[Bilgi] Asus notebooklarda bios güncelleme

Konu, 'Asus Notebook' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

1. msjc

msjc Yeni Üye

cd ile atsak olur herhalde :)

2. maguS

maguS Yeni Üye

BIOS image formatis correct, you can press(flash) button to reboot and update BIOS ROM mesajı cıkıo fakat resimdeki 3 bölme yok . flasaha sürekli bastığımda bu çıkıo lütfen yardm edin "

3. mehmet_aslan206

mehmet_aslan206 Yeni Üye

bios güncellemeleri ne gibi avantaj kazandırır bize

4. saka

saka Admin Yetkili Kişi

bilgisayarınızda bir problem yoksa güncelleme yapmayınız.

5. hacktiwist

hacktiwist Yeni Üye

saka kardes benim bilgisayarımda bios saat ve tarihinde hata var sorunu söyle özetliyim öncelikle asus f3jc model bi laptop'um war.
    bios şifresini unutmuştum netteki araştırmalarımla pilini çıkartırsam sorunun çözülüceğini okudum denedim sonrasında daha vahim bi durum ortaya çıktı. önceden sadece bios'a girmek istediğimde şifre soruyodu, pili çıkarttıktan sonraysa bios'un tarih ve saat sıfırlanmış ve her açtıgımda yüksek bir sesle hata veriyo saat&tarih hatalı diye f1-f2 şeklinde 2 seçenek var her yolda şifre soruyo 3 kere yanlıs girince tekrar f2 basıyorum pc açılıyo ve tarihi 2007ye ait bi tarih yani her seferinde bu işlemler + saat tarih ayarlamak zorunda kalıyorum en basitinden msn açmak için.
    şimdi asıl soru bios'u güncellesem bu sorun çözülür mü hangi bilgisayarcıya sorsam çözemedi yapamadı yada ugrasmadı bilmiyorum bi çözümü varmidir.
    şimdiden teşekkürler

6. cuneytcirka

cuneytcirka Yeni Üye

saka kardeşim öncelikle burada asus kullanıcılarına verdiğin destek için teşekkür ediyorum..
    benimde sana bir sorum olacak benim asus f3sr modeli bilgisayarım yurt dışında bios güncellemesi sırasında bios çöktü ve bilgisayar açılmaz hale geldi yurt dışında servisini bulamadığımdan başka tamir servisleri kurcaladı ve sorunu çözemedi sonunda bilgisayarı türkiyeye servisine gönderdim sonuç olarak bilgisayar tamir olmuş bir şekilde geldi yanlız entegre kamerası çalışmıyor klavyedeki kısa yol ile çalıştırmaya çalıştığımda bana "Life Frame 2 çalışmayı durdurdu ve kapatıldı " şeklinde bir hata veriyor teknik servis yanlış hatırlamıyorsam 209 olan çökmüş biosumu 211 olarak yeniden yüklemiş sorun bu olabilirmi..
    Ayrıca son olarak Ram slotu altında bulunan bios cipinin bir ayağından bir kablo lehimleyerek bord üzerinde hemen biosun yanında bir yere köprü atmışlar bu neden olabilir..
    saygılarımla...

7. ugur_efe

ugur_efe Yeni Üye

merhaba arkadaşlar asus f80s marka bilgisayarımda hem xp hemde vista kurulu xpde şarjdan çıkarınca takılmalar meydana gelıyor.poewer4 ve web cam bunları kurdugum halde takılmalar yaşıyorum biosta olduğunu düşünüyorum ve burda anlatılan bios sayfası benim bilgisayarımda load optımal yazısı görünmüyor.biosu nasıl güncelleye bilirim ve takılma problemini başka nasıl çözebiliriz durumum hakkında bilgilerinizi beklıyorum arkadaşlar. [alala]

8. delimolla08

delimolla08 Yeni Üye

merhaba arkadaşlar öncelikle böyle güzel bir site yaptığınız için sağolun ,ikinci olarak nerden aldık bu lanet pc yi :(
    benimde şiyaketim genelde olduğu gibi ekranın karışarak donması bunun çözüm yöntemi olarak bios güncellemesi tavsiye edilmiş.sitede anlatıldığı gibi asus sitesinde şu an bulunana 216 biosu indirdim.programı çalışırıyor ve yeni biosu seçiyorum fakat sitede anlattığınız 5 b ye kadar geliyor sonra gerisi gelmeden pc tekrar başlıyor ve bios güncelleyemiyorum nedir acaba bunun sebebi sağoun şimdiden

9. delimolla08

delimolla08 Yeni Üye

Yokmu bana yardımcı olacak bir arkadaş???

