Asus notebooklarda recovery işlemi

Konu, 'Asus Notebook' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

1. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Asus notebookların disklerinde normalde göremediğiniz bir bölüntü içinde bilgisayarınızın tüm dosyalarının yedeği bulunmaktadır. Bu bölümü kullanmak için aşağıdaki talimatları dikkatlice okuyunuz.

Sabit Disk Bölüntüsünü Kullanma
    Kurtarma Bölüntüsü, fabrikada Dizüstü PC’nize yüklenen işletim sistemi, sürücüler ve programların bir görüntüsünü içerir. kurtarma Bölüntüsü, sabit disk sürücünüzün iyi durumda olması şartıyla, Dizüstü PC’nizin yazılımını hızla orijinal çalışma durumuna geri yükleyen bir kapsamlı kurtarma çözümü sunmaktadır. Kurtarma Bölüntüsünü kullanmadan önce, veri dosyalarınızı (Outlook PST dosyaları gibi) başka bir ortama kaydedin ve isteğe uyarlanmış konfigürasyon ayarlarını (ağ ayarları
    gibi) not edin.

Çünkü bu işlem sonunda bütün verileriniz silinecek ve bilgisayarınız ilk günkü haline dönecektir.

Kurtarma Bölüntüsü Hakkında
    Kurtarma Bölüntüsü, fabrikada Dizüstü PC’nize yüklenen işletim sistemi, sürücüler ve programların geri yüklenmesi için sabit disk sürücünüzde ayrılan bir alandır.

ÖNEMLI: “RECOVERY” adlı bölüntüyü silmeyiniz. Kurtarma Bölüntüsü fabrikada oluşturulmuştur ve silinmesi halinde kullanıcı tarafından geri yüklenemez. Kurtarma sürecinde sorun yaşarsanız Dizüstü PC’nizi bir yetkili ASUS servis merkezine götürünüz.

Kurtarma Bölüntüsünün Kullanılması:
    1. Bilgisayarı yeniden başlatın ve açılış sırasında [F9] tuşuna basın. (bir Kurtarma Bölüntüsü gerektirir)
    2. Windows Kurulumu [EMS Etkin] seçmek için [Giriş] tuşuna basın.
    3. “ASUS Ön-yükleme Sihirbazı” ekranını okuyun ve Ileri ’ye tıklayın.
    4. Bir bölüntü seçeneğini seçin ve Ileri’ye tıklayın.
      Bölüntü seçenekleri:
      • Windows’u sadece birinci bölüntüye kurtar.
        Bu seçenek, sadece birinci bölüntüyü silerek size diğer bölüntüleri koruma imkanı verecek ve sürücü “C” olarak yeni bir sistem bölüntüsü oluşturacaktır.
      • Windows’u bütün Sabit Diske kurtar.
        Bu seçenek, sabit disk sürücünüzde bulunan bütün bölüntüleri silecek ve sürücü “C” olarak yeni bir sistem bölüntüsü oluşturacaktır.
      • Windows’u bütün Sabit Diske 2 bölüntülü olarak kurtar.
        Bu seçenek, sabit diskinizdeki bütün bölüntüleri silecek ve “C” (%60) ve “D” (%40) olmak üzere iki yeni bölüntü oluşturacaktır.
    5. Kurtarma işlemini tamamlamak için ekrandaki talimatları takip edin.

2. egzantirik_

egzantirik_ New Member

Hocam Benim şöyle bir sorunum var.Bende resimlerdeki gibi cıkıyor kurtama bölümü.Model Asus F3F AN-303

http://img145.imageshack.us/img145/156/dsc01887u.jpg

http://img145.imageshack.us/img145/7553/dsc01888.jpg

2.Secenek ile D: diskim sabit kalıyor. C bölümünü yeniliyor. Fakat Recovery başlatılamadı diye bir hata alıyorum.Bozuldu galiba.
    Bunu tekrar yükleme imkanımız varmı yada Elimdeki Recovery Cdleri ile aynen çalıştırma imkanım varmı.1.3.4. secenekleri ne anlama geliyor.Tşkler

