Benq S-41

Konu, 'Diğer Notebook Markaları' kısmında hakzan tarafından paylaşıldı.

1. hakzan

hakzan Yeni Üye

Herkese merhaba,
    yaklaşık 1 ay önce Benq S-41 dizüstü bilgisayarını aldım. Malum artık yeni bilgisayarların hepsi vista ile geliyor. acaba bu S-41 için xp driverları nerden bulabilirim sitesinde sadece vista driverları var. aslında vista ile performansı iyi ama bazı uygulamarda çoğunluklada oyunlarda iğrençliğini gösteriyor. yardımlarınızı bekliyorum SAYGILAR...

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Merhaba,
    forumun ilk benq konusunu açtığın için tebrikler.
    Notebookun sürülerinin büyük bir kısmını buldum.
    Bulurken şu yolu izledim.

Google'dan model adını aradım.
    Parçalarla ilgili detayları veren bu sayfayı buldum. Böylece benq nun bu cihazı üretirken kullandığı parçaların üreticilerini bulmuş olduk.

Sonra o parçaları kullanan diğer markaların sürücüleri aradım ve bir kısmını buldum. Bulduklarım aşağıda. Diğerlerinide sen bulacaksın artık.

Benq s-41 modeline xp kurulumu ve gerekli driverlar

Xp kurulumuna başlamadan önce;
    1. Sata diskleri tanıyabilen bir windows xp cd si yapın, ( Nasıl yapılır?)
    2. Windows xp Service pack 2'yi buradan indirin.
    3. Aşağıdaki sürücüleri indirin.
    4. Eğer vista ve xp yi aynı anda kullanmak istiyorsanız burayı okuyun.
    5. Bilgisayarınızın ilk olarak cd den açılması için bios ayarlarını yapın. ( nasıl yapılır? )

Kurulum adımları;
    • Sata driverları olan xp cd si ile kurulumu yapın.
    • Windows service pack 2'yi kurun.
    • Aşağıdaki sürücüleri SIRASIYLA kurun.

Sürücüler:
    1. Anakart sürücüsü: indir.
    2. Ekran Kartı Sürücüsü: Nvidia 8600 ekran kartı driverı. Şifre: "www.notebook.gen.tr". Ya da bunu deneyebilirsin.
    3. Ses kartı sürücüleri
      • Ses yaması: indir
      • Ses sürücüsü: indir

ikisini birden buradan indirebilirsiniz. dosya şifresi bu sitenin adresi.

Ses sürücüleri kurulum açıklaması:
        İndirdiniz dosyaları bilgisayara kurun.
        Masaüstünde bilgisayarım a sağ tıklayın.
        Sırasıyla Donanım -Aygıt yöneticisi'ne tıklayın.
        Burada sistem aygıtları içinde sarı ünlem işaretiyle pci device göreceksiniz.
        Üzerine sağ tıklayıp sürücüyü güncelleştirin.
        Sürücüyü internetten değil bilgisayardan arayın.
        Gerekirse az önce kurduğunuz driverların olduğu klasörleri gösterin.
    4. Modem Sürücüsü: Henüz bulamadım.
    5. Ethernet kartı sürücüsü: indir
    6. Touchpad sürücüsü: indir.
    7. Kart okuyucu sürücüsü:
    8. Bluetooth: indir
    9. Kablosuz ethernet sürücüsü: bunu indirin.
    10. Web cam sürücüsü: Xp otomatik olarak tanıyacaktır.

Bulamadıklarım için buradaki benq vista sürücülerini deneyebilirsin. Bulduklarını paylaşırsan bu yazıya ekleriz.

3. hakzan

hakzan Yeni Üye

ya hocam ne diyim sana valla çok sağol. gördüğüm kadarıyla modem sürücüsünü ve kart okuyucusunu bulamamışsın onları da buluruz işallah, bende bulabilirsem buraya eklerim tekrar sağolasın.

4. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Yüksek ihtimalle modem ve kart okuyucu için vista sürücüleri xp de de çalışacaktır. Benq'nun sitesinden indirip deneyebilirsin.

