Asus Z53 serisi notebooklar için xp kurulumu burada

Konu, 'Asus Notebook' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

1. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Merhaba,
    Asus z53 serisi notebooklara nasıl windows xp kurulacağını burada anlatmaya çalıştım. Umarım işinize yarar.

Bu yazı daha önce format atmış, bilgisayardan anlayan kullanıcılar içindir. Bu sebeple detaylara girmiyorum ancak takıldığınız konuları sorabilirsiniz.

Öncelikle sata driver ları olan bir xp cd sine ihtiyaç var. Nasıl yapacağınızı buradan öğrenebilirsiniz.

A. Windows Xp kurulumuna başlamadan önce yapılacaklar.

• Aşağıdaki bütün sürücüleri bilgisayarınızın d diskine indirmelisiniz.
    • Bilgisayarınızın bios ayarlarına girip cd sürücüyü ilk kontrol edilecek olarak ayarlamalısınız.
    • C diskinde bulunan ve sizin için önemli olan bütün dosyalarınızı d diskine kopyalayın.
    B. Kurulum ve sürücüleri kurulması.

Windows xp cd'sini bilgisayara takıp yeniden başlatın, kurulumu tamamlayın. Aşağıdaki sıralamaya göresürücüleri kurun.
    1. Anakart Sürücüsü : Intel chipset driver'ını kurun ve bilgisayarı mutlaka yeniden başlatın.
    2. Asus ATK Generic Function Utility : Asus ATK Generic Function Utility
    3. Asus Atk hotkey drivers : Asus Atk hotkey drivers
    4. Asus ATK MEDIA Utility : Asus ATK MEDIA Utility
    5. Asus ATK0100 ACPI Driver : ATK0100 ACPI Driver
    6. Asus ATKDrv Driver : Asus ATKDrv Driver for xp
    7. Asus ATKOSD2 Utility : Asus ATKOSD2 Utility
    8. Asus Live update programı: Asus Live update programı
    9. Asus Power4 Gear güç yönetimi programı: Asus Power4 Gear güç yönetimi programı
    10. Asus SPLENDID programı : Asus SPLENDID programı
    11. Asus Wireless Console programı: Asus Wireless Console programı
    12. Ekran Kartı Sürücüsü: Intel graphics driver
    13. Ses yaması : .Windows XP SP2 için Microsoft UAA bus driver
    14. Ses kartı sürücüsü : Realtek audio driver'ını indirin. Kurulumun nasıl yapılacağı açılan sayfada yazıyor.
    15. Asus Z53 Modem Sürücüsü - Bilgisayarla gelen dvd den kurabilirsiniz. Bulamazsanız bu dosyayı deneyin.
      - Not: Modemi kullanmayacak olsanız bile kurun.
    16. Asus Z53 USB2.0 1.3M WebCam - Bilgisayarla gelen dvd den kurabilirsiniz. Yalnız windows xp otomatik olarak kameranınızı tanır. Bu sebeple aygıt yöneticisine gelin, Görüntü aygıtlarını seçin, webcam e sağ tıklayın ve sürücüyü güncelleştir deyin. Yeni sürücünün yerini siz tanımlayın.
    17. Asus Z53 Wireless Console Utility: Sürücüyü buradan indirebilirsiniz. Şifre= www.notebook.gen.tr
    18. Asus Z53 Wireless driver: Önce bunukurup yeniden başlayın olmazsa bunu kurun.
    19. Asus Z53 Bluetooth integrated module: Bluetooth sürücüsü, Link1 Ya da Link2.
    20. Touchpad Sürücüsü: Synaptics Touchpad driver
    21. Kart okuyucu sürücüsü: Ricoh card reader driver
    22. Asus Z53 ethernet kartı driver: Link1

Bütün kurulumlar bittikten sonra sizin için en gereki olan programları kurun. Acronis true image yada norton ghost gibi bir programla bütün diskin bir yedeğini alın. Ileride tekrar format atmanız gerektiğinde tüm bu işlemleri yapmak yerine sadece 20 dakikada tertemiz, sürücüleri kurulmuş ve hatta programlar yüklenmiş bir bilgisayara sahip olursunuz.
      Kaynak: vip.asus.com forumları
    Etiketler: Asus Z53 xp drivers, Asus Z53 xp drivers, sürücüsü, ekran kartı, ses kartı , xp kurmak, winxw kurulumu

2. tmusaoglu

tmusaoglu Yeni Üye

Merhaba. Belirttiğiniz tüm işlemleri yaptım hiçbirinde sorun çıkmadı yalnız bir türlü modemi kuramıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. İyi çalışmalar.

3. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Nasıl bir hata alıyorsunuz?
    Birde bu sürücüyü indirip denermisiniz? Sonucu buraya yazar mısınız?

