asus n61vg cızırtı sorunu

Konu, 'Asus Notebook' kısmında yusufd84 tarafından paylaşıldı.

1. yusufd84

yusufd84 Yeni Üye

asusun sağ tarafından zaman zaman cızırtı tarzında sesler geliyordu bugün ise bir müddet açılmadı ve kurtarma disketiyle onardım bilgisayar açılmasına açıldı ama bu seferde ses kesilmez oldu, bunun sebebi ne olabilir?

2. bykocak

bykocak Yeni Üye

kardeş aynı sorun bende de var.sağ alt koşede etiketlerin altından geliyor.yani harddiskten.bilgisayar zorlandıgı zaman ses daha da artıyor.veri yazma da-okumada sıkıntı yapmaya başladı.teknik servisi(ankara) aradım istanbul'a gonderin dediler.istanbul'u aradım telefona cevap veren yok.napacam bılemedim...senın yaptıgın gibi bende kurtarma yaptım ama hiç bi fark olmadı.

3. yusufd84

yusufd84 Yeni Üye

zaten bu bilgisayarım f3sv240 karşılığında değişim olarak verilmiş bir üründü. f3 serisinde de çatlaklık problemi vardı ayrıntılarını bu sitede de payaşmıştım zaten. biz bir hata yaptık o da ucuza iyi özellikleri olan tanınmış bir marka alalım dedik olay budur. anlayacağın ucuz etin yahnisi yavan olur. bad sectorle ünlü hale gelmiş seagate harddiskinden kaynaklanıyormuş. servise bir bunun için vermeyi düşünmüyorum çünkü yapılsa da yapılmasa da 35 gün önce bilgisayarın gelmez, yaparlarsa emin ol kesin başka bir yerini bozarlar çizerler. onlara telefonla ulaşmak obamaya telefonla ulaşmaktan daha zordur [ofof] . ama onlar seni arayabilir :twisted: .peki nasıl arayacaklar dersen http://vip.asus.com/eservice/techserv.aspx adresine şöyle durumunu özetleyen ve onlara ulaşamadığını belirten bir yazı yaz, en geç 3 güne seni ararlar ve maillerine cevap verirler :mrgreen: .santral bozuk yapmaya çalışıyoz derlerse inanma 1 senedir aynı palavrayı sıkıyorlar. şikayet sitelerinde de zaten şikayetleri cevaplanmış olarak işaretliyorlar aslında aramadıkları halde.
    eğer ben şansımı denerim en az 35 gün bilgisayarsız dayanırım, bu beceriksizler bozmazlar makinamı vs diyorsan harddiskini değiştirmeleri için gönder. bu arada hddler o kadar pahalı olmasa gerek.

4. bykocak

bykocak Yeni Üye

harddiski kendimde değiştirebilirim ama garanti dışı da bırakmak istemiyorum.makıne guzel ama bir daha asus laptop almam.servis yonunden hp,dell gibi markalar alırım.adamlar ne zaman tel açsan karşına çıkıyor,ne sorarsan cevaplıyor.haftalık bılgılendırme yapıyor.mukemmeller yaaa.karar verdim gondermeyeceğim.makıne yanana kadar gondermeyeceim.2 yıl garantı + 1 yıl da kasko var nasıl olsa beleşe yaptırırım :))))

5. yoldas_2

yoldas_2 Üye

Arkadaslar aynı makineyi kullanıyoruz.Bu cızırtı meselesi dediginiz gibi harddisk ten kaynaklanıyor.500 gb olmalı hardınız.Ben söktüm harddiski 350 gb lik toshiba hardım vardı onu taktım w7 32 bit işletim sistemi kurdum ses falan yok.Korkmayın garanti gidecek diye ben öyle garantiyi ciddiye alan bi adam degilim gerçi,alet yere düşmesin üzerine su dökme zaten istesende bozamazsın hadi garantiye gönderdin bu durumda kullanıcı hatası diyecekler.Kısaca hard 500 gb oldugundan o ses geliyor daha küçük 250 350 arası bi hard a işletim sistemini kurun sorun orradan kalkar.
    Benim tek çözemedigim aletin ses hopöllöl lerinden gelen cızırtılar ara ara kesilmeler o da driver dan dır diye tahmin ediyorum.
    Son olarak asus a N61VN xp kurmayı denedinizmi daha dogrusu driver ları nasıl nereden edinebiliriz.kendi sitesinde yok da

6. yusufd84

yusufd84 Yeni Üye

F3sv mağduru olarak beklemekten yanayım ilerde başka bir problem olursa mesela durduk yere menteşenin falan kırılması gibi o zaman garanti gerekli olur. yoksa hdd için garantiye göndermem. zaten yenileseler bile o da bozulacaktır.