5. hakzan

hakzan Yeni Üye

bulamazsam artık vista sürücülerini denerim dediğin gibi. hafta sonu xp ye geçişi yapıcam işallah, buraya yazarım olup olmadığını ki işallah olucak ;)

6. hakzan

hakzan Yeni Üye

saka üstadım, aygıt yöneticisine girdim modemin firması agere systems HDA modem yazıyodu. google dan arattım galiba driver bu, sende bakabilirsen sevinirim http://www.lsi.com/networking_home/netw ... N&remote=1
    kart okuyucusuna gelince bana verilen driver cd sini taktığımda, -card reader- tıkladığımda -setup- ve -windows- seçeneği vardı orda xp32-64,vista32-64 yazıyodu ama içinde ayrı setup yok heralde xp destekliyor anlamına geliyor. o seçeneklerin dışında TIPCI setup vardı bu da heralde exprees card, pcmcıa oluyor heralde değil mi? hocam son olarak şu benq sitesinde LAN için driver vermiş bu driveri da bulmam gerekiyor mu xp için.SAYGILAR...

7. hakzan

hakzan Yeni Üye

8. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Marvelin herhangi bir gigabit ethernet sürücüsü uyacaktır. Ayrıca içinden setup çıkmasa bile aygıt yöneticisinden o klasörü göstererek kurmayı denemeni öneririm.
    Hangi sürücü kesin çalıştı hangisi çalışmadı yazarsan ilk konuya ekleyelim.

9. bahar

bahar Yeni Üye

Driver ları kendi sitesinden indirdim ancak servicepack2 olmayan bir xp pro cd im var.servicepack 2 ayrı bi cd de var.Ancak laptopa sistem kuramıyorum..

10. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Kuramama sebebiniz nedir? Tam olarak ne hata alıyorsunuz?

11. hakzan

hakzan Yeni Üye

ah ah!!! s-41 dizüstü bilgisayarıma xp driver yükleyemeden uçtu valla. 14.12.2007 de bilgisayar arızalandı (batarya ile çalışmıyor, sadece prize takınca elektirikle çalışıyor) neyse verdim aldığım yere onlarda distribütöre vermiş (penta) neyse penta da iade etmiş aldığım yere nedeni de, benq nun servisi değişmiş ondanmış gibi saçma bi açıklama.verdiğimden beri 15 iş günü oldu bekliyorum, 30 iş günü olsun direk tüketici haklarına gidicem para iade hakkımı isticem, soğudum birden yahu çok güzel aletti valla, umarım zaman geçer de para iadesi alırım :twisted:

12. yav.

yav. Yeni Üye

bende benq s 41 almayı düşünüyorum.kullanan arkadaşlar olumlu ve olumsuz yönlerini belirtip bizi bilgilendirir misiniz? şimdiden teşekkürler

13. hakzan

hakzan Yeni Üye

Dostum şöyle anlatıyım, bilgisayar gerçekten göze inanılmaz derecede hitap ediyor.
    Isınma sorunu falan yok fan pek devreye girmiyor gayet sessizdi, vista performansını beğenmiştim ama oyunlarda hafif kasmalar oluyordu mesela cod4 ü 1280*800 ayarlarda birçok ayarı high olarak 20fps alıyordum, özellikleri düşürünce hatta çözünürlüğüde düşürünce 40-60 arası fps almıştım.Özellikleri de iyi, vista puanını tam hatırlamıyorum ama 4.7 yada 4.8 di. işte bendeki şanssızlık bataryası arızalandı servise verdim o yüzden biraz soğudum çünkü daha alalı 1-1.5 ay olmuştu. genel olarak gerçekten iyi bir dizüstüydü.bendeki T7300 dü, şimdi T7500 lüsü çıktı bu arada ekran kartı 8600ddr3. kısacası alınabilecek bir dizüstü

14. yav.

yav. Yeni Üye

sağolasın hakzan kardeş.aslında özellik olarak pek bi şüphem yok ama markanın benq olması biraz tereddütlendiriyor.çünkü hiçbir bilgim yok bu konuda.batarya sorunun olması kötü olmuş gerçekten.servisi nasıl sence.memnun kaldın mı kardeşim.yani verdiğin paranın hakkını alabiliyo musun?

