[Bilgi] Asus notebooklarda bios güncelleme

Konu, 'Asus Notebook' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

1. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Bios güncellemesi tehlikeli bir işlemdir. Bu işlemi yapmak tamamen sizin sorumluluğunuzdadır.

Merhaba,
    Gördüğüm kadarı ile bios güncelleme konusu ve nasıl yapıldığı forumda çokca sorulmaya başlandı.
    Bende bunun üzerine basitçe nasıl yapılacağını anlatmak istedim.

Bu yöntem sadece asus notebook kullanıcıları içindir ve sorumluluk size aittir.

1. Öncelikle işletim sisteminize uygun bios güncelleme programını indirin ve kurun.
    2. Daha sonra güncel bios versiyonunu bilgisayarınıza indirin. Aşağıdaki adreste a8j yerine kendi bilgisayarınızın modelini yazın. (f3e, f3sa vb gibi) Açtığınız sayfada bios bölümüne girin. En son eklenen sürümü indirin.
      http://support.asus.com.tw/download/download.aspx?model=a8j&SLanguage=en-us

3. Başlat >Programlar > asus utility >Winflash yolunu izleyerek programı çalıştırın.
    4. Size bir uyarı mesajı gösterecek OK tıklayıp geçin.

5. Gelen pencerede az önce indirdiğiniz ve zipli halinden çıkardığınız bios dosyasını gösterin.

• Eğer aşağıdaki mesajı alıyorsanız yanlış bios versiyonu deniyorsunuz demektir. Exit ile çıkın ve doğru biosu indirin.
      • Eğer indirdiğiniz bios versiyonu notebookunuza uygunsa aşağıdaki mesajı alırsınız. Flash a basarak işleme başlayın.
    6. Biosunuz güncellenene kadar bekleyin.

7. Güncelleme bittiğinde aşağıdaki resimdeki gibi bir ekran göreceksiniz. Exit e basıp çıkın.

8. Bilgisayarı yeniden başlatın. Bilgisayar açılırken f2 ile bios a girin. Exit menüsüne gelin. "Load Optimal Defaults" seçeneğini seçip F10 tuşuna basın yes deyin ve çıkın.

Yeni bios'unuz hayırı olsun.

Ekli Dosyalar:

2. Marlboro

Marlboro Yeni Üye

pekı bıosu guncellemekle ne elde edıyoruz ?

+ bı hız yada + bı ozellık v.s bunu yukseltmemızde amac ne ?

3. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Bios sürümlerini indirdiğiniz yerde genelde ne için yükseltmeniz gerektiği yazar.
    Mesela: sata aç/kapa özelliğinin eklenmesi, kamera problemi çözümü, ses bilmem neyinin fixi vb gibi. Sorun yoksa yapmanıza gerek yok.

4. askin

askin Yeni Üye

Arkadaşlar asus f3e var. vistada iken bios u güncelleyip 208 yapmıştım. XP yükledim ve 205 bios a geri dönmek istiyorum fakat winflash eski versiyon bios yükletmiyor.
    Bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlar var Mı ?

5. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Nasıl geri döneceğinizi araştırmadan bilemem. Neden geri dönmek istiyorsunuz? Ne gibi bir problem yaşadınız?

6. askin

askin Yeni Üye

Sevgili SAKA forumdan takip ettiğim kadarıyla konu üzerine uzmansınız.
    F3E bölümünde takip ettiğim kadarıyla bir arkadaşın daha aynı sorunu vardı, kendisinin yazdıklarından ve diğer
    kullanıcıların yazdıklarını kendi denemelerimle birleştirdiğimde şu sonuca varıyorum.
    F3e yi aldığımda vista vadı birkaçgün kullandım güncellemeleri yaptım ayrıca olan 205 bios u da 208 e yükselttim
    programlarım vista da çalışmadığı için XP yükledim, tabiki f3e forumunu takip ederek, defalarca XP kurdum
    ama ekran kartı sorununu halledemedim "Mobile İntel(R) 965 Express Chipset Family" sitede verilen eski ve yeni XP driverlarını yükledim fakat sonuç alamadım. Diğer kullanıcılarda sorun çıkmamasına rağmen sadece ben ve bir kişinin daha aynı sorunu yaşıyor olmasının tek sebebi 208 bios tan kaynaklanacağını düşünüyorum.
    Bu sebeple eski bios a dönmenin yollarını aramaktayım.

Teşekkür ederim

7. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Açıklama için teşekkürler. Müsait bir zamanda kurcalarım ama şimdi değil malesef.

8. askin

askin Yeni Üye

Sevgili SAKA bahsettiğim ekran kartı sorunu benmle birlikte yaşayan "ROKTAR" arkadaşın foruma yazdıkları.

