Bootmgr is compressed hatası ve çözümü (windows 7 ve vista )

Konu, 'İşletim Sistemleri' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

1. saka

saka Admin Yetkili Kişi

"Bootmgr is missing" ve "bootmgr is compressed" hataları

Bir arkadaşımın bilgisayarını birazcık daha olsa hızlandırmak için windows 7'deki disk sıkıştırmayı iptal etmek istemiştim.
    Disk sıkıştırma güzel bir olay epeyce yer kazanmamızı sağlıyor ama biraz da olsa bilgisayarını yavaşlatıyormuş. (Yabancı forumların yalancısıyım)

Tabi öyle hemen her okuduğunu yapan biri olduğumdan bilgisayarım, c diske sağ tık, özelliklere girip genel bölümünde disk alanından kazanmak için bu sürücüyü sıkıştır'ın işaretini kaldırdım. Bilgisayarı yeniden başlattım ve aşağıdaki hatayı aldım.

BOOTMGR is compressed
    Press Ctrl+Alt+Del to restart

Türkçe sitelerde pek bir kaynak bulamadım. İngilizce arama yapınca oldukça sık karşılaşılan bir sorunla başbaşa olduğumu anladım. Benim gibi bu hatayı alan yüzlerce kişi varmış.

"Bootmgr is missing" ve "bootmgr is compressed" hataları aynı yöntemle çözülüyormuş.
    Çözüm yöntemi ve adımlar windows 7 ve windows vista için aynı şekilde ilerliyor.

"Bootmgr is missing" ve "bootmgr is compressed" hataları çözüm yöntemi
    1. Bilgisayarınızı dvd'den açılacak şekilde bios'tan ayarlayın.
    2. Windows 7 ya da windows vista kurulum dvd'si ile bilgisayarı açın.
    3. "Press any key to boot from cd or dvd..." yazısını görünce enter'a basın.
    4. Gelen ekranda "Time and Currency format" alanında "Turkish (Turkey)" seçiniz.
    5. "Keyboard and input format" alanında "Turkish Q" seçin ve next'e basın. Son durumunda aşağıdaki gibi olacak.
    6. Bir sonraki ekranda "repair your computer"'i seçiyoruz.
    7. Gelen system recovery options sayfasında "Command Promt"'u seçiyoruz.
    8. Gelen komut satırına "bootrec /fixboot" yazıp enter'a basın.
    9. İşlem bitince "bootrec /fixmbr" yazıp tekrar enter'a basın.
    10. Aşağıdaki resimdeki gibi işlem tamamlandıysa yeniden başlatın.

BOOTMGR is missing
    Press Ctrl+Alt+Del to restart

2. raider04

raider04 New Member

hallettim. kendi hatamdan dolayı kaynaklanıyormuş :(

3. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Benimde aynı sorun başıma geldi. Üstteki işlemleri yaparak düzelttim. Başka da bir yolu var mı bilemiyorum.

4. Headquarters

Headquarters New Member

CD takın,
    > DOS Windows
    ~ Komut satırına sırasıyla
    > CD\
    > Enter
    > bootrec /FixMbr
    > Enter
    > bootrec /fixboot
    > Enter
    > bootrec /rebuildbcd
    > Enter
    > exit
    > Enter
    > Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Kaynak

5. iltermutlu

iltermutlu New Member

sırf bu yazıya teşekkür etmek için üye oldum...
    çok teşekkürler

6. ser1kan

ser1kan New Member

@saka merhaba;

Şu an deneme fırsatım olmadı ama benimde şöyle bir sorunum var vista kurulu laptop'ta ben

windows 7 kurmak istedim herşey normalde kullanıcı adı - şifre - system update ve wireless bölümlerini bitirdim

beklerken pc yeniden başlatılıyor diyor ve restart atıyor. Sonra windows 7 başlamayıp Onun yerine windows vista recovery

zımbırtısı çıkıyor. Bu kodları kullansam işe yararmı teşekkürler..

7. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Vista recovery nasıl başlıyor anlamadım valla.
    Eğer harici yedeği varsa diskten o bölümü uçurabilirsiniz. (Sonradan vistaya dönmek istiyorsanız pek tavsiye etmem)

8. ser1kan

ser1kan New Member

@saka Laptop Asus f3sV series. Vista yüklüydü dedik windows 7 kuralım.

Kurulama başladım normal olarak devam ediyordu herhangi bir sorun çıkarmadı.