10. saka

saka Admin Yetkili Kişi

11. delimolla08

delimolla08 Yeni Üye

sağol arkadaş 2. yolla güncellemeyi yaptım.beklemedeyiz bakalım donma kalkıcak mı ortadan ...

12. FinansMania

FinansMania Yeni Üye

Asus X52sa 'nın Bios güncellemesi Asus Support sitesinde yok ancak bu model F3SA olarak da bilindiğinden F3SA Bios güncellemesi bu modele uyar diye düşünüyorum. CpuZ programı ile baktığımda benim Bios versiyonum 301 versiyonu ancak son güncel Bios sürümü 303 . Bu güncelleme X52SA modele uyar diye düşünüyorum. Doğrumu düşünüyorum?

Asus Flash programının kurulum esanasında doğru güncelleme yapıp yapmadığını kontrol eden açıklama sonrası F3SA modeline dair Bios güncelleme dosyasını Asus WinFlash programına gösterdim. Doğru dosya dedi ve bios güncellendi... [bravo]

13. FinansMania

FinansMania Yeni Üye

Peki nedir bu BIOS yazılımlarını bu kadar önemli ve bir o kadar da Tehlikeli yapan??? Yüklemeden önce uyarılar, sisteminiz stabilse kesinlikle yüklemeyinler vs vs vs... Topu topu 500 kb tutan bu yazılım neden bu kadar tehlikeli??? Yükelerken yaşanacak bir elektrik kesintisinin sistemi bir daha kullanılamayacak veya ağır servislik hale getirebileceği bu 500 kb yazılım neleri kapsıyor??? Onlarca GB yazılımı bilgisayarlarımıza yüklüyor kaldırıyoruz ve aylarca sistemimizi stabil kullanabiliyoruz. Ama 500 kb ebatında bir yazılımdan ödümüz kopuyor. İlginç değil mi??? İlginçten öte bence Bilgisayar Dünyasının en acemice hatası bu bence... 1000 lerce dolarlık bilgisayarların varlığını 500 kb tutan bir yazılıma bağlamak bence hataların en büyüğü. Bu konuda bir düzenleme yapıp BIOS olayını bu kadar stratejik bir yazılım olmaktan çıkarmak gerekir.

Nasıl anlatayım, içinde milyarlarca dolar değerinde elmas bulunan bir kasanın kapağını asma kilit ile kilitlemeye benziyor bu olay... Güvensiz ve çok tehlikeli bir durum... [alala]

14. saka

saka Admin Yetkili Kişi

f3sa ile x52sa donanım olarak aynı. Sadece kasaları değişik. Bios güncellemesinin uyması normal.

15. FinansMania

FinansMania Yeni Üye

Dostum ikinci mesajım ile alakalı bir yorumun olacak mı? Bios'un stratejik bir yazılım olmaktan çıkarılmas ve daha güvenli bir hale getirilmesi için yazdıklarım hakkında... Sence neler yapılabilir? Neden bu konu üzerinde kimse kafa patlatmıyor. Binlerce dolarlık donanımın geleceği neden 500 kb boyutunda küçük bir yazılıma bağlanmış ve neden geri dönüşü imkansız hatalara yol açabilecek şekilde koşullanmış??? Daha güvenli bir şey yapamazlarmıydı?

16. saka

saka Admin Yetkili Kişi

eminim yapabilselerdi çoktan yaparlardı.

17. FinansMania

FinansMania Yeni Üye

Zamanında 2000 yılının hesaplanmadan programlar yazılması gibi bir hata bence bu...

18. Abruzzi

Abruzzi Yeni Üye

bilgisayar sadece biosa giriyorsa, ve hd devre dışı ise, hd aktivleştiremiyorsak nasıl güncelliycez?
    açılmayan bir sistemde bıosu nasıl güncelleriz?

19. FinansMania

FinansMania Yeni Üye

BIOS HDD üzerinde değil ki. Anakart üzerinde entegre bir bellek üzerinde. Dolayısıyla açılış ekranında Del, F1 veya F2 tuşlarından birisine basıp BIOS a girebilirsiniz diye düşünüyorum.

20. Abruzzi

Abruzzi Yeni Üye

boıosa gıryozda nasıl gunlellıcez cd yazıptamı guncellıcez nerelere gırcez

Sayfayı Paylaş