7. bykocak

bykocak Yeni Üye

xp kurmayı denemedım,denemem de.w7 den çooooooooooookkkkk memnunum.drıver' ı nerden bulabilirsin bilemem.ses cızırtısı bende yok o baska bi sorun olabilir.

8. saka

saka Admin Yetkili Kişi

işin ilginci şu an dünyadaki en çok satan ve en pahalı ürünler seagate marka hdd ler. Seagate de bile bu oluyorsa vay halimize.

9. yusufd84

yusufd84 Yeni Üye

toyota gibi bir markada hata yapmıştı ve pahalıya mal olmuştu. sadece maddi değil sonuçta toyotaya olan güven de sarsıldı. geçen sene harici hdd araştırırken farketmiştim seagate hdd'lerde sorun çıktığını. belki son modellerinde düzeltmişlerdir ama uzun süre seagate'e el sürmem bile :shock: rakibi wd ise çok sağlam dediler ve gerçekten de öyle çıktı, seagateler durduk yere bad sector oluşturabiliyormuş, asusun da tercih ettiği seriler işte o seriler. sütten ağzım yanınca hdd için baya bir araştırmıştım.iyiki de araştırmışım [alkis]

10. bykocak

bykocak Yeni Üye

akşam oturdum araştırdım.harddisk test programlarını ve harddisk tune isimli bi program buldum.ona herşeyi denedim.sıcaklık değerlerini,veri yazama okuma hızlarını,bad sektor var mı...ama herşey mukemmel gozukuyor programa göre.yalnız harddiskten hala ses geliyor.
    ben oem parça satışyla ilgileniyorum.gecen sene bi arkadaşıma seagate 500gb 32mb ön bellekli harddisk verdim.iki ay sonra harddiskin yaklaşık olarak 250gb lık bölümü uçtu.garantiye gönderdik aynı seriden değişim olarak geldi.o da en fazla 4 ay gittikten sonra aynı sorunu yaptı.tekrar garantiye gonderdim.bu sefer değişim olursa bu seriyi istemıyorum diye belirttim.onlarda en sağlam serimiz dedikleri 418as serisini gonderdiler.arkadaştan 2gun once tel geldi.aynı sorunu yıne yaşamış.elektrik hattını,powerı hatta kasayı komple değiştirdik,başka makınede denedik harddisk aynı sorunu verdi yıne.bende arkadaşa mahcup oldum.elindeki seagate yı alıp wd verdim.şimdi hiçbir sorun yok.bundan sonra kesinlikle seagate harddisk almayacam ve satmayacam.başıma iş oluyor sonra [ofof] :roll: :lol:

11. yoldas_2

yoldas_2 Üye

Harddisk konusu derin bir konu arkadaşlar,kutusundan cıkardığım sıfır hp notebook un hard kapağını açtım içinden toshiba hard çıktı.Hp toshiba marka hard kullanıyorsa vardır bir bildiği.Kısaca herkez memnun olduğu hard ın markasını kullanmalı.İşletim sistemin,bende olduğu gibi w7 olsa bile,yedek bir harddiskte xp kurulu olmalı,bu yüzden saka hocam Asus N61V notebook için xp driver larını bulabilirmiyiz?Donanım raporum yok ama,almadan format atmıştım.Yardımcı olursan sevinirim.

12. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Everest ile alınmış donanım raporu olursa işimiz çok kısalır.

13. yoldas_2

yoldas_2 Üye

tamam saka hocam yeni bir başlık altında acıyorum konuyu raporla beraber

14. gkancrash

gkancrash Yeni Üye

Selamlar

Bende x61s modeli var. Bu cızırtı sorunu notebook'a format atıp Win7 yükledikten sonra ortaya çıktı. Asusun Realtek ses driver'ını kaldırdıktan sonra problem bir nebze düzeldi. Sorun harddisk'te değil, yüklenen ses kartı sürücünde çıkıyor.. Uninstall edip internettten otomatik yükletirseniz, sorun düzelecektir muhtemelen.

Bilginize

15. hanxhanx

hanxhanx Yeni Üye

aynı sorun bendede var n61jv sağ alt kısımda özellikle kopyalama yaparken vs arada bir hdd den çıkan ses delirtici oluyor. segate gerçekten işe yaramaz bir markaymış. bende güveniyodum segateye fazla rünleri var teknolojiyi adım adım takip ediyolar diye ama fos çıktı. bundan sonra wd yi herzaman tek geçerim...

Sayfayı Paylaş