15. hakzan

hakzan Yeni Üye

hocam benim servis işi biraz karışık kısaca özetliyim sana; şimdi ürün bozulunca ben direkt olarak benq servisine vermedim gittim aldığım yere verdim onlarda servise verceklerdi. neyse aldığım firma gitmiş ürünü penta ya (benq nun distribütörü) göndermiş, araya bayram tatili falan girdi kargo işi uzadı, derken penta ürünü haliyle kabul etmeyip ürünü geri yollamış. sonradan benq nun servisine gitti bilgisayar. 14.12.2007 de verdim aldığım yere, servise ulaşması 07.01.2008, aldığım yerin tamamiyle kendi kazmalığının ispatı. ( bu arada baya bi zaman kazanmış oldum ). Bu yüzden sana servisin nasıl ilgilendiğinden pek bahsedemicem ama geçen hafta aramıştım benq servisini baya kibar ve ilgililerdi her sorumu yanıtladılar. zaten bende bu ürünü almadan önce hem teknik özellik,şık olması hemde benq nun konforlu garanti sloganını ortaya atmasından dolayı almıştım. hemen bişey daha söyliyim birçok marka, dizüstü bilgisayarların yanında recorvery cdsi ve driver cdsi verirken hatta bazısı hiç bişey vermezken, Benq yanında vistanın cdsini (recovery değil) ve driver cdsini de veriyor. Benq S-41 kesinlikle al derdim ama aşağı yukarı 40 gündür bilgisayarsız olduğum için biraz soğudum. ama yinede (ürün 30 iş günü içinde gelmezse ve para iadesi alırsam) başka yerden tekrar ya Benq S-41 alırım yada Asus alıcam. Benq markasında doğrudur tereddüt yaşayabilirsin ama HP gibi çok tanınmış bir markadan da inanılmaz derecede mağdur olmuş kullanıcı var. hesabı sen yap artık. Benq alırsan da işallah sorunsuz olarak kullanırsın. hade kolay gelsin çok uzattım lafı :) :roll:

16. yav.

yav. Yeni Üye

hala düşmüyo ya bu mübarekin fiyatı :D herhalde bize nasip olamayacak. ,anlaşılan MSI ya doğru yavaş yavaş yönelmeli :D

17. ozgur4141

ozgur4141 Yeni Üye

Arkadaslar ben de benq s41 bilgisayarıma xp yukledım driver ların coğunu burdan buldum veren arkadaşlara cok teşekkur ediyorum.
    Klavye deki Fn tuşlarım çalışmıyor onun için ne yapmak lazım bilgilendiren olursa sevinirim

18. Burak

Burak Yeni Üye

valla bende xp yi kurdum extra birşey yapmadım ama fonksiyon tuşları çalışıyor.

19. Burak

Burak Yeni Üye

Merak eden arkadaşlar için biraz bilgi vereyim ürün ile ilgili.Yaklaşık 15 gündür kullanıyorum.İşlemci 2.2 ve performansı iyi,ekran kartı 8600 gs yüksek performansta kullandığınızda veya şarj da kullandığınızda gerçekten tatmin edici bir performans sergiliyor ddr3 belleğe sahip olması tabi büyük etken.Hdmi çıkışı olması büyük avantaj bildiğiniz gibi çoğu bilgisayarda yok bu özellik.Kasa dizaynı çok güzel,şık ve karizmatik bir görüntüsü var.Memnun kalmadığım noktalar ise hdd si biraz sesli benim gibi o konuda hassassanız sessiz bir ortamda canınızı sıkabilir.Performans testlerinde ramlerin de çok kaliteli olmadığı anlaşılıyor.2gb 667mhz olmasına rağmen.Ses sistemi iyi sayılabilir Benq nun kendi yazılımları ile desteklemişler.Klavye alışıla gelmişten biraz farklı geldi bana daha iyi olabilirmiş.
    Sonuç olarak hdd hariç 4 4lük bir notebook.

Sayfayı Paylaş