Re: Asus F3WE'ye (asus f3e) hakkında herşey buraya
    roktar 07 Kas 2007, 22:23
    saka arkadaşım galiba benim problem biostan kaynaklanıyo
    ben vista varken biosu güncellemiştim
    208 di
    şimdi sizin verdiğiniz xp için en son 205
    ondan kaynaklanıyor olabilir mi benim ekran kartının çözünürlüğünü ayarlayamamam.
    yada 205 biosa nasıl dönebilirim.
    bunu yüklemeye çalıştığımda bios güncellemesinde eski tarihli bios diye uyarı veriyor.
    yardımların için teşekkürler.
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Re: Asus F3WE'ye (asus f3e) windows xp kurulumu anlatımı
    roktar 04 Kas 2007, 01:41

saka arkadaşım ilgilendiğin için teşekkür ederim.
    ama benim sorunum burada verilen ekran kartı driverini kurduktan sonra oluyor
    defalarca kaldırıp tekrar kurdum. ekran kartını da görüyor ama bir türlü yüksek çözünürlükte ayarlanmıyor. 4 bit renk ve 640*480 gibi bişeyde kalıyo
    ekran kartı sürcüsünü kaldırdım şimdilk xp nin ayaladığı haliyle kullanıyorum.
    yardım lütfeen

9. askin

askin Yeni Üye

Arkadaşlar aranızda eski tarihi yada bir önceki bios'u yükleyebilen varMı ?
    Winflash eski sürüm bios yüklememe izin vermiyor. yapabilen arkadaşlar yardım etsin lütfen.

Teşekkürler

10. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Asuslarda eski versiyon biosları yüklemek için sanırım bir yol var. Bios yüklemek ciddi bir konu olduğundan sorumluluk kabul etmiyorum.

1. Yüklemek istediğiniz bios dosyasını indirin ve d diskinde ana dizine kopyalayın.
    2. Bilgisayarı yeniden başlatın. Ve açılış sırasında f2 ye basarak bios a girin.
    3. Advanced menüsüne girin. Start easy flash seçeneğini seçip entera basın.
    4. Gelen menüde d diskinizdeki bios dosyasını bulup kurulumu tamamlayın.

11. askin

askin Yeni Üye

Sevgili SAKA
    İlgin için teşekkür ediyorum, yukarıda yazdıklarını aynen uyguladım fakat...
    "Unable to recover the BIOS ROM contents" yazısı ile yine bana
    eski bir versiyonu yüklemeye çalıştığımı hatırlattıktan sonra oturumu açtı.
    Peki şu aşamada yüklemek istediğim bios dosyasının versiyonu yada tarihini değiştirerek
    kandırmanın imkanı yok Mu? acaba???

Saygılarımla

12. tuana_simay

tuana_simay Yeni Üye

saka notebook uzmanına resimli anlatım için teşekkür ederiz. xp ve vista kurulu iken bu işlemi hangi işletim sisteminden yapmak gerekir? yapma sebebim her program kurmamda ve vista dan xp ye yada xpden vistaya geçişimde pili çıkarıp takmam gerekiyor. xpyi kurarken biostan hddyi compatiable yapmıştım tabi geri alınmıyor yoksa xp çalışmıyor. pili çıkarıp takma işi bana biosu hatırlatıyor. bios güncellemesi sorunu çözecek gibi geliyor. yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

not : bios versiyonu 207 asusun sitesine baktığımda 207 üstü bir versiyon yok.

13. saka

saka Admin Yetkili Kişi

O zaman bios güncellemeyin. Birde notebook genel bölümünde sata sorununuz için bir çözüm var.

14. turckhess

turckhess Yeni Üye

bıos 'u güncellemek demek bilgisayarının diğer parçalarınında sürekli liğini artırman ve daha işlevli çalışması demek büyük ihtimalle başka bir windowsdan diğerine geçerken bıos ayarları farklılık gösterebilir buda diğer arçaları etkiler hata verir yada verimli çalışmaz...

15. proxyma

proxyma Yeni Üye

peki biosu nasıl güncelleyeceğiz?
    [melek]

16. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Bu konuda bu soruyu sorarken ciddi olmadığınızı varsayıyorum.

17. JayMz

JayMz Yeni Üye

arkadaşlar,f3sv kullanıcısıyım...
    bilgisayar cd dvd okumamaya başladı,ilk önce kullanıcı kitabina baktım,orda yaygın sorunlar olarak gösterilmiş,diyor ki bios güncellemesi yapın...olmazsa kaliteli cd dvd kullanın,o da olmazsa teknik servis felan...

format attım ve yaptım ama ilk zaman çalıştı şimdi yine çalışmıyor...format atalı 1hafta bile olmadı...tekrar gücellesem olurmu kiartı güncellenebilirmi acaba...moralimi bozdu iyice..

teşekkürler şimdiden..

18. crayzkomando

crayzkomando Yeni Üye

arkadaslar bende asus f3sv240dr var ethetnet kartında kablo takılı ikenn acarsam donuyor takılı degilse donmuyor aceba ben bios güncellemesi yapsam düzelir mi yardımcı olursanız sevinirim yada bunun baska yolu var mı lütfeeen yardımlarınızı bekliyorumm (ama bilgisayarım vista ona göre yardım edin lütfen ) görüşmek üzere

19. crayzkomando

crayzkomando Yeni Üye

selam arkadaslar bende f3sv240dr var cat5 kablo takılı iken donuyor takılı degil ise donmuyor ben bios güncellemee yapsam düzelir mi yada baska bir yolu var mı yardımlarınızı bekliyorumm işletim sistemim vista lüttfenn yardım edinn

20. saka

saka Admin Yetkili Kişi

forumda asus ethernet sorunu diye bir başlık var. ethernet sürücüsünü değiştiriniz.

Sayfayı Paylaş