ASUS yeni AMD Puma Platformlu F5Z ve F8Tr modelleri

Konu, 'Asus Notebook' kısmında icemaniceman tarafından paylaşıldı.

 1. icemaniceman

  icemaniceman Yeni Üye

  Asus 4 Haziran'da AMD'nin Puma platformunu kullanan F5Z ve F8Tr modellerini duyurdu:
  http://www.asus.com/news_show.aspx?id=11637

  Puma platformu kabaca AMD Turion X2 Dual-Core Mobil işlemci ile birlikte ATI Radeon HD 3000 serisi grafik işlemcilerinden oluşuyor. Platform daha uzun pil ömrü, daha gelişmiş grafik performansı ve genel sistem performansına sahip olacakmış.

  Ayrıca Asus, Express Gate diye bir özellik ekliyormuş bu notebooklara. Farklı bir işletim sistemi bazında çalışan bu özellik sayesinde bilgisayar 8 saniye içerisinde açılacak ve internet kullanımına, anlık mesajlaşma programlarının çalıştırılmasına, vb. imkan verecek.

  AMD Puma platformunun performansı ile ilgili bir demoyu AMD'nin kendi sitesinden izleyebilirsiniz: http://www.amd.com/us-en/0,,3715_15692,00.html

  İddialara göre, bu AMD platformunun grafik performansı benzer bir Intel işlemcili sisteme kıyasla en az 3 kat daha iyi. Bu konuda bir AMD yetkilisiyle yapılan röportajı ve Intel bazlı (Intel Penryn G35) sistemle karşılaştırmasını da aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz. Kabaca ve özetle AMD Platformu, Intel Penryn platformuna kıyasla 3 kat daha iyi bir grafik performansı sağlıyormuş. Half Life 2 karşılaştırmasında Puma Platformunda 49 fps, Intel Platformunda 15 fps elde ediliyor. AMD yetkilisi oyunlarda işlemcilerin önemli olduğunu, ancak 3D grafik işlemcilerinin daha da önemli olduğunu, Intel Dual Core yerine Quad Core kullanıldığında bile ancak Puma platformuyla benzer sonuçlar elde edilebileceğini söylüyor. Ayrıca "Bazıları (Intel) performanstan bahsederken, biz bu performansı sunuyoruz" diyor:
  http://www.hexus.tv/show/2008/03/EXCLUS ... ntegrated/

  AMD'nin Puma Platformundaki grafik çipi, 3D oyunlarda ve HD filmlerde işlemciye çok fazla yüklenmediğinden (ve 55 nm olduğundan), pil tüketimini de aşağıya çekiyor. İddialara göre AMD'nin güç yönetimiyle birleştiğinde, pil süresi epey yükseliyor. Oyunlarda yüksek fps değerleri, HD filmlerde de takılmadan oynatabilme imkanı sağlıyor. HDMI çıkış desteği de cabası. Grafik işlemcinin daha yüksek versiyonlarında 4 ekrana kadar destek de sağlanıyor.

  Bunlardan başka platform XGP desteğine, yani harici ekran kartı takma özelliğine sahip versiyonlara da sahip olacak. Bu harici ekran kartı, entegre grafik çipiyle crossfire desteğine de sahip olacak. Yani, hareket halindeyken entegre grafik çözümünü kullanıp HD filmleri bile rahatlıkla izlerken, evde şebeke elektriğini kullanarak masaüstü PC'lerle aynı güce sahip ekran kartlarını kullanabileceğiz. ASUS'un da benzer bir XGP çözümü bulunuyor.

  Asus, MSI, Acer, HP, Toshiba gibi önde gelen üreticiler Puma platformuna sahip modellerini birkaç haftaya kadar piyasaya çıkaracak. Bir İtalyan sitesine göre fiyatlar 700 EURO civarında olacak.

  Önce M51SN, ardından M50SA'yı beklerken, şimdi de bunlar çıktı başımıza. İnşallah bir an önce çıkar da artık beklemekten kurtuluruz.
   
 2. EdibaN

  EdibaN Yeni Üye

  M51 Almayi dusunuyordum eger ondan daha performanslı ise ve fiyat farki cok fazla olmassa tercihim degisebilir :twisted:
   
 3. C3nK35

  C3nK35 Yeni Üye

  puma platformu çıkıcakda asuslara takıcaklarda türkiyeye gelecekde ohoohoo en az 1 senesi war bu işin hemde ilk cıktıgında 2000$ aşa olmaz asusun m51 i m50si ilk çıktıgında 2100$ kdvi düşünün yani
   

Sayfayı Paylaş