Dosyaları Kopyaladıktan sonra >> Bilgisayar Adı >> Bilgisayar Şifresi >> Sistem Güncellemeleri >> Kablosuz Ağ Bağlantıları

Kısımları geliyor devam ettim. En son kablosuz Ağ Bağlantısına >> Skip diyip geçiyorum. Loggin Off yazıyor pc'ye restart

atmaya kalktı bekledim. Ne Pc'de takılı duran windows 7 dvd sini okuyor nede hdd'yi direk Vistanın Recover dosyasını

açmaya çalışıyor windows dosyaları kopyalayor yazısı geldikten sonra kurulma geçemiyor Recovery.Dat çalıştırılamıyor hatası verdi.

Dedim bari vista'yı tekrar yükleyeyim. >Bu sefer f9 recovery çalışmadı. Mecbur kurtarma dvd'sini taktım kurulum bitti çalışmadı.

kurulamadı tekrar kur dedi dvd çıkardım ve bu sefer f9 çalıştı oradan tekrar kurabildim.

Şu an vista kurulu gün içerisinde tekrar windows 7 kuracağım çözümü bulabilirsem.

Bir forumda bir arkadaş "FixBoot" "FixMBR" komutlarını kullan düzeleri dedi Sonra bu kodları bu forumda arattım bu konu

çıktı işe yarar mı yaramaz mı sormak istedim

teşekkürler..

9. Headquarters

Headquarters New Member

"FIXMBR komutu msdos'da cd desteği ile başlatıldığı zaman çalışabilen bir komuttur."
    Bilgisayarınızı Win7 DVD desteğiyle birlikte MsDos ortamında açıp, komutları uyguladığınızda işe
    yarayacağını düşünüyorum.

Ayrıca Win7'de yaşanan sorunun çözüme kavuştuğu "KAYNAK" yazıyı da incelemenizi tavsiye ederim.

10. yako

yako New Member

asus n51vn280dv notebookuma az önce windows 7 kurdum ve recovery sorunu verdi. aynen burda yazanları yaptım ve makine açıldı driver ve diğer konulara birazdan eğilip sorun olursa burda paylaşacağım.

11. yako

yako New Member

asusun kendi sitesinden ve burdaki sürücüler sekmesinden indirip bütün driver ve gerekli yazılımları kurdum hiç bir sorun çıkarmadı saat gibi çalışıyor maşallah.

12. xavizn

xavizn New Member

Teşekkür ederim deniyeceğim sonucu paylaşacağım..

13. koroglu87

koroglu87 New Member

"bootrec /fixboot" yazdıgım zaman hatalı parametre çıkıyor ne yapmalıyım yardımcı olursanız memnun olurum. :( :cry:

14. Headquarters

Headquarters New Member

windows'u yeniden yükleyin.

15. acwex

acwex New Member

Merhaba, forumun bootmgr ve usb den format konularının tamamını okudum. Benim sorunum windows 7 yüklü minibook ta yaşamış olduğum bootmgr hatası. cd/dvd writer yok. Ayrıca usb den format konusunda fdisk ten bahsediliyor. 120gb lık harddiskim c ve d olmak üzere ikiye bölünmüş. d deki bilgilerimi kesinlikle silmek istemiyorum. Öyleki pc yi atsam yanmam. Format atmadan usb den sorun çözülürmü ya da en kötü ihtimal bootmgr hatası varken açamadıgım pc de sadece c ye format atabilirmiyim.

Lütfen yardımcı olun ve size ne kadar teşekkür ettiğimi şimdiden bilin.

16. acwex

acwex New Member

Yardım pls. Valla kafayı bozdum. Yokmu bu işten anlayan akıl verecek biri. Yardım edin lütfen.

17. saka

saka Admin Yetkili Kişi

windows 7 yi usb den kurabiliyorsunuz.
    O şekilde kuruluma başlayıp ilk mesajdaki işlemleri yapabilirsiniz.

isletim-sistemleri-f35/

Burada 2-3 konuda nasıl usb den işletim sistemi kurulacağı yazıyor.

18. doganvolkan

doganvolkan New Member

dediğiniz gibi yaptım "bootrec /fixboot" yazıp enter'a bastım" "the parameter is incorrect" cevabı veriyor. yardım lütfen.

19. saka

saka Admin Yetkili Kişi

" işaretlerini yazmadınız değil mi?

20. musti5154

musti5154 New Member

her işlemi dosdoğru yaptım ama yine de olmadı....
    cd den otomatik onardım, komutla onardım işlem başarıyla sonuçlandı dedi ama açılmadı...
    çözüm:başka bir bilgisayara bağladım.sağlam olan diskle açtım.açılmayan diskte mbr' nin yüklü olduğu 100mb'lık bölümün etkin olmadığı onun yerine win7 yi kurduğum ''c'' bölümünün etkin olduğunu gördüm.100mb'lık mbr nin kurulu olduğu bölüme etkin olarak işaretle dedim.uyarı verdi açılmaz felan diye devam ettim ve sistemim eskisi gibi açıldı.

Sayfayı Paylaş