Asus X51r notebook hakkında herşey burada

Konu, 'Asus Notebook' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

1. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Merhaba,
    Asus un bugünlerde sattığı en ucuz notebook olan asus x51r hakkında herşeyi burada tartışabiliriz.
    Başlangıç için ben bildiklerimi yazıyorum. Sizden gelen yorum, soru ve önerilere göre bu yazıyı güncelleyeceğim. Bu sebeple sormaktan, önermekten ve yorumlamaktan çekinmeyin.

1. Asus X51R notebook özellikleri

Aşağıdaki özelliklerde dikkat ederseniz kameradan bahsedilmiyor. Bunun sebebi asus un uzun süredir ilk defa bir notebokuna kamera eklememesidir. Yani boşuna kamera aramayın.

ÖzellikAçıklama
    İşlemciIntel Core Duo T2130 işlemci
    İşlemci Özellikleri1.86GHz
    LCD Ekran15.4 inç WXGA ekran
    Grafik ArabirimiATI Radeon X300 grafik
    Grafik Bellek128 MB paylaşımlı
    İşletim SistemiWindows® Vista Home Premium
    Anabellek1 GB DDR2-667
    Sabit Disk120GB SATA
    Optik SürücüDVDRW Yazıcı 8X Super Multi
    Kart OkuyucuVar
    ModemVar
    Ethernet10/100 Mbps
    Kablosuz Bağlantı802.11b/g WLAN
    BluetoothVar
    FirewireVar
    Taşıma ÇantasıVar
    MouseVar

2. Asus X51R resimleri

Ekli Dosyalar:

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Merhaba ,
    Bazı arkadaşlardan "asus x51 notebooka nasıl xp kurulur?" ve "xp için driverları var mı?" gibi sorular almaya başlayınca internette bulduklarımı paylaşmaya karar verdim.

Şu anda bütün driverları bulduğumdan emin değilim ancak denemekten zarar gelmez. Herhangi bir sorun olursa açılışta f9 a basarak bilgisayarınızı ilk haline getirebilirsiniz.

Xp kurulumuna başlamadan önce;
    1. Sata diskleri tanıyabilen bir windows xp cd si yapın, ( Nasıl yapılır?)
    2. Windows xp Service pack 2'yi buradan indirin.
    3. Aşağıdaki sürücüleri indirin.
    4. Eğer vista ve xp yi aynı anda kullanmak istiyorsanız burayı okuyun.
    5. Bilgisayarınızın ilk olarak cd den açılması için bios ayarlarını yapın.
    6. Eğer hayatınızda ilk defa windows kuruyorsanız ya da windows nasıl kurulur bilmiyorsanız burayı okuyun.

