Bir bilgisayara format atılmaması için ???

Konu, 'İşletim Sistemleri ve Diğer Yazılımlar' kısmında teknoservis tarafından paylaşıldı.

 1. teknoservis

  teknoservis Yeni Üye

  Bir bilgisayara format atılmaması için ne yapılabilir.Bu herhangi bir bilgisayar olabilir.Hdd şifre koyma gibi bir durum felan varmıdır acaba ?
   
 2. The Wind

  The Wind Yeni Üye

  Hiç öyle bişey duymadım.Sizin istediğiniz bilgisayar açılıp kurcalanacak ,stenildiği gibi ama format atmaya gelince yapılamayacak sanırım bunu kastediyorsunuz.Sanmıyorum böyle birşey olacağını.
   
 3. saka

  saka Admin Yetkili Kişi

  sitede bazı arkadaşlar hdd ye konulan şifre yüzünden diske birşey yapadıklarından yakınıyor, kırım kırım kıvranıyorlardı. Bence çok çok gerekli değilse yapmayın. Bu arada nasıl yapıldığını henüz bilmiyorum.
   
 4. justice

  justice Yeni Üye

  hdd ye şifre biostan konuluyor bildiğime göre yanılmıyosam galiba.. [gulmek]
   
 5. kuzi

  kuzi Yeni Üye

  Biostan koyuluyor tabi nerden koyulacak [gulmek]
   
 6. gokhanben

  gokhanben Yeni Üye

  --------------------------------------------------------------------------------

  merhaba arkadaşlar

  öncelikle belirtmek isterimki bazı arkadaşlar bu konuyu yazılım bölümüne açsan iyi olurdu diyebilir.Bunu elbette bende düşündüm fakat harici harddiskini şifrelemek isteyen birinin ilk buraya bakacağını düşünerek buraya açmaya karar verdim. yönetici arkadaşlar gerek duyarlarsa yazılım bölümüne taşısınlar lütfen, şimdi yazılımları anlatmaya başlamadan önce biraz ön bilgi vermek istiyorum:

  Öncelikle lütfen Dikkat!!!:
  Bu yazımda anlattığım yazılımları hernekadar deneme aşamasından geçirmiş ve herhangi bir hatayla karşılaşmamış olsamda farklı sistemlerde farklı hata ve sorunlar yaratabileceğini unutmayın ve lütfen tüm yazıyı dikkatlice okumadan herhangi bir işleme kalkışmayın.buna ek olarak bu yazılımlar sonucu verilerinizi kaybedebileceğiniz ihtimaline karşın önlem olarak lütfen sizde deneme aşamasından geçirdikten sonra kullanınız yada dosyalarınızın yedeğini alınız. karşılaşabileceğiniz sorunlardan sorumlu olmadığımı belirtmek isterim, sadece bişeyler yapmaya ve sizlerle nacizane paylaşmaya çalıştım.
  hoşgörünüz için şimdiden teşekkür ederim...


  uzun zamandır bir harici harddisk almayı planlıyordum fakat çalınması, kaybolması veya istemediğim kişilerin eline geçmesi durumunda dosyalarımı nasıl koruyacağımda aklıma takılıyordu.nihayetinde donanım haber forumlarından yararlanarak bir harici hdd almaya karar verdim ve tercihimi burdaki yorumlara dayanarak LaCie 160 GB dan yana kullandım.
  Cihazı aldıktan sonra nasıl veri güvenliğini sağlayabilirim diye düşünürken biyandan da bazı programları araştırdım,inceledim ve şifre korumasının en etkin yolu olarak harici harddiski 2 parçaya bölerek birinci bölümü şifresiz olarak şifreleyici programa kaynak teşkil edecek şekilde, ikinci bölümü ise aşağıdaki programlar yardımıyla şifrelenmiş olarak kullanmak olduğu kanaatine vardım.hal böyleyken harddiski 30 GB ve 130 GB lık iki bölüme ayırdıktan sonra aşağıda anlatacağım 2 programla denemeler yaptım ve sonuç başarılıydı.
  Bu aşamada aklıma takılan tek şey bu programları başka bilgisayarlarda nasıl çalıştırp şifreli bölüme ulaşacağım sorusuydu, çünkü bazı bilgisayarlarda admin olarak oturum açılmadığı zaman her programı kurmanıza izin vermiyordu.bu düşünceyle öncelikle aşağıdaki 2 programın portable versiyonlarını yapmayı denedim fakat başaramadım. daha sonra bu programların kaynak dosyalarını (yani program files içindeki klasörünü) harici harddiskteki 1. bölüme taşıyıp ordan çalıştırmak geldi yani kurulum yapmadan çalıştırmak,bunu ise registry kayıtları olmadan çalışmayacağını düşünmüştüm fakat yanılmıştım