3. saka

saka Admin Yetkili Kişi

recovery dvd leri ile deniyorsanız onları çıkarıp bilgisayar açılırken f9 a basarak deneyin.

eğer f9 ile deniyorsanız recovery dvd leri ile deneyin. ikisi birden bozulmuş olamaz sanırım

4. egzantirik_

egzantirik_ New Member

Hocam zaten F9 ile çalıştırrıyorum.F9 a basarak acıldığında resimdeki 4 tane secenek geliyor ekrana. 2. secenek ile HDD deki yüklü recoveryi çalıştırıyor ve D: bölümüm sabit kalıyor C: bölümünü yeniliyordu.Her zaman bu sekilde kullanıyordum.Servisten geldi LCD değişimi için gitmişti. Servisten geldikten sonra recoveryi çalıştırmak istedim. Recovery Başlatılamadı Hatasını veriyor sürekli olarak.
    Recovery cdleri ile yüklemeyi çalıştırabildim. Fakat saatlerce yüklemeye uğrasıyor ve sadece sistemi yüklüyor.Driverler yardımcı programlar vs hiç biri yok.Oda ayrıca bir zaman ve zahmet.HDD ki recovery ile sadece iki tuş ve 5 dk gibi bir zamanda tertemiz sistemim geri geliyordu. Asus'un ve bilgisayarımın tek sevdiğim yönü buydu.
    Benim asıl öğrenmek yapmak istediğim. HDD yüklü olan recoveryi çalıştırabilmek oldu.Tekrar yeniden nasıl yükleye bilirim çalıştırabilirim. Sorum bu. Acaba diğer arkadasların benim bilgisayarın yada bana uyumlu başka modellerin recovery bölümünu kendi bilgisayarıma kopyalasam çalışırmı ???
    Ayrıca 1. 3. ve 4. seceneklerın anlamları ne

5. saka

saka Admin Yetkili Kişi

eğer arkadaşınızdan alıp kopyalayabilirseniz çalışır

6. egzantirik_

egzantirik_ New Member

Tşkler hocam. Asus F3F AN-303 modeline tam uyumlu başka modeller hangileri bilginiz varmı acaba. Bildim kadarı ile. Buradan Recovery bölümünün paylaşımı yasak doğrumu

7. saka

saka Admin Yetkili Kişi

bu işlem vistalı bütün asuslarda işe yarar. xplerde ise bir iki adım farklıdır o kadar.

recovery dvd'lerinin paylaşımını biz değil microsoft yasaklıyor. içinde işletim sistemi olduğu için yasalara aykırı olduğunu söylüyorlar.

8. egzantirik_

egzantirik_ New Member

İlginiz bilgileriniz yardımınız için çok tşkler hocam.
    Tek çare kalıyor ki.Çevremde birinden Asus Notebook bulmak kalıyor geriye.
    Çok sağolun hocam

9. talatcaner

talatcaner New Member

Arkadaşlar,m51sn modeli bilgisayarımda cd kullanarak format atamıyorum,sebebi bir türlü bios ayarlarından boot sırasını cd/dvd olarak ayarlayamamam.Aslında birinci sıraya cd/dvd seçeneğini getirip f10 ile save and exıt seçeneğini kullanıyorum ama yine hdd'den başlıyor.

Netice olarak sırası ile bu işlemi nasıl gerçekleştireceğimi yazabilecek var mı?

Ayrıca harici bir hdd kullanıyorum ve disk yönetiminden harici hdd içinde 30 gb lık bir bölüm ayırdım,bu bölüme işletim sistemi
    kurabilirmiyim,bios ayarlarını kurcalarken boot kısmında,harici hdd (takılı olduğundan olsa gerek) boot seçeneği olarak çıkıyor,demektir ki harici hdd ye bir şekilde işletim sistemi kursam açılışta o sistemin çalışması için yine boot kısmından hdd seçeneğinden harici hdd yi seçmem gerekiyor,acaba? Bilgisi olan?

10. grade01tr

grade01tr New Member

Anladığım kadarı ile format atmak için gene biostan quick boot menüsü disable bunu anable yaparsa sorununun çözülür.
    İkinci sorun için ise tam bir bilgim yok ama Boot menüsünden sisteme ilk harddisc i usb hdd olarak gösterirsen olması gerekir diye tahmin ediyorum.

