Bataryasız Kullanım hakkında

Konu, 'Asus Notebook' kısmında Lurtz tarafından paylaşıldı.

1. Lurtz

Lurtz Yeni Üye

Arkadaşlar aklıma takıldı kimileri fişte kullandığım zaman bataryayı çıkarıyorum diyor. Kimisi bunun bilgisayara zarar vereceği görüşünde. Bilginiz varsa sormak istedim bilgisayarı fişte kullanacağımız zaman bataryasını çıkarmak doğru olur mu olmaz mı ?

Çünkü batarya takılıyken bir süre sonra her açmada %1 şarj azalıyor gereksiz yere. Bunu önlemek için çıkarsak doğru olur mu acaba ?

2. Error!

Error! Yeni Üye

Eğr DESKOP kullanıcıysanız yani notebook unu fazla taşımayan biriyseniz(benim gibi) pilinizi çıkartın.ama direk şebekeden gelen fişden elektirik almayın.nedenmi çünkü bazı zamanlar woltaj dalgalanması ola biliyor pilinizde yok direk notebook anakartı zarar görüyor.o yüzden elektiriği alırken araya ya UPS.YADA AVR. yükseltici,voltaj akımını düzenleyen bir sistem koyun derim.bende avr var şuanda pilsiz kullanıyorum bir problem yok.haftada 2 3 kere bilide canlı tutuyorum şarj-deşarj işlemi yapıyorum.umarım açıklayıcı olmuştur :)

3. saka

saka Admin Yetkili Kişi

bu konu daha önce çok konuşuldu. pilsiz kullanım önermiyor kimse.

4. Error!

Error! Yeni Üye

5. The Wind

The Wind Yeni Üye

Arkadaşım pillre kullanırsan ve bir sorun yaşarsan pil 150-200tl...fakat pilsiz kullanıp da bir sorun yaşarsan anakart bilmem kaç dolar,ekran kartı bilmem kaç dolar laptop bi ton dolar...yani pilsiz kullanacaksanız elinizde bir ups olamsı gerek.

6. Lurtz

Lurtz Yeni Üye

Sağolun bilgiler için verdiğiniz linki de okudum çok faydalı oldu. Ama pc dediğim gibi açıp kapamada %1 gidiyor. %95 in altında da şarj etmeye başlıyor. Bu da en iyi ihtimalle %95 e geldiği zaman %5 e kadar boşalmasını beklemem gerek yani 2-3 günde bir doldur boşalt yapmam lazım. Bu da ömrünü hepten azaltmaz mı. %1 gitmesi sinir bozucu fişe takılıyken :s
    Çok mu soru sordum :)
    sağolun yardımlar için.

7. Error!

Error! Yeni Üye

Ben Pilsiz Kullanıyorum Haftada 1 2 Kez Şarj Deşarj İşlemi Yapıyorum
    Ama Dikkat Direk Şebekeden Gelen Elektiriği Kullanmıyorum.Ama Arada AVR VAR Akım Dalgalanmasını Önlüyor.

8. sanko86

sanko86 Yeni Üye

Ben hem pille kullanıyorum hemde arada ups var.Pilsiz kullanmak bana mantıklı gelmiyor. Örnek belki çok doğru olmayacak ama cep telefonunun evde iken bataryasını çıkarıp fişe takılı kullanmak gibi bir olay oluyor bu işlem.

Sayfayı Paylaş