Asus notebooklarda recovery işlemi

Konu, 'Asus Notebook' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

1. vycvyc

vycvyc Yeni Üye

saka dostum bendede asus n10jc modeli var bildigin gibi buna format atmak ıcın flash falan lazım elımde recovery dvd si var nasıl yapmam gerekıyor? dvd ıcındekılerı dırek flasha atsam olurmu acaba?

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Bildiğim kadarı ile diğer asus notebooklarda olduğu gibi bunda da sabitdiskin içinde gizli bölümde recovery dosyaları var.
    Bilgisayardaki verileri yedekledikten sonra açılışta f9 a basarak dvd olmadanda recovery yapabilmelisiniz.

3. Frtgk

Frtgk Yeni Üye

Buradan 1. Bölüntüyü seçtiğimizde neler yapıyor----- ben bunu yaptım şimdi Pc çalışmıyor bunun için ne yapabilirim?????

4. cskn

cskn Yeni Üye

merhabalar.. asus f3sv 240 modelini 2 yıl aşkın kullanmaktayım. fakat bugün bi sıkıntı oldu. PES 2010 oynarken ekranın görüntüsü birden bozuldu. ekran kartımın driverini tekrar kurmayı denedim. bu sefer yükleme sırasında laptop kendi kendine restart atmaya başladı. format zamanı geldi heralde diyip format attım. tabi bunlar hep laptopumda windows xp yüklerken oluyo bunu da belirteyim. formatı attım tekrar xp yi yükledim. fakat ekranımda mavi ve aşağıya doğru şerit halinde enteresan çizgiler çıktı. format atmadan önce de vardı o çizgiler. ama dediğim gibi yazılımsal bişeydir diyip format attım. fakat değişen hiçbirşey olmadı. format attıktan sonra ana kartın sürücüsünü kurdum. atk leri kurdum. fakat ekran kartı sürücüsüne gelince laptop gene restart attı kendine. vistayı kurayım dedim. recovery cdsini laptop okudu fakat driver cdsini okumadı ne yazıkki. internette biraz araştırdım ama bu cd yi bulamadım. bana bu asus f3sv modelinin driver cdsini biyerlere upload edebilir misiniz acaba? ve bi sorum daha var. içimden geçiyor ama buraya yazarken bile korkuyorum. ekran kartım yanmış veya başka türlü bi zarar görmüş olabilir mi? sorun donanımsal olabilir mi? şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

5. saka

saka Admin Yetkili Kişi

ekran kartı ile ilgili bir sorun olabilir ama öncelikle bilgisayarın diskindeki gizli recovery bölümünü sildiniz mi onu bilmek lazım.
    eğer o bölüm duruyorsa recovery yapmak için dvd ye gerek yok. f9 a basarak girebilirsiniz.

6. cskn

cskn Yeni Üye

o gizli recovery bölümü hangi şartlarda silinir acaba? şu an internet kafede olduğum için f9 seçeneğini deneyemiyorum. format atınca gider mi ki?

7. saka

saka Admin Yetkili Kişi

siz özellikle silmediyseniz silinmez.

8. cskn

cskn Yeni Üye

yardımın için teşekkürler saka. bi türlü halledip tekrardan xp yi kurdum. fakat ekrandaki mavi aşağıya doğru şerit çizgiler bi türlü gitmedi. yine ekran kartı driverını yüklemeye çalıştığımda bilgisayar kendisini restartlıyo. laptopu alalı da 2 seneyi geçti. şimdi ben bunu servise versem garanti kapsamı dışında olduğu için ne tepki verirler? sorunu hallederler mi?

9. adem214

adem214 Yeni Üye

slm ben okunması gereken yerleri okudum fakat fazla birşey anlamadım benim f3e dizüstü pc me recovery dvd si oluşturmak istiyorum sonra windows 7 kurmak istiyorum belki vistaya geri dönebilirim o yüzden recovery dvd si oluşturmam gerekiyor biraz amatörüm o yüzden anlayış gösterin yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

10. saka

saka Admin Yetkili Kişi

bilgisayarınızdaki hard diskte c ve d diski dışında bir alan daha var. O alanda recovery dosyaları var. Orayı silmeyin yeter. İstediğiniz zaman recovery yaparsınız.

