Asus Notebooklarda bios ayarlarını değiştirmek.

Konu, 'Asus Notebook' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

1. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Merhaba,
    Bildiğiniz gibi windows xp kurarken bilgisayarın ilk olarak cd/dvd'nin açılması gerekiyor. Ancak hemen hemen bütün notebooklarda ilk açılacak yer önceden hard disk olarak ayarlanmış durumda.
    Nasıl xp kurulu gibi konularda hep biostan cd/dvd 'yi ilk açılacak olarak seçin diyoruz. Henüz başlangıç aşamasındaki kullanıcılar bunu nasıl yapacağını bilemeyebiliyor. Anlatalım dedik :)

Asus Notebooklarda bios ayarlarını değiştirmek.

1. Bilgisayar açılırken F2 tuşuna basın[nb].[/nb] Bios bölümü açılana kadar bekleyin[nb].[/nb]
    2. Sağ yön tuşu ile yukarıdaki menülerden BOOT menüsünü açın.

3. Gelen menüden "1st boot device" bölümüne gelip enter a basıyoruz[nb].[/nb] Ve resimdeki gibi cd/dvd yi seçiyoruz.

4. Klavyeden F10'a basarak OK deyip çıkıyoruz. Bilgisayarı yeniden başlattığınızdan ilk önce cd ye baktığını göreceksiniz.

2. kes888

kes888 New Member

açılırken bir tus ile seçme imkanımız yokmu acaba?

3. Lagenti

Lagenti New Member

bende boot device ı cd-dvd yaptım yeniden başlattım kur dosyalarını yükledi.Sonra devam etmek için enter'a bastım TAKILI SABİT İDSK BULUNAMADI diye yazdı. ??? Vista yüklü şu an xp de kurmak istiyorum.

4. Dilmac

Dilmac New Member

Dostum notebook genel bölümünde sorununa çare var. Biraz forumu araştırıp hangi model notebook kullanıyorsan o konu altında inceleme yaparsan çözüme ulaşırsın

5. oldskull

oldskull New Member

çok teşekkur ediyorum yardımlarınız için sonsuz teşekkürler

6. memoli96

memoli96 New Member

asus logosu çıktığında esc ye basarak ta seçebiklirsiniz

7. sadomatrix

sadomatrix New Member

bu çalışmalar için çok teşekkürler. Benim sorum olucaktı. Ben anakart driver için rapidshare dosyasına tıkladım. Hata veriyor. İnternette de başka yerde ulamadım anakart yazılımı mı. Yani intelin sayfasından yükledim bişey ama sanırım o driver deildi. ana kart driverını yüklemessem ekran kartı driver ı da çalışmaz dimi ? fazla soru sordum sanırım. şimdiden teşekkürler.

8. saka

saka Admin Yetkili Kişi

rapidde harfleri yazarken kedi olan harflere tıklamanız gerekir.

9. vasili

vasili New Member

çok çok teşekkürler aydınlatıcı bilgiler için [alkis]

10. karuban

karuban New Member

Saka, Allah senden gani gani razı olsun, bu baktığım 4. konun hepsine birden teşekkür ediyorum, işin rast gelsin. Sayende çok şey öğreniyoruz.

11. Bultar

Bultar New Member

Merhabalar

Asus f3sv kullanıcısıyım. Benim sorunum bios şifresiyle alakalı sistemimin biosuna şifre koyup koruma türünü system olarak ayarladım. İşin kötü yanı girdiğim şifreyle sistemim açılmıyor. Sorum ise şu : Biosu nasıl resetlerim ? Arka kapagın tamamını neredeyse soktum fakat pile benzer birşey malesef bulamadım. Eğer ters taraftaysa klavyeyi nasıl sokebilirim ? Yada pil yoksa ne yapacagız ? Nasıl resetliyecegiz bilgilendirirseniz cok sevinirim.

12. chaz

chaz New Member

ya arkadaşlar bende aynı model laptop var ama menü farklı... boot da seçenekler var ama üzerine gelip entera basınca diğer seçenekler çıkmıyo... bi türlü dvd/cd seçemedim ve başlatamadım cd den...yardımcı olursanız sevinirim...

13. chaz

chaz New Member

hallettim tşkrler....

14. osmaaan

osmaaan New Member

Teşekkürler... [alkis]

15. krateia

krateia New Member

bios ayarlarını dediğiniz gibi yaptım cd yide sata disleri yaparak kurdum ve yeni cd yi yazdırdım denilen herşey, yaptım ama bilgisayarı yeniden başlattığımda cd den önyüklemeye geçmiyor dvd ye kaydeetiğimden olabilir mi acaba ? veya başka birşey mi? teşekkür ederim

16. spydr

spydr New Member

merhaba hp pavilion için bioas ayarlarına girmek ve cd/dvd den başlatmak için napabilirim asus taki görüntü ile farklı bi yapısı var vistayı kaldırıp xp kurmak istiyorum lütfen yardımlarınızı bekliyorum arkdaşlar..

17. saka

saka Admin Yetkili Kişi

bilgisayar açılırken esc ye basıp oradan dvdyi seçsenizde olur sanırım.

18. QImehmet

QImehmet New Member

arkadaşlar bende asus k61ıc kullanıcısıyım window7 kullanıyorum ve xp ye geçmek istiyorum fakat yapamıyorum. bios da dvd yi seçiyorum f10 la çıkıyorum sonra mavi ekranda geliyo fakat 1 dk sonra falan hata veriyo 10 farklı xp cdsiyle denedim hepsinde aynı hatayı verdi. başka bişey daha yapmam gerekiyomuş yeni laptoplarda oluyomuş oda format atmanı engelliyomuş bunu bilen ve nasıl yapıldığı hakkında bilgisi olan varsa yardımcı olabilirmi. şimdiden teşekkür ediyorum.

19. saka

saka Admin Yetkili Kişi

K61 ile ilgili konuya bakınız. Xp cdsine sata sürücülerini eklemeniz gerekiyor.

20. fasuto53

fasuto53 New Member

Arkadaşlar Asus N56 serisinde bios pilinin yerini tarif edebilir misiniz?

Sayfayı Paylaş