ASUS NOTEBOOK KAMERA SORUNU

Konu, 'Asus Notebook' kısmında avukatcoskun tarafından paylaşıldı.

1. avukatcoskun

avukatcoskun Yeni Üye

Arkadaşlar merhaba,

İlgilenecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Benim sorunum şu, ASUS N61JA notebook'um aldıktan yaklaşık 4-5 ay sonra LifeFrame ya da Msn gibi uygulamalarda kamera açmaya çalıştığımda " THE CAMERA IS USED BY ANOTHER PROGRAM" şeklinde bir hata vermeye başladı, ancak kamerayı kullanması muhtemel bütün programları kapattım / kontrol ettim sonuç düzelmedi. Bunun üzerine önce aygıt yöneticisinden kamerayı kaldırıp kurdum, asustek’ ten önerilen driverlerı indirdim ancak çözüm olmadı. Bunun üzerine sistemi yeniden kurdum, orijinal cd den yükleme yaptım ama aynı sorun yine devam ediyor. Gerek notebook.gen.tr ve gerekse başka sitelerdeki bütün forumları inceledim ama bir çözüm bulamadım. Lütfen bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

ADI : ASUS USB2.0 UVC 2M WebCam

Donanım Kimlikleri : USB\VID_13D3&PID_5122&REV_0202&MI_00
    USB\VID_13D3&PID_5122&MI_00

ÜRETİCİ : Driver cd sinden yükleme yapınca Microsoft, asus web siteden driver yükleyince Azurewave

İŞLETİM SİSTEMİ : Windows 7 Ultimate 32 Bit

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

şu konuya baktınız mı?

eğer sorun devam ederse bilgileri başka bir bilgisayar ya da diske yedekleyip recovery yaparak kolayca çözebilirsiniz.

3. mehmetyt

mehmetyt Yeni Üye

işte bu arkadaşın sorunu benim sorunumun aynısı sadece model kamera ve işletim sistemim farklı bu arkadaş sorunu çözebildimi acaba ?

4. ettu

ettu Yeni Üye

Hangi işletim sistemi için driver arıyorsun? Tam olarak yazarsan yardımcı olabilirim.

5. mehmetyt

mehmetyt Yeni Üye

arkadaşım ilgin için teşekkür ederim senin için tekrar yazayım asus f81se vista32 webcam USB\VID_0C45&PID_62C0&MI_00 verilen sitelere baktım ancak bulamadım bana dogrudan link verirsen sevinirim.

6. ettu

ettu Yeni Üye

Bu linten ilgili sürücüyü bulabilirsin. İndirdiğin webcam sürücü içindeki snp2uvc.inf dosyası varsa bu dosyanın içinde "\VID_0C45&PID_62C0" ismini arattır. Bulduğun sürücü doğru sürücüdür.
    http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=AfgOiz2liln9hVVM

7. mehmetyt

mehmetyt Yeni Üye

tesekkurler ama sorun devam ediyor kameraniz baska program tarafindan kullaniyor ibaresi var varsa yorumunuz bekliyorum.

8. ettu

ettu Yeni Üye

Yapacağın şey webcamın sürücüsünü hangi program kullanıyor? Önce antivirüs programın varsa kaldırıp dene. Sonra webcam programını tamamen kaldır. Hatta regeditten bile tamamen temizle. Register Clean türü bir programla yapabilirsin. Yada recovery cd'lerin varsa verilerinin yedeğini alarak orijinal sisteme geri dönüp aynı hatayı veriyor mu kontrol edebilirsin.
    Laptopun biosunun versiyonu kaç? Eskiyse son versiyonla güncelleyebilirsin.

9. mehmetyt

mehmetyt Yeni Üye

ben laptopa kamera sorunu nedeniyle tekrar vista yükledim.sonra orjinal driver cd sindeki kamera pıdleri tutmadı nasıl iş se anlamadım sonra uygun driverı buldum yükledim ama sorun devam ediyor ben video indirmiştim acaba virüsdenmi kaynaklanıyor ama formatta attım sorun webcamde heralde.

10. ettu

ettu Yeni Üye

Webcamın sürücüsünü tamamen kaldırdıktan sonra işletim sistemine uygun N61JV-N61JQ yada N61JV serilerinin webcam sürücülerini indirip kurup sırayla dene. Olmazsa ki olması gerekir. Makinanda kurulu programları teker teker kaldırıp sorunu çözmeye çalış. Yine de olmazsa işletim sistemini değiştirmeni tavsiye derim.

11. mehmetyt

mehmetyt Yeni Üye

acaba webcam bozuk olsaydı nasıl bi uyarı hatası alırdım

12. ettu

ettu Yeni Üye

Webcamda donanımsal bir sorun olsaydı, işletim sistemini kurarken aygıt yöneticisinde webcam sürücüsü diye birşey görmezdin.

13. frddrst

frddrst Yeni Üye

aynı pid kodundaki webcam ve aynı sorun bende de var. işletim sistemim win7 64bit. bu illetten kurtulabilen varsa bana da söylesin sıkıldım artık.

14. saka

saka Admin Yetkili Kişi

15. goksit

goksit Yeni Üye

arkadaşlarım ben de de asus n61 jv var ben de de aynı sorun var ne ettiysem düzeltemedim başka bir program tafafından kullanıyor diyo skayp de hangi programla çakıştıgını bulamıyorum tekrar kurdum bilgisayarı ama yine olmadı ..

Sayfayı Paylaş