4. tosbaa

tosbaa Yeni Üye

Z53'de integrated buetooth kesin var mı?

Benimki Z53s bunda var mı acaba? Ön panelde ikon var ama bir türlü çalıştıramadım.

5. saka

saka Admin Yetkili Kişi

ürünü nereden almıştınız? Yüksek ihtimalle vardır.

6. tosbaa

tosbaa Yeni Üye

ben Almanya'dan aldım. modeli z53s
    Z53 modelini google'da arattığımda coreduo işlemcili modelleri buluyor, sanırım başka bir Z53 bu bahsedilen, çünkü benimki Core2Duo olanı

aldığım siteden baktım şimdi özelliklerine bluetooth yazmamışlar, sanırım yok.

ama ön tarafta bluetooth göstergesi var enteresan bir şekilde..

yukardakibluetooth driveri yüklerken de zaten bana "plug in the bluetooth device" dedi..

7. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Asus Maliyet avantajı için standart kasa üretiyor. Daha sonra modele göre özellik ekliyorlar. Bluetooth göstergesi sebebi bundandır sanırım.

8. oktay571

oktay571 Yeni Üye

selam bende asus z53f bulunmakta bütün driverleri indirdim fakat Anakart Chipseti (Intel 945 Chipset Utility) kurduktan sonra Intel Matrix Storage Manager driverını kurarken hata verdi (bu bilgisayar yüklemek için istenen sistem gereksinimlerini karşılamıyor. kur kapatılacak. )daha sonraki bütün adımları aynen yaptım fakat oyunları çalıştırmıyor pes 6, NFSC oynayamıyorum oyundan çıkıyor. neyi denediysem olmuyor. canter strite oynuyor fakat ekran ayarlarında open gl hatası veriyor oyundan çıkıyor .ekrankartı ayarlarını resetledim ve değişik ayarlardada denedim. olmuyor. naptıysam olmadı bütün driverler kurulu gözüküyor donanım ekle kaldırda. napıcağımı şaşırdım lütfen yardım.

9. saka

saka Admin Yetkili Kişi

intel matrixi boşverin kurmanıza gerek yok.

Bu cihazda onboard ekran kartı var. Oyun performansı beklemek yanlış olur.

Ama oyunları çalıştırmazken ne hata verdiğini daha detaylı yazarsanız sorun ekran kartı yetersizliğinden mi kaynaklanıyor bakarız.

10. vahap000000

vahap000000 Yeni Üye

öncelikle paylaşımın için teşekkürler bir sorun var 16. ASUS Splendid Technology Utility ın driveri zaman aşımından dolayı yüklenemiyor yardımcı olbailirmisin lütfen

11. The Wind

The Wind Yeni Üye

İndiremiyor musunuz yoksa kuramıyor musunuz?İndirmeyi denedim şimdi sorun yok.

12. blacksystm1

blacksystm1 Yeni Üye

teşekkkürler

13. vahap000000

vahap000000 Yeni Üye

sagolun çok teşekkür ettim vistadan kurtuldum sayenizde

14. eee_chousein

eee_chousein Yeni Üye

tesekkurler..........

15. gencabay

gencabay Yeni Üye

Merhabalar,

Lütfen acil yardım, Asus Z53S model laptopum var, xp kurdum herşey ok. sadece ethernet kartı kaldı.. ne yaptıysam çözemedim.
    Everestle bakıyorum sürücülerine aynen şöyle:
    Attansic L1 Gigabit ethernet adapter
    donanım kimliği : PCI/VEN_1969&DEV_1048&SUBSYS_14E51043&REV_BO

sitesinden indirdim olmadı.. zaten driver cd inde xp sürücüsü var ama kesinlikle olmuyor.. kurulumun sonuna geliyor o anda kilitliyor makinayı.

Yardımcı olursanız sevinirim

16. simlak

simlak Yeni Üye

Arkadaşım eline sağlık teşşekkür ederim. ancak anakart ve ekran kartı linklerinde bir sorun var dosyaları indiremiyorum. Kontrol edebilirsen çok memnun olurum. Şimdiden Teşekkür ederim.

17. saka

saka Admin Yetkili Kişi

18. sbaHUNTER

sbaHUNTER Yeni Üye

öncelikle merhaba böle bi site kurduğun için gerçekten teşekküreder başarılarının devamını dilerim!!! benim şöle bi sorunum var bende asus z53f var ve nezaman pc kassa ve ben kapatsam bu pc yi windows çöküyo bunun için ne yapmalıyım!!! ve bu seriden olan arkadaşlarada sesleniyorum aynı sorun sizdede varmı

19. sbaHUNTER

sbaHUNTER Yeni Üye

yeni sorunumda xp için bluetooth u yükleyemeyiyorum sanırım linkte sorun var yardımcı olursan sevinirim

Sayfayı Paylaş