kadar farkta olmaz.piyasada t9400 centrino2 teknolojisiyle üretilmiş 6mb önbellekli bir işlemciye sahip bilgisayarla 2800 civarlarında başlıyor.gönül isterdiki x9100 işlemcili modelini alayım şuan dünyanın en hızlı işlemcisi.o da sadece işlemci 900 dolar farkediyor parası olan için capserın bu işlemciye sahip bilgisayarını tavsiye ederim.fiyatı 3500-3800 arasında değişiyor.yazacaklarım bu kadar almayı düşünenlere yardımcı olaabilimişimdir umarım

Sayfayı Paylaş