Autorun.inf virüslerinden kurtulma

Konu, 'İnternet, Güvenlik ve Ağ' kısmında justice tarafından paylaşıldı.

 1. justice

  justice Yeni Üye

  USB disklerin kullanımındaki artış ile başımıza yeni bir bela musallat oldu. Autorun.inf ile bulaşan (sisteminize harici bir harddisk, flash disk ya da CD/DVD taktığınızda bu mediaların içinde autorun.inf isimli dosya varsa varsa windows, bu dosyayı çalıştırarak, sizin rızanız olmadan içinde yazan komutları çalıştırır) virüsler.


  Bu virüsler eminim çoğunuzun sistemine bulaşmıştır. Ben bugun sistemimde virüs programımın çalışmadığını (norton, avast ve nod32 yazılımlarının hiçbiri bu badireyi engelleyememiş) gizli klasörlerin görüntülenmediğini, ve ayarlardan gerekli düzeltmeyi yapsam da bu düzeltmenin aktif olamadığını farkettim. araştırdığımda sorunun amvo isimli bir virüs olduğunu öğrendim.

  Bundan korunmak için :

  1- sisteminizin autorun özelliğini kapatın. şuradaki yönlendirmeleriuygulayın Ancak bu adım, sisteminizdeki virüs sebebiyle aktif olamayabilir. Bu nedenle bu adımı sistemine virüs bulaşmamış şahsı muhteremler uygulayabilir. virüs bulaşmış olanlar, beni takip edin.
  Ayrıca harici bir disk taktığınızda her seferinde autorun özelliği inaktif yapmak için SHIFT tuşuna da basılı tutubilirsiniz.ancak bu yok kesin bir çözüm getirmeyebilir. ayrıca kuşkulu diskleri çift tıklayarak açmayın. sağ tıklayıp aç deyin.
  Ve eğer sadece USB disklerde autorun’ı kapatmak isterseniz buradaki kayıt defteri yaması ile bunu gerçekleştirebilirsiniz.

  2- Buradaki adımlarıuygulayarak manuel olarak amvo dosyalarından kurtulun.

  3- 2. adımı otomatik olarak uygulayan buradaki programı indirin ve çalıştırın. bu uygulama ile dosyalarınızın görünülebilirliği de sağlanmış olacak. Araç çalışırken bir çok onay kutucuğu çıkacak. sakin olun, onaylayın tümünü. bitiminde ekran kararabilir, yine sakinliğinizi koruyunuz. :)

  Arkadaşlar ben 3. adımı uyguladım ve virüsten kurtuldum. Farklı farklı pencerelerden açma, gizli dosya görememe gibi şeylerden kurtuldum. Umarım işinize yarar. Kolay gelsin. Sevgisiz ve Noteebok.gen.tr'siz kalmayın. :D
   
 2. saka

  saka Admin Yetkili Kişi

  teşekkürler
   
 3. haydarlioglu

  haydarlioglu Yeni Üye

  dostum çok teşekkürler.dediklerini adım adım yaptım artık sorun kalmadı.gizli dosyalarıda görebiliyorum.emeğine sağlık.
   
 4. Tuncya_Sukan

  Tuncya_Sukan Yeni Üye

  Eline Sağlık Kardeşim
   

Sayfayı Paylaş