Benq Joybook S32W-N14 XP Sürücü Sorunu

Konu, 'Diğer Notebook Markaları' kısmında Sultan El Kebir tarafından paylaşıldı.

1. Sultan El Kebir

Sultan El Kebir Yeni Üye

Merhaba arkadaşlar, notebookla beraber gelen vista işletim sistemi yerine xp işletim sistemini tercih edip kurdum.Lakin bütün sürücülerini yüklememe rağmen, aygıt yöneticisinde 3 adet sarı soru işareti ve soru işaretinin üzerinde ünlem işareti olan simgelerle karşılaştım.Araştırma yaptım, güncelleme yaptım, windowsun dosyaları bilgisayardan bulmasını denedim....Son ümit olarak buraya yazıyorum.Sırasıyla (yukarıdan aşağıya) aygıtların konumları ve aygıt kopya kimlikleri şöyle:

1.Temel Sistem Aygıtı Konumu: PCI Yuva 2 (PCI veriyolu 8, aygıt 1, işlev 3)

Aygıt Kopya Kimliği: PCI\VEN_1180&DEV_0592&SUBSYS_059217FF&REV_12\4&3B3A03B5&0&0BF0

2.Temel Sistem Aygıtı Konumu: PCI Yuva 2 (PCI veriyolu 8, aygıt 1, işlev 2)

Aygıt Kopya Kimliği: PCI\VEN_1180&DEV_0843&SUBSYS_059217FF&REV_12\4&3B3A03B5&0&0AF0

3.Temel Sistem Aygıtı Konumu: PCI Yuva 2 (PCI veriyolu 8, aygıt 1, işlev 4)

Aygıt Kopya Kimliği: PCI\VEN_1180&DEV_0852&SUBSYS_059217FF&REV_12\4&3B3A03B5&0&0CF0

Eğer sorunumu çözebilirseniz beni çok mutlu etmiş olacaksınız.Şimdiden teşekkürler.

Kod:
    Everest Program Raporu:

--------[ EVEREST Ultimate Edition ]------------------------------------------------------------------------------------

Sürüm                                             EVEREST v4.50.1330/tr
        Karşılaştırmalı Test Birimi                       2.3.224.0
        Anasayfa                                          http://www.lavalys.com/
        Rapor Türü                                        Rapor Sihirbazı [ TRIAL VERSION ]
        Bilgisayar                                        JOYBOOK-AC883C9
        Oluşturan                                         JoyBook
        İşletim Sistemi                                   Microsoft Windows XP Professional 5.1.2600 (WinXP Retail)
        Tarih                                             2008-11-18
        Saat                                              22:26

--------[ Özet ]--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bilgisayar:
          Bilgisayar Türü                                   ACPI Çok işlemcili Bilgisayar  (Mobile)
          İşletim Sistemi                                   Microsoft Windows XP Professional
          OS Servis Paketi                                  [ TRIAL VERSION ]
          Internet Explorer                                 7.0.5730.13 (IE 7.0)
          DirectX                                           4.09.00.0904 (DirectX 9.0c)
          Bilgisayar Adı                                    JOYBOOK-AC883C9
          Kullanıcı Adı                                     JoyBook
          Oturum Etki Alanı                                 [ TRIAL VERSION ]
          Tarih / Saat                                      2008-11-18 / 22:26

Anakart:
          CPU Türü                                          Mobile DualCore Intel Core 2 Duo T7250, 2166 MHz (11 x 197)
          Anakart Adı                                       BenQ Joybook S32
          Anakart Çipseti                                   Intel Crestline-GM GM965
          Sistem Belleği                                    [ TRIAL VERSION ]
          DIMM1: SiS BJ2F1SAD31                             1 GB DDR2-667 DDR2 SDRAM  (5-5-5-15 @ 333 MHz)  (4-4-4-12 @ 266 MHz)  (3-3-3-9 @ 200 MHz)
          DIMM3: OCZ OCZ2MV6672G                            [ TRIAL VERSION ]
          BIOS Türü                                         Phoenix (12/10/07)

Görüntü Birimi:
          Görüntü Bağdaştırıcısı                            Mobile Intel(R) 965 Express Chipset Family  (128 MB)
          Görüntü Bağdaştırıcısı                            Mobile Intel(R) 965 Express Chipset Family  (128 MB)
          3D-Hızlandırıcı                                   Intel GMA X3100
          Monitör                                           AU Optronics B133EW01  [13.3" LCD]
          Monitör                                           AU Optronics B133EW01  [13.3" LCD]

