Aynı anda hem Vista hem xp nasıl kullanılır? burada

Konu, 'Notebook Genel' kısmında peace2life tarafından paylaşıldı.

1. peace2life

peace2life Yeni Üye

Evet arkadaşlar Asus F3Sc notebook sahibiyim notebook'umu aldığım günden beri sevgili @saka arkadaşımızın yayınlamış olduğu "Asus F3SC/F3Se/F3E’ ye nasıl xp yüklenir anlatımı burada." isimli topicten , makinama xp yi kurdum. Ama farklı bi yolla , notebookla beraber gelen Windows vistaya dokunmadım. Direk harddisk'in "D" bölümüne xp yi yükledim. Fakat xp daha eski bir sürüm olduğu için bildiğiniz gibi vista kullanılmaz hale geliyor. Bu problemi biraz araştırmayla aştım, sizlerlede paylaşmak istedim. Artık notebook'unuzda çift işletim sistemi kullanabiliceksiniz.

Öncelikle lazım olan toolları indirelim;

Öncelikle linkten http://www.vistabootpro.org/ VistaBootPRO programını indirelim.
    Birde bize EasyBCD lazım onuda buradan indirebilirsiniz.
    Evet arkadaşlar öncelikle VistaBootPRO programını xp ye kurup çalıştırıyoruz karşımıza aşağıdaki pencere geliyor.

1. Adım olarak gösterilen "Sistem bootloader" a tıklıyoruz gereken ayarları yapıyoruz. Ayarları yaptıktan sonra "install bootloader" seçeneğine tıklıyoruz ve artık bir sonraki açılışta Windows Vistamız etkin olucak.

Daha sonra Pc'mizi yeniden başlatıyoruz vista açıldıktan sonra 2. tool'umuz olan EasyBCD programını kurup çalıştıryoruz. karşımıza şu ekran geliyor.

vista'nin C sürücüsünde, xp'nin de D sürücüsünde kurulu olduğunu varsayıyorum,
    EasyBCD programında "add an entry" kısmında "windows nt/2k/xp" seçeneğini seçince aşağıdaki "drive" seçeneği default olarak C oluyor ve değiştirilemiyor.
    Bunu önlemek için işletim sistemini seçmeden önce drive'ı seçmek yeterli.
    Yani ilk önce drive olarak D'yi seçip sonra işletim sistemi olarak windows xp seçiyoruz.
    "add entry" seçeneğini seçip "save" ediyoruz. Pc'mizi yeniden başlatıyoruz

Evet hepsi bu kadar arkadaşlar artık çift işletim sisteminin tadını çıkarabilirsiniz. Sağlıcakla kalın...

Anahtar: iki işletim sistemi kurma, vista ve xp beraber kurulum, iki işletim sistemi aynı anda, çift işletim sistemi

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Teşekkürler güzel yazı olmuş.

3. thebaylo

thebaylo Yeni Üye

Eline sağlık arkadaşım!

4. oumar2007

oumar2007 Yeni Üye

konuyu ben açmıştım yazmak nasip olmadı Ellerine sağlık arkadaş güzel yazı olmuş bende bu yolla yaptımda vistabootldr programının versiyonunu yazarsan iyi olur çünkü bende ki vistabootldr programının system boot maneger ekranı değişik. Ona göre şaşırmasın bunu denemek isteyen arkadaşlar kolay gelsin.

5. peace2life

peace2life Yeni Üye

Teşekkürler arkadaşlar;

@ oumar2007 sitedeki son versiyon bu şekilde bi arayüze sahip. Programın sürümü ; VistaBootPRO_3.3.0

Sağlıcakla kalın...

6. hsanal

hsanal Yeni Üye

sistemimde c de wista yüklü d kısmına xp yi kurdum.
    xp de ilen VistaBootPRO ile belirttiğiniz adımları yaptım bilgisayarı yeniden başlattım.
    bilgisayar vista da açıldı bu kez EasyBCD 1.7 programı ile belirttiğiniz adımları yapmak istiyorum ancak
    windows NT/2k/xp/2k3 kısmını seçtiğimde partition kısmını seçme yeri aktif olmuyor.
    ayrıca windows vista işletim sisteminden başkası görünmüyor.

7. ozznur

ozznur Yeni Üye

xp yi vista açıkken mi kuruyoruz? nasıl kurulum yapılacak ? biraz açar mısınız?

8. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Önce sata diskle ilgili sorunu buradan gidereceksiniz.

Daha sonra oluşturduğunuz xp cd siyle windows xp yi bilgisayarınızın d diskine kuracaksınız.

Daha sonra bu konudaki işlemleri yapacaksınız.

9. pilavyer

pilavyer Yeni Üye

peki iki sistem arasında geçiş yapabiliyormuyuz? yani vistada iken kapatmadan xp ye geçiş?

sende microsoft windows vista
    windows xp yazıyor

bende ise wimdows xp yerime microsoft windows yazıyor ama xp açılıyor,bende d ye yükledim ve d yiseçtim.

