Bios upgrade sonrası XP çalışmıyor

Konu, 'Asus Notebook' kısmında tosbaa tarafından paylaşıldı.

1. tosbaa

tosbaa Yeni Üye

Düne kadar Z53s model notebook'umda hem Vista hem de XP sorunsuz dual boot üzerinden çalışıyordu.

Bugün şeytana uyup bios'u 207 versiyonu ile upgrade yaptım. Vista hala sorunsuz çalışıyor ama XP malesef çalışmaz duruma geldi.

Dual boot'dan XP'yi seçtiğimde logosu görünüyor ama 1 saniye sonra bir mavi ekran geliyor ve notebook kendisini reboot ediyor. Mavi ekranda ne yazdığı görülmüyor çünkü yarım saniye bile görünmeden reboot başlıyor.

BCDEdit programı ile ayarları silip yeniden yaptım ama düzelmiyor.

Sorun nerede olabilir?

2. tosbaa

tosbaa Yeni Üye

sorunu buldum, bios upgrade olunca Sata modunu yeniden "enhanced" duruma getirmiş, bunu yeniden "compatible" yapınca xp çalışmaya başladı..

3. saka

saka Admin Yetkili Kişi

sata sürücüleri kurun bence her ihtimale karşı. Hem sata kullanmak varken niye ide kullanasınız ki.
    Notebook genel bölümünde ilgili konuda ikinci yöntem ile kurabilirsiniz.

4. tosbaa

tosbaa Yeni Üye

Aşağıdaki yöntemi deneyeip sonucu yazacağım, teşekkürler...

2. Yöntem. Biostan sata özelliğini kapatmak. ve xp yi kurduktan sonra sata sürücülerini kurarak tekrar sata özelliğini açmak. Ben birinci yöntemi. öneriyorum. Ama gene de başka bir yol daha olduğunu görmeniz için aşağıdakini yazdım.

1. Toshiba marka notebooklar için bunu, diğer bütün notebook ve pc ler için bunu indirin. şifre "www.notebook.gen.tr" dir.
    2. Bilgisayarıma sağ tıklayın, özellikler, donanım, aygıt yöneticisini açın.
    3. IDE ATA/ATAPI denetleyicileri seçin. Birincil IDE kanalına sağ tıklayın ve sürücüleri güncelleştiri seçin.
    4. Windows Update sitesine bağlanmayın yani Hayır. Bu kez değil seçeneğini işaretleyin.
    5. Listeden ya da belirtilen konumdan yükle'yi seçin.
    6. Arama.Yüklenecek sürücüyü ben seçeceğim'i tıklayın.
    7. Disketi var seçeneğini seçin ve az önce kopyaladığınız dosyaların olduğu klasörü gösterin. İlerleyin. Sisteminize gerekli olan inf dosyasını otomatik olarak seçecektir ilerleyin.
    8. Karşınıza bir kaç seçenek çıkacak. Intel(R) 82801HEM/HBM SATA AHCI Controller (Mobile ICH8M-E/M) i seçin.
    9. Gerekli driverleri sistemizine yükleyecek ve Restart etmenizi isteyecektir.
    10. Yeniden başladığında hata verecektir. Sebebi ise biosta sata'nın kapatılmış olmasıdır. Bios'a girin ve sata özelliğini aktif hale getirin. Böylece sata hdd kullanan bir windows xp işletim sisteminiz olacaktır.

5. tosbaa

tosbaa Yeni Üye

SATA aktif hale geldi, teşekkürler

6. alexjohnson09

alexjohnson09 Yeni Üye

Kardeş aynı sorunla bende karşılaştım biosun hangi menüsünden yapılıyor bu biraz açabilirmisin acil lazım

Sayfayı Paylaş