Çokluortam:
          Ses Bağdaştırıcı                                  Realtek ALC262 @ Intel 82801HBM ICH8M - High Definition Audio Controller

Depolama :
          IDE denetleyici                                   Intel(R) ICH8M 3 port Serial ATA Storage Controller - 2828
          IDE denetleyici                                   Intel(R) ICH8M Ultra ATA Storage Controllers - 2850
          Disk Sürücüsü                                     FUJITSU MHY2120BH  (120 GB, 5400 RPM, SATA)
          Disk Sürücüsü                                     USB Driver USB Device  (7 GB, USB)
          Optik Sürücü                                      Optiarc DVD RW AD-7530B
          SMART Sabit Disk Durumu                           OK

Bölümler:
          C: (NTFS)                                         [ TRIAL VERSION ]
          Toplam Boyut                                      [ TRIAL VERSION ]

Giriş:
          Klavye                                            HID Klavye Aygıtı
          Klavye                                            Standard 101/102 Tuşlu ya da Microsoft Natural PS/2 Klavye
          Fare                                              HID uyumlu fare
          Fare                                              Synaptics PS/2 Port TouchPad

Ağ:
          Birincil IP Adresi                                [ TRIAL VERSION ]
          Birincil MAC Adresi                               00-1B-24-E4-41-32
          Ağ Bağdaştırıcısı                                 Intel(R) Wireless WiFi Link 4965AGN
          Ağ Bağdaştırıcısı                                 Marvell Yukon 88E8055 PCI-E Gigabit Ethernet Controller  (192. [ TRIAL VERSION ])
          Modem                                             Agere Systems HDA Modem

Çevre Birimleri:
          Yazıcı                                            Microsoft XPS Document Writer
          FireWire denetleyici                              Ricoh RL5C832 IEEE1394 Controller (PHY: Ricoh RL5C832)
          USB1 denetleyici                                  Intel 82801HBM ICH8M - USB Universal Host Controller
          USB1 denetleyici                                  Intel 82801HBM ICH8M - USB Universal Host Controller
          USB2 denetleyici                                  Intel 82801HBM ICH8M - USB2 Enhanced Host Controller
          USB2 denetleyici                                  Intel 82801HBM ICH8M - USB2 Enhanced Host Controller
          USB-Aygıt                                         BenQ QEye
          USB-Aygıt                                         USB Bileşik Aygıt
          USB-Aygıt                                         USB İnsan Arayüz Aygıtları
          USB-Aygıt                                         USB İnsan Arayüz Aygıtları
          USB-Aygıt                                         USB Yığın Depolama Aygıtı
          Akü                                               Microsoft AC Bağdaştırıcısı
          Akü                                               Microsoft ACPI Uyumlu Denetim Yöntemi Pili

DMI:
          DMI BIOS Sağlayıcısı                              Phoenix BIOS
          DMI BIOS Sürümü                                   01.17
          DMI Sistem Üreticisi                              BenQ
          DMI Sistem Ürün Adı                               Joybook S32
          DMI Sistem Sürümü                                 2.3.1
          DMI Sistem Seri Numarası                          [ TRIAL VERSION ]
          DMI Sistem UUID                                   [ TRIAL VERSION ]
          DMI Anakart Üreticisi                             BenQ
          DMI Anakart Ürün Adı                              Joybook S32
          DMI Anakart Sürümü                                2.3.1
          DMI Anakart Seri Numarası                         [ TRIAL VERSION ]
          DMI Kasa Üretiçisi                                No Enclosure
          DMI Kasa Sürümü                                   2.31
          DMI Kasa Seri Numarası                            [ TRIAL VERSION ]
          DMI Kasa Fiyat Etiketi                            [ TRIAL VERSION ]
          DMI Kasa Türü

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Öncelikle bu şekilde düzgün sorunuz için teşekkürler. Elimden geldiğince sürücüleri yazıyorum.

Sorunlu aygıtlar büyük ihtimalle kart okuyucu sürücüsünü kurduğunuzda gidecektir.