11. adem214

adem214 Yeni Üye

tamama çok teşekkür ederim [bravo]

12. yusufd84

yusufd84 Yeni Üye

n61vg253 notebookumda "reallocated" hatasını düzeltebilmek ve bilgisayardan gelen tiz sesten kurtulmak için format atmaya çalıştığımda, f9, kurtarma menüsünü getirmedi Windows Kurulumu [EMS Etkin] seçmek için [Giriş] tuşuna basın. yerine windows 7 seçeneği geliyor ems yazısı gözükmüyor.dvdden kurtarmayı yaptım, o ses artık gelmez oldu. kurtarma bölüntüsünü bilinçli olarak silmedim ve kurtarma bölüntüsü gizli olması gerekirken c,d bölümleri gibi gözüküyor.acaba bir yerden ayar mı yapmalıyım. reallocated hatası olmasına rağmen "chkdsk" 0 bozuk bölüm raporunu verdi. önemli bir hatamıdır?

13. cococimi

cococimi Yeni Üye

Arkadaşlar bende asus fr3sr markaya ait bi laptop var ama acılışta f9 basıyorum herangı bı sey olmuyo acaba nerde yanlış yapıyorum?

14. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Harddiskteki recovery alanı duruyor mu?
    Durmuyorsa recovery dvd lerini taktınız mı?

15. tek66

tek66 Yeni Üye

SLM BENİM ASUS K50İNDV 253 LAPTOPBUM VAR RECOVERY YAPMAK İSTİYORUM KUTUSUNDAN WİNDOWS 7 64 BİT VE WİNDOWS 7 32 BİT RECOVERY DVD CIKTI BEN WİNDOWS 7 32 BİT RECOVERY DVD İLE KURMAK İSTİYORUM NE YAPMAM GEREK BİDE DRİVELAR RECOVERY DVD İLE OTAMATİK KENDİMİ KURULUYOR YOK SA DRİVER CD DEN BİZMİ KURUYORUZ YARDİMCİ OLURSANİZ SEVİNİRİM

16. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Sorduğunuz konu zaten ilk mesajda anlatılıyor.

17. junior_l3oss

junior_l3oss Yeni Üye

bu iki linkte ingilizce döküman var ve gayet hoş anlatmış. recovery dvd oluşturma işlemi<<...

http://rmencia.wordpress.com/2010/07/07 ... ik-part-1/
    http://rmencia.wordpress.com/2010/07/09 ... ik-part-2/

recovery partition oluşturma işlemi ise farklı bi yöntemle yapılıyor ama onun yöntemi tam olarak nasıl çözemedim.
    ama şöyle bir ayrıntı war. eğer recovery dvdleriniz varsa recovery partition oluşturabilirsiniz. recovery dvdlerinizin içindeki dosyaları recovery partition oluşturur ve fat32 gibi bi format biçimine çevirip kopyalarsınız. ekstra bi kaç dosya daha var bunlar sizin bilgisayarınızın içinde var zaten. onları da recovery partitiona kopyalıyorsunuz. en sonunda recovery partitionunuzu hide yani gizli ve etkin yapıyorsunuz böylece bilgisayarınız bu bölümden açılıyor ve kurtarma işlemi başlıyor ayrıca f9 da işlevsellik kazanıyor eğer bozulmuş ise. daha sonra etkin özelliğini kaldırırsanız c bölümünden başlatabilirsiniz sisteminizi.
    ben bu şekilde arkadasın recovery partitionunu oluşturmustum ve çalıştırmıştım.
    eğer isteyen olursa gerekli dosyaları nerden bulabileceğinizi de açıklayabilirim ve sizde olmayıp sadece recovery partitionda olan bi iki dosya var onları upload edebilirim. böylece sorunsuz bir recovery partition oluşturabilirsiniz.

18. mahmutabbas

mahmutabbas Yeni Üye

Arkadaslar Asus F3SG win 7 64 bit kullaniyorum. Sorunum nasil yaptim bilmiyorum gizli olan recovery disk bölümü bilgisayarim da görünmeye basladi. Icindeki dosyalarla hic oynamadim. Tek istedigim tekrar eski haline dönsün yani gizli olsun ve f9 kombinasyonuyla tekrar recovery görevini yapsin.

19. rmznylmz

rmznylmz Yeni Üye

20. egebuca

egebuca Yeni Üye

Sayfayı Paylaş