11. talatcaner

talatcaner New Member

Teşekkürler cevap için ama vazgeçtim cd kullanarak recovery işleminden bunun yerine D bölüntüsüne Vista açık iken DVD den Windows 7 kurdum,aktive ettim şu an oradan yazıyorum,ilk dikkatimi çeken Win7 açıkken vistaya,vista açıkken win7 deki dosyalara girebiliyorum.

12. esesmaniac

esesmaniac New Member

merhaa saka bey bende asus m51va 253 dv modeli laptop var ve bilgisayarımda pardus ve vista kuruluydu önceden recover yaparken sorun olmuyordu.bilgisayarımın çok takılmasından dolayı dün recover yaptım fakat recoverdan sonra pardusun açılışta sordugu yazılım kalkmadı ve bana grub 22 loading please wait ve altında grub 22 error yazdı.sonuçta vistayı açamadım ve açmak için tekrar pardus kurdum.şuan ikiside çalışıyor ama bilgisayarda masaüstünde pencere açarken hala kasılıyor.(driverları yğkledim ve update yaptım)pardusu nasıl kaldırabilirim ve bu bilgisayarım nasıl eski haline gelir?şuan yurtdısındayım gösterecek kimsem yok teşekkürler

13. altan_01

altan_01 New Member

saka başıma çok kötü bir şey geldi. pc vistadn XP çevirmiştim hiç sorun yoktu kullanıyordum.dun asus recorvry taktım ve normalde ""c"" ""d"" olarak ikiye bölunen hard disk kurulumdan sonra tek ""C^^ oldu.ve ingilizce :( kardeş çok önemli bilgilerim vardı gitti geri gelme ihtimali nedir?? lutfen yardım arkadaşlar çok zor durumdayım

14. saka

saka Admin Yetkili Kişi

işlemin nasıl yapılacağı kullanım klavuzunda ve burada yazıyordu.
    Ama ben her zaman genede bu tip hatalar için dışarıda bir yere yedek alınmasını öneriyorum.

Formattan sonra bilgileri geri bulabilen bazı programlar var. get data back vb gibi.

15. demirsfk

demirsfk New Member

merhaba arkadaslar ben de x59sl serisi intel T5800 islemcili bir asus diz ustu bilgisayarim var. Benim problemim bilgisayari kullanirken bir anda donuyor anlamsiz bir sekilde hicbirsey calismiyor hata mesaji yok sadece bilgisayarimi kapatmak zorunda kaliyorum ve tekrar aciyorum aradan 2 veya 3 saat sonra veya daha once daha sonra da olabilir tekrar ayni sorun oluyor. butun formatlama islemlerini yaptim F9 islemini de yaptim ama sonuc deismedi bunu hakkinda bilgisi olan var mi acaba nedeni ne olabilir?

16. m.siyah

m.siyah New Member

arkadaşlar benim sormak istediğim pc ye başka bir vista ile format attık (basıc yüklü iken ultumate )sonra tekrar vista basıc yüklemek istersek pc ile beraber verilen recovery dvd si ile vista basıc yapabiliyormuyuz

17. saka

saka Admin Yetkili Kişi

evet. ilk işletim sistemi ne ise ona döner.

18. m.siyah

m.siyah New Member

teşekkürler saka üstat

19. memoli96

memoli96 New Member

merhaba üstadlar;
    bende asus f3 var önce vista kuruluydu sonra xp kurdum sonra vistayı(kurtarma cdsinden değil!)tekrar c ye kururdm.recovery partitionu hala duruyor ancak geri dönmek istediğimde hata veriyor.sanırım recovery.dat dosyasını silmişim(c veya d diskinte) bir arkadaş bu dosyayı upload edebilirmi?(1-2 kb birşey)

20. memoli96

memoli96 New Member

üstadlar sanırım bu dosya o pcnin asus olup olmadığını anlamak için lütfen upload edin çok lazım.Başlarken f9'a basıp recovery aracını çalıştırdığımda kocaman kırmızı bir yazıyla error yazıyor.

Sayfayı Paylaş