Benq Joybook S32W-N14 laptop windows xp drivers ve xp kurulumu

Xp kurulumuna başlamadan önce;
    1. Sata diskleri tanıyabilen bir windows xp cd si yapın, ( Nasıl yapılır?)
    2. Windows xp Service pack 2'yi buradan indirin.
    3. Aşağıdaki sürücüleri indirin.
    4. Eğer vista ve xp yi aynı anda kullanmak istiyorsanız burayı okuyun.
    5. Bilgisayarınızın ilk olarak cd den açılması için bios ayarlarını yapın. ( nasıl yapılır? )
    6. Eğer hayatınızda ilk defa windows kuruyorsanız ya da windows nasıl kurulur bilmiyorsanız burayı okuyun.

Kurulum adımları;
    • Sata driverları olan xp cd si ile kurulumu yapın.
    • Windows service pack 2'yi kurun.
    • Aşağıdaki sürücüleri SIRASIYLA kurun.

Sürücüler:
    Lütfen sürücüleri sırasıyla ve anlattığımız şekilde kurunuz.
    1. Anakart Sürücüsü : Intel PM45 / GM45 chipset driver'ını kurun ve bilgisayarı mutlaka yeniden başlatın.
    2. Ekran Kartı Sürücüsü: Intel x3100 graphics driver / intel x3100 tümleşik ekran kartı sürücüsü
    3. Ses Kartı Sürücüleri ve kurulumu

Birçok arkadaş ses kartını kurmayı başaramıyor. Aşağıdaki işlemleri SIRASIYLA ve hiçbir adımı atlamadan yaparsanız sorunsuz bir şekilde notebook ses kartınızı kurabilirsiniz.

Önce Microsoft Universal Audio Architecture (UAA) Bus Driver for High Definition Audio dosyasını kuruyoruz. Daha sonra realtek ses kartı driverını normal bir şekilde kuruyoruz.
      Bilgisayarıma sağ tıklıyoruz. Özellikler > donanım > Aygıt yöneticisini açıyoruz. EN ALTTA SİSTEM AYGITLARININ ALTINDA sarı ünlem işaretiyle bir pci device göreceksiniz. Sağ tıklıyoruz
      Sürücüyü güncelleştir > Hayır, Bu kez değil > Listeden ya da belirli bir konumdan yükle (Gelişmiş) i seçip ileri diyoruz. Gelen ekranda arama şu konumu da içersin: yazan yerde işaret yoksa mouse ile tıklayarak işaretliyoruz. Hemen altında boş bir satır olacak. Bu satıra şunu yapıştırın.
      Kod:
      C:\Program Files\Realtek\Audio\InstallShield
      Daha sonra ileri'yi tıklayıp herşeyi onaylayarak kurulumu tamamlayın. Bilgisayarı yeniden başlatın. Ses kartınız başarı ile kurulmuştur.

Eğer yukarıda verdiğimiz tüm işlemleri verdiğimiz sıra ile denediyseniz ve olmadıysa şu dosyayı da kurmayı deneyebilirsiniz. Şifre="www.notebook.gen.tr"
    4. Modem sürücüsü: Agere modem driver ya da Agere modem driver
    5. Kart okuyucu sürücüsü: Ricoh card reader driver
    6. Touchpad Sürücüsü: Synaptics Touchpad driver
    7. Kablosuz ethernet sürücüsü: Intel wireless ethernet driver
    8. Ethernet kartı sürücüsü: Marvell ethernet driver şifresi: "www.notebook.gen.tr"

3. Sultan El Kebir

Sultan El Kebir Yeni Üye

Size yardım severliğinizden dolayı şükranlarımı sunuyorum.Çok teşşekkürler beni çok mutlu ettiniz.Tahmin ettiğim gibi sorun, card reader sürücüsündeymiş.Vermiş olduğunuz linkteki card reader sürücüsünü yüklemem ile sorun ortadan kalktı.Çok teşekkürler.

Birde son bir sorum olacaktı:Windows vista yüklüyken bilgisayarım ekran kartı max. 368 mb , minumum 128 mb tı destekliyordu.Oysa xp kurduktan sonra max. 128 mb ı destekliyor.3 gb ramim var.3 gb ramin 368 mb nı ekran kartına ayırmak istiyorum.Ama malesef bu ayar biostan yapılamıyor.Bu konu hakkında görüşlerinizi bekliyorum.

Sayfayı Paylaş