B. Kurulum ve sürücülerin kurulması.

Windows xp cd'sini bilgisayara takıp yeniden başlatın, kurulumu tamamlayın.
    Daha sonra elinizde varsa mutlaka service pack 2'yi kurun.
    Aşağıdaki sıralamaya göre sürücüleri kurun.
    1. Ati Smbus denetleyici driver: Ati smbus driver dosyasını masaüstüne indirip açın. Bilgisayarıma sağ tıklayın, özellikler, donanım, aygıt yöneticisine girin. Smbus isimli ünlem işaretli aygıta Sağ tıklıyoruz.
      Sürücüyü güncelleştir > Hayır[nb],[/nb] Bu kez değil > Listeden ya da belirli bir konumdan yükle (Gelişmiş) i seçip ileri diyoruz. Gelen ekranda arama şu konumu da içersin: yazan yerde işaret yoksa mouse ile tıklayarak işaretliyoruz.
      Gözata tıklayarak masaüstündeki zipli dosyayı açtığımız klasörü gösteriyoruz.
    2. Asus ATK drivers: Media ve kısayol tuşları için gereklidir. Hepsini indirin ve kurun. Asus Atk hotkey drivers , Asus ATKDrv UTILITY for WIN XP , Asus ATK MEDIA Utility for WIN XP , ASUS ATKOSD2 Utility for WIN XP , Asus ATK Generic Function Utility for WIN XP
    3. Ses yaması : Önce bunu kurunuz.Microsoft Universal Audio Architecture (UAA) Bus Driver for High Definition Audio
    4. Ses kartı sürücüsü : Realtek audio driver'ını indirin. Kurulumun nasıl yapılacağı açılan sayfada yazıyor.
    5. Modem Sürücüsü - Bilgisayarla gelen dvd den kurabilirsiniz. Bulamazsanız bu dosyayı deneyin.
      Not: Modemi kullanmayacak olsanız bile kurun.
    6. Asus x51r Ekran Kartı Sürücüsü: Gerekli driverı buradan indirebilirsiniz.
    7. Wireless Console Utility: Sürücüyü buradan indirebilirsiniz.
    8. Asus x51 wireless driver: buradan indirin. Eğer önceki dosya işinize yaramadıysa bunu kurun.
    9. Bluetooth integrated module: Bluetooth sürücüsü, Link1 Ya da Link2.
    10. Power4Gear: Pil ömrünü uzatmaya yarayan bir program, Link1
    11. Touchpad Sürücüsü: Synaptics Touchpad driver
    12. Kart okuyucu sürücüsü: Ricoh card reader driver
    13. Asus x51 ethernet/lan driver: Buradan indirin
    14. Asus Splendid Programı : Asus SPLENDID Utility for WIN XP

3. garizma23

garizma23 Yeni Üye

merhaba arkadsım oncelikle emegeine cok cok saglık cok guzel bi calısma olmus yaptıkların yardımlarından dolayı tesekkur ederm..
    ben simdi x51r ye format attım ama dedigin gibi bi sorun yasamadım su sata ile ilgili zaten yasasa idim de heralde halledemezdim:)
    nese dedigin tum driverlari kurdum ama aygıt yoneticisinde bi tane sarı soru isareti war- diğer aygıtlar- Temel sistem aygıtı-
    buradaki sorunu cozemedim acaba neden olduunu yada nasıl cozebilceim hakkında bi yardımcı olalbirsen cok sewincem..
    bilgisayarda simdilk bi sorun yok o asus un sitesindeki utilities den bi kac sey de indirdim ama hala sorunu cozebilmis degilim umarım yardımcı olursun tekrar tesekkurler ii calısmalar..

4. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Temel sistem aygıtı dışında birşey yazıyor mu?
    Bu tanım ile ne olduğunu bulmam çok zor. Ne olduğunu anlamadan driverını bulmam imkansız.

5. garizma23

garizma23 Yeni Üye

6. skywalker84

skywalker84 Yeni Üye

merhaba bu çalşma için size çok teşekkürediyorum gerçekten çok işime yaradı fakat bir sorunum kaldı dvd rami bilgisayar görmüyor internetten driver bulup kurdum fakat yine de olmadı sanırım çakışma oluyor bunu nasıl halledebilirm yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkur ediyorum

7. garizma23

garizma23 Yeni Üye

tekrar merhaba benım bir tane daha sorum olacak bu sorunla ilk defa karsılastım umarım yardımcı olursunuz..
    arkadasımın laptomuna format atım xp yi yuklediimi solemistim we bi tane de surucunun eksik kaldıını yazmıstım simdiye kadar bir srunla karsılasmamıstım ama gayet guzel we performanslı calısıyodu..
    ama dun arkdasım laptopunu actıında kalewyesinde bazı tuşlarının çalışmadığını söyledi.bugün bende baktım ama bulamadım sorunun nerede olduğunu.kalvyede "u" tuşuna bastığımda "Hizmet Program Yöneticisi" diye bir yere giriyor.
    "l" tuşuna bastığımda ise oturum açma menüsüne çıkıyor."d" tuşuna bastığıma masaüstunu gösteriyor.
    ben tekrar bir format atmayı denedim ama buradada, winxp nin sp2 yi kurdum, key i girerken "u" tuşuna basmıyordu."l" tuşuna da aynı basmıyordu.formatı attıktan sonra baktım yine aynı sorun wardı.ekran klavyesini çalıştırdım burada da "u" ya bastığıma yine "Hizmet Program Yöneticisi" diye bir pencere açıldı "l" ye bastığımda oturum açma menüsüne giriyordu.bide bu sefer baktığımda o yüklenmemis driverin yerini "diğer aygıtlar" - ethernet denetleyicisi olmuştu.onceden ki temel sistem aygıtı idi.biraz uzun oldu mesaj kirlilginden dolayı ozur umarım yardımcı olursunuz simdiden tesekkurler..

8. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Bana sanki ctrl ile alt tuşları arasında kalan windows tuşu basılı kalmış gibi geldi.
    Windows ve D tuşuna beraber bastığımda masaüstüne dönüyorum.
    Windows ve u da hizmet programını açar.

9. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Dvdram derken kastettiğiniz dvd yazıcınız ise bunun işletim sistemi ile ilgili olduğunu düşünmüyorum.
    Şimdiye kadar hiç bu sorunu duymadım.

Sanırım size servis yolu gözüküyor.
    Servise gitmeden önce emin olmak için açılışta f9a basıp recovery yapın. Vista da çalışıyormu bakın derim.

10. garizma23

garizma23 Yeni Üye

cok saolun dedııınız yerdenmıs Allah razı olsun kolay gelsın

11. rebelleo

rebelleo Yeni Üye

selam arkadaşlar,ben dün asusx51r aldım,fakat bilgisayar işlem yaparken böyle işlemcide çıtır çıtır ses geliyor :evil: ,bu asuslardamı böle yoksa benim pc mde bir problem olabilirmi ilk defa asus kullanıyorum,yardımcı olursanız sevinirim..

12. saka

saka Admin Yetkili Kişi

sesin işlemciden geldiğini nasıl anladınız? Hard diskten geliyor olmasın?

13. rebelleo

rebelleo Yeni Üye

evet harddiskten geliyor sanırım,yanlış yazmışım...normalmidir?

14. saka

saka Admin Yetkili Kişi

normal normal :)

15. rebelleo

rebelleo Yeni Üye

:D yaw 3 arkadaşımda da hp laptop var,onlarınkinde tık ses yok,o yüzden biraz kuruntu yaptım,neyse harddiskten geliyor ama keşke gelmeseydi :(

16. rebelleo

rebelleo Yeni Üye

arkadaşlar laptop un fişi prize takılıyken pili çıkartçakmıyız?yoksa pil takılı şekilde kullanabilirmiyiz?kimileri çıkartcaksın diyo pc yi aldım adam anakartın voltaj akımlarından korunması için pil takılı kalsın dio,kime inanacam lüften yardımmmmmmmmmmm :?

17. rus_ogle

rus_ogle Yeni Üye

asus x 51 series laptopa ram takviyesi yaparak ekran kartından biras performasn alablırmyım?...Oyun oynuyorum ama çatışma vs. gibi anlarda biras kasılıyor...ram takviyesi ile duzelebilirmi?. TEŞEKKÜRLER
    :?:

18. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Bu notebookta onboard yani tümleşik ekran kartı var. Tümleşik ekran kartları oyunlarda pek performans vermeyecektir. Raminiz zaten 1gb olduğuna göre fazladan ram takmanızın ekran kartı üzerinde etkisi olacağını sanmıyorum. Ama notebookunuza hız konusunda yardımcı olabilir ve genel performansını arttırabilir.

19. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Pil takılı olmalıdır. Ben çıkarılmasını kesinlikle önermiyorum.

20. fg5341

fg5341 Yeni Üye

Xp de pil durumunu nereden görebiliriz?

Bu mesaj tarafımdan değiştirilmiştir.
    ###################################################################################
    İnternet dilinde büyük harfle yazmak bağırmak demektir. Bağırdığınız kimse size yardımcı olmak istemez. Bu yüzden bütün forum ve internet sitelerinin ilk kurallarından biri büyük harfle mesaj yazılmamasıdır. Lütfen site kurallarımızı tekrar okuyunuz. site-kurallari.php

Sayfayı Paylaş