  Programları masaüstü bilgisayarıma kurdum, gerekli ilaçlama işlemlerini yaptıktan sonra ilgili yazılımın Program Files kalsörünün içindeki klasörünü (örneğin: "C:\Program Files\StorageCrypt v2.0" ) kopyala yapıştır yoluyla taşınabilir harddiskimin birinci bölümüne taşıdım. daha sonra cihazı masaüstü bilgisayarımdan söktüm ve bu programların daha önce hiç yüklenmediği laptop bilgisayarıma taktım ve programı harici harddiskten çalıştırıp denedim, programların sorunsuz çalıştığını gördüm ve sizlerle paylaşmak istedim:

  ilk yazılım Storage Crypt (kullanmanızı tavsiye ettiğim):
  [​IMG]


  resimde gördüğünüz gibi 2 adet sabit diskimin altında disk3 olarak geçen benim taşınabilir harddiskim
  yine resimde sağ alt bölmede Partition info bölümündede ayrılımış bölümler görülmekte.
  kullanımı:
  öncelikle şifrelemek istediğimiz harddiskin solundaki kutucuğu işaretliyoruz ve daha sonra Partition info yazan yerin yanındaki "set public and privacy area" yazısına tıklıyoruz.
  [​IMG]
  Açılan kutucukta ingilizce anlamlarından da anlaşılacağı gibi bölümlenmiş hardiskin şifreli kısmı ve şifresiz kalacak kısımlarını belirliyoruz.
  ben 130GB lık kısmı şifrelemek istediğim için resimde görüldüğü gibi ayarladım.bölümlerin yanında privacy yazıyorsa o kısım şifrelecektir demektir.
  iki bölümü birden privacy yapmayınki başka bilgisayarlarda çalışırken programa birinci bölümden ulaşarak 2. bölümün şifresini kaldırabilelim.
  gerekli ayarları resimdeki gibi yaptıktan sonra "commit setting" yazısına tıklayarak çıkıyoruz.
  daha sonra "enter password" bölümünde şifremizi belirleyip "encrypt" butonuna tıklıyoruz ve saniyeler içinde harddiskimizin 2. bölümü şifrelenmiş oluyor.
  şifreleme işlemi bittiğinde harici harddiskimizin 2. bölümü görünmez hale gelir ve şifre tekrar çözülene kadar ulaşılamaz.
  şifreli kısmı tekrar açmak içinse programı çalıştırıyoruz ve kilitli harddiski seçip geçerli şifreyi giriyoruz ve "decrypt" butonuna tıklıyoruz ve işte 2. bölüm tekrar görünür durumda...

  ikinci yazılım Drive Encryption:

  bu yazılımda bi kaç fark dışında hemen hemen aynı mantıkla çalışıyor.
  bu yazılımın menüsünde harddiskleri zaten bölümlerine ayrılmış biçimde görüyorsunuz ve ilk programdaki gibi privacy-public ayrımı yapmıyorsunuz.direkt istediğiniz bölümü seçip şifreliyorsunuz.
  [​IMG]


  listeden şifrelemek istediğiniz bölümü seçip encrypt butonuna tıklıyorsunuz ve çıkan kutucukta şifrenizi belirliyorsunuz ve "OK" butonuna tıklayarak ilgili bölümü şifreliyorsunuz.

  Bu noktada dikkat!!!!
  bu programla şifrelenen harddisk bölümü gizlenmez; halen ulaşılabilir durumdadır. ancak şifreli bölüm açılmaya çalışıldığında " X sürücüsündeki disket biçimlenmemiş, şimdi biçimlemek istermisiniz" uyarısını verir, bilindiği gibi bu işlem onaylanırsa ilgili bölüm formatlanacak ve verileriniz silinecek demektir bu bir hata değildir aksine bu programın çalışma prensibidir ve zaten şifreleme bitince size bu uyarıyı ingilizce olarak verecektir. bu noktada dikkatli olunuz, yanlışlıkla yada bilmeyen birisinin bu uyarıya evet diye cevap vermesi durumunda verilerinizi kaybedebilirsiniz!!!
  eğer bu programlardan birini kullanacaksanız Storage Crypt programını kullanmanızı bu sebep yüzünde tavsiye ediyorum, Drive Encryption programını alternatif olması açısından anlattım

  Sevgili arkadaşlar yazımın başında da belirttiğim gibi lütfen açıklamaları eksiksiz ve dikkatlice okuyunuz. Programlardan birini kullanacaksanız lütfen verilerinizin yedeğini alın yada boş bir harici harddiskte denemeler yaptıktan sonra kullanmaya başlayın. Arşivlerinizin ve değerli dosyalarınızın uçup gitmesini asla istemem lütfen dikkatli olun.


  Oldukça anlaşılır anlatmaya çaılştım umarım yardımı dokunur.
  Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.Hepinize kolay gelsin...


  edit: Ayrıca ingilizcesi iyi olan arkadaşlar için kendi sitesinden kullanıcı rehberi aşağıdaki linktedir:

  Adres
  Edit 2: Arkadaşlar storage crypt programını kullananların dikkatine: bir arkadaşımız bana bir sorun bildirdi:

  "storage crypt baya zamandır sorunsuz calısıyordu
  dün pc ye format cektım hdd takınca gizlenmıs olan bolum acıkta idi
  şifre giriyorum ama fatal error yazıp % 50 kalıyor "

  lütfen böyle bir sorunla karşılaşmamak için format atmadan önce hdd nizin şifresini çözün ve programı program ekle kaldırdan kaldırarak kendinizi garantiye alın. hep tekrar ettiğim gibi lütfen önemli dosyalarınızın yedeğini herzaman bulundurun.
   

Sayfayı Paylaş