10. tamerK

tamerK Yeni Üye

Ustam söylediğiniz herşeyi bir bir yaptım fakat, açılışta xp yi seçtiğim zaman ntldr eksik yada bozuk diyor. Toshiba laptop kullanıyorum acaba verdiğiniz toshiba sata driver larımı yanlış bende yukarıdaki arkadaş gibi, ''Add remove Entries'' a girdiğimde Windows Nt/2k/xp yi seçtikten sonra Driver sekmesi aktif olmuyor. Sorun bununlamı ilgili acaba aydınlatırsanız sevinirim ilgileriniz şimdiden teşekkürler.

11. erhancakan

erhancakan Yeni Üye

mrb bu söyledigin programları yüklemeden ve kurmadan önce pc de vista yüklü iken windows xp cd sini takıp xp yi d ye kurduktan sonramı bu sölediklerini yapcaz :)

12. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Gereken programı xp ye kurun diye yazdığına göre sanırsam ki hatta kesin ki önce xp yi kurmak lazım :)

13. SkyJacker

SkyJacker Yeni Üye

merhaba ;
    öncelikle teşekkür ediyorum güzel bir döküman . sormak istediğim iki soru var . toshiba kullanıcısıym. core duo 1.66 ghz işlemci var acaba 2 işletim sistemi kursam performans düşüşü olur mu ? diğer sorumda şu an vista kurulu laptopda üzerine direkt xp kurabiliyormuyuz? teşekkürler .

14. saka

saka Admin Yetkili Kişi

1. Performans düşüşü olmaz. sonuçta ikisi aynı anda çalışmayacak. Biri çalışırken diğeri kapalı olacak.
    2. Bence xp yi d diskine kurmak daha sağlıklı. Ama c ye format atarak c ye de kurabilirsin.

15. SkyJacker

SkyJacker Yeni Üye

cevabınız için teşekkür ederim . biraz acemiyimde bu konuda . sanırım önce xp kurmak gerekiyor . o zaman temiz bir format atıp önce xp yi sonrada vistayı kurup bu işlemleri uygulamak daha sağlıklı

16. sampras1

sampras1 Yeni Üye

xp'yi D'ye kurmamız gerektiğini söylemişsiniz, peki bunu yaparken D'ye format atmak gerekiyor mu yoksa D'de var olan dosyalarımız yine yerinde kalabilir mi, kalacak mı?

17. saka

saka Admin Yetkili Kişi

format atmanıza gerek yok.

18. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Merhaba,
    İlk mesajda anlatılanları yapıp iki işletim sistemini aynı anda çalıştıramayan var mı?

Eğer olmadıysa aşağıda yazdıklarımı yapıp denermisiniz?
    Sonucu yazar mısınız?

1. Windows Gezgini‘ni açın ve Araçlar > Klasör Seçenekleri menüsünü seçin. Karşınıza gelen pencerede Görünüm sekmesine gelin ve Gizli dosya ve klasörleri göster seçeneğini işaretleyerek Tamam düğmesine basın ve pencereyi kapatın.

2. Windows Vista yüklü sürücünüzdeki Boot klasörünü ve bootmgr dosyasını kopyalayın ve Windows XP yüklediğiniz sürücüye yapıştırın.

3. Daha önce indirdiğiniz VistaBootPRO yazılımını çalıştırın ve Bootloader sekmesine geçin. ” Reinstall the Vista bootloader” seçeneğini seçip ” Apply” düğmesine basın

4. Şimdi ” Manage OS Entries” sekmesine gidin ve ” Add new operating system entry” seçeneğini işaretleyin ve ” Windows Legacy” seçeneğini seçtiğinizden emin olun. Yeni işletim sisteminin adını yazıp [örn. Windows XP] yüklü olduğu sürücüyü seçin [XP için ntldr dosyasının olduğu sürücü] ve ” Apply” düğmesine basın.

19. enderarslan58

enderarslan58 Yeni Üye

merhaba kardeş
    acer aspire 5614z laptop aldım verdiğin bilgileri okudum vbe aklıma yattı
    d sürücüsüne xp yi kurdum artık xp ile başlıyor. easybcd ve vistabootpro programölarınıda indirdim fakat ikisinide kullanamıyorum hata veriyor. ve sürücüleride yükleyemedim aygıt yöneticisinde bir sürü tanınamayan donanım var acilenm yardımlarını bekliyorum... msn enderarslan58@hotmail.com

20. enderarslan58

enderarslan58 Yeni Üye

valla vista yüklü c sürücüsünde boot klasörüde yok ne yapacam yaa kafayı yiyicem şimdi. lütfen yardım edin.

